Quantcast
Channel: Kia.rs RSS
Viewing all 69 articles
Browse latest View live

Test: Kia Pro_cee'd GT 1.6 T-GDI vs VW Scirocco 2.0 TSI vs. Opel Astra GTC 1,6 DIT Auto Bild, mart 2014

$
0
0

Čuvena nemačka automobilistička revija Auto Bild u martovskom izdanju je napravila uporedni test kompaktnih sportskih kupea.

 

Kia je danas doživela potpunu preobrazbu i korača uz bok priznatim, zvučnim imenima automobilske industrije kao što su Opel i Volkswagen. Prošle godine Kia je dokazala da su se Kijini dizajneri s Schreyerom na čelu strateški okrenuli ka očekivanjima evropskih kupaca. Svoje ambicije, sposobnosti i tehnički razvoj na području sportskih kupea predstavili su u modelu pro_ceed GT.

 

Kijina objava rata
Privlačna unutrašnjost, digitalni merači s velikim ekranom, jednostavna upotreba. To nije sve. Prostrani pro_ceed GT nas je uverio dovršenim spoljnim mišićavim izgledom, turbo motorom sa 204 KS, upadljivim farovima, LED diodama, dvostrukom izduvnom cevi, 18-inčnim aluminijskim naplacima, crvenim kočionim čeljustima i mnogim drugim karakteristikama. Detalji lakirani crnim lakom, materijali prijatni na dodir, sportska kožna sedišta marke Recaro, pojedini elementi presvučeni kožom i brojni hromirani dodaci čine kabinu vozila dinamičnom i neverovatno privlačnom.

Dizajn unutrašnjosti dopunjuju 7-inčni ekran, TFC LCD Supervision sportski merači i prestižni UVO audio uređaj.
Jedino pro_cee'd GT ima 7-inčni ekran, dok pomenuti konkurenti  nude manji. Navigacija je kod sva tri uz doplatu, bluetooth je uključen kod pro_ceed'a i Astre, dok je kod Scirocca uz doplatu.

 

Kako se voze?
Jedina stvar u kojoj su konkurenti bolji od pro_ceeda GT je ocena vozne dinamike, jer Volkswagenova vrlo agilna, temperamentna mašina 2.0 TSI  sa 210 KS i ubrzanjem 6,8 s – 100km/h nudi pro_ceed GT-u puno manevarskog prostora za poboljšanje 1.6 T-GDI motora sa 204 KS i s ubrzanjem od 7,4 s od 0 do 100km/h.
Slično je i sa Astrom GTC koja s 1.6 turbo motorom sa 200 KS i ubrzanjem 8,1s – 100 km/h, dobro kormilari između sportske i udobne vožnje, ali ne toliko kao Scirocco.

 

Koliko izdvojiti za svakog?
Nije nikakvo iznenađenje da pro_ceed GT nudi najbolju cenu i nezaobilazni adut 7-godišnje garancije. Zanimljivo je i to da prodajom polovnog pro_ceeda dišemo za vrat Astri i VW-u, što znači da diže cenu polovnom vozilu. Za Scirocca sa lošijom opremom izdvojićemo  puno više, dok je Astra cenovno pozicionisana između svojih konkurenata.

 

 

Činjenice
Lep proizvod i istovremeno automobil, koji na vrlo ilustrativan način dokazuje da je Kia kao brend konačno sazrela u proizvođača automobila, koji postavlja i diktira trendove. Rezultati su utoliko više iznenađujući, jer se ne radi samo o malim ili hečbek vozilima, gde Korejci već žanju uspehe već se radi o vozilu koje spada na područje sporta i zabave. VW se doduše može pohvaliti najboljom vožnjom, ali ne i najnižom cenom, dok je Opel sa svojim motorom bolji od svog prethodnika GTC i lošiji od korejskog lepotana pro_cee'd GT.
    

 

 

 

Rezultat:
 

Pobednik može biti samo jedan i to je uverljivo pro_cee'd GT, koji je ukupno sakupio čak 477 bodova, a slede mu Opel Astra GTC sa 456 i VW Scirocco sa 450 bodova.
 

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!                                                                 

 


Test: Kia Sportage 2.0 CRDi VGT Luxury Auto magazin, mart 2014. godine

$
0
0

Sportage je najpopularnija Kia na domaćem tržištu, a o Evropi i da ne govorimo. Fabrika u slovačkoj Žilini već godinama ne uspeva da postigne da proizvede toliko vozilada se zadovolji tražnja, uprkos tome da su više puta povećavali obim proizvodnje. Još jedan dokaz popularnosti ovog modela jeste da je na napaćenom srpskom tržištu koje konstantno beleži pad, prodja ovog modela porasla i da zajedno sa bratskim hyundaijem ix35 drži preko polovine tržišta u SUV-C segmentu (53 posto). Ova godina je još zanimljivija jer je za prva dva meseca u Srbiji prodato 50 Sportaga što praktično znači da je skoro svaki treći SUV prodat u našoj zemlji došao iz Kije. Šta god ko mislio o Korejancima, ovo je podatak za poštovanje.

Da bi ostali u igri na vrlo zahtvnom evropskom tržištu u Kiji su morali u rekordno kratkom roku od samo dve-tri godine da promene kompletnu gamu, što nikako nije zanemarljiva investicija. Prateći nove trendove došlo je vreme i za podmlađivanje Sportaga. Fejslift može da bude veoma riskantnaigra jer nije redak slučaj da se dizajneri malo zaigraju i da u želji da pošto poto istaknu neku promenu upropaste automobil. Ovu boljku su imali i neki veoma poznati proizvođači. Ipak, u kiji su se odlučili za malo konzervativniji pristup, reklo bi se u Folksvagen stilu.

Što se eksterijera tiče najveća novina su nova zadnja svetla koja su modernija, a u skupljim varijantama sa LED tehnologijom imaju i 3D izgled pomalo nalik na rešenja koja smo videli kod Folksvagena i BMW-a. Kada pogledate od pozadi novi Sportage deluje agresivnije i svežije što i jeste bio cilj. Napred je promenjena maska, odnosno rešetka hladnjaka koja sada ima drugačiju strukturu koja priliči automobilima višeg segmenta. Tu je i diskretna antena u vidu »ajkulinog peraja« i novi dizajn aluminijumskih naplataka od 16, 17 i 18 inča.

U enterijeru su se dizajneri bazirali uglavnom na stvaranje prijatnijeg ambijenta u vožnji, dosta se radilo na snižavanju buke u kabini tako da su temeljno prerađeni sistemi oslanjanja kako bi se smanjila buka od podloge. Vetrobransko staklo je novo sa dodatnom zvučnom izolacijom kako bi se smanjila buka od vetra. Izmene je pretrpeo i sistem za otvaranje staklenog panoramskog krova, tako da je sveukupni utisak dosta dobar.

Utisak u vožnji je dosta dobar. Motor od 184 konjske snage ima sasvim dovoljnu rezervu »konja« da se uvek osećate sigurno kada krenete u neki manevar. Automatski menjač je melem za beogradske gužve i stani kreni vožnju. Samu promenu prenosa izvršava gotovo trenutno i bez trzaja koji ume da bude malo neprijatan prema putnicima. Čini nam se da su ga malo »uštrojili« u odnosu na prethodnika tako da je sada kultivisaniji i obzirniji prema životnoj sredini. U svakom slučaju automatik je zaista investicija koja vredi tih 1600 evra doplate. Potrošnja na testu u strogo gradskoj vožnji nam se kretala nešto ispod deset litara što je nešto više od onog što deklariše fabrika, ali je u granicama očekivanog. Ruku na srce nismo se nešto ni trudili da obaramo potrošnju.

Da kažemo koju i o enterijeru. Na prvi pogled nije bilo nikakvih drastičnih izmena. Najuočljivi je novi izgled supervision instrumenata sa displejem ispred vozača od 4,2 inča. Tek kada sednete vidite da su izmenjeni i materijali od kojih su izrađena sedišta. Testirani model imao je kožna sedišta, a postoje i varijante sa kombinacijom kože i alkantare što je još jedan znak koketiranja sa skupljim SUV-ovima iz premijum segmenta. Kad smo već kod premijum automobila u ovom Sportagu se nalazio i Infnitijev audio sistem. Zvuk je dosta dobar, ali mislimo da je Infiniti mogao bolje da se potrudi naročito ako se ima u vidu poboljšana zvučna izolacija u novom Sportagu koja je odlična podloga za jedan dobar audio sistem.

 

Naposletku da sumiramo utiske posle višednevne vožnje novog Sportaga koga smo imali prilike da vozimo na ulicama Beograda i pre ženevskog salona automobila na kome je zvanično predstavljen. Reč je o jednom zreom SUV-u koji je proležao sve dečje bolesti i koji je posle četiri godine i dalje jedan od najpoželjnijih na tržištu. Novine koje nam donosi model za 2014. Pre bi se mogao podvesti pod fino štelovanje nego pod revoluciju ali to uopšte nije nedostatak, naprotiv u novom Sportagu ćete se osjećati prijatnije nego ranije uz novi dašak luksuza koji donose novi materijali prvenstveno nove vrste kože i alkantara. Dobre vozne karakterstike, provereni Dynamax pogon na sva četiri točka i prijatnija atmosfera u kabini jaki su aduti za borbu u ovom segmentu »srednjih« SUV-ova. Uostalom prodajni rezultati mogu vam reći više od bilo kog automobilskog novinara.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!           

Test: Kia Carens 1.7 CRDi SAT+, maj 2014. godine

$
0
0

Predstavljanjem nove generacije kompaktnog minivena Kia je zaokružila ponudu, ali i stilsku transformaciju koja je započela dolaskom novog cee'da (sid). Atraktivna i moderna spoljašnjost je prvi adut Carensa. Kroj nove karoserije je moderan i odaje jednostavnu ravnotežu dinamike i elegancije. Crna maska sa hromiranim ramom koji okružuje „pčelinje saće“, razvučena između dva neobično velika prednja svetla, odmah privlači pažnju, i upravo to je element zbog koga se ovaj automobil vizuelno razlikuje od drugih.

Višestruka namena
Ipak, ono što se kod minivena, ili MPV-a zaista računa i što ga razlikuje od bilo kog drugog vozila jesu njegova upotrebljivost i praktičnost. Sa tog stanovišta tri razdvojena sedišta pozadi, svako sa nezavisnim podešavanjima, pružaju široke mogućnosti za višestruku upotrebu kabine, a na kupcima je da se odmah odluče da li će imati pet ili sedam sedišta.
Verzija koja je došla na stazu centra NAVAK raspolaže sa pet sedišta, a preklapanjem naslona suvozačevog sedišta, moguće je da Carens postane čak i veliki karavan u koji možete da smestite predmete duže od dva metra. U odsustvu trećeg reda sedišta, kao što je slučaj sa našom varijantom, prostor koji se time oslobađa ispod tovarne površine rezervisan je za velike pregrade za smeštaj različitih manjih predmeta.

Turistička priroda
Od Carens na stazi, ali i na drumu sasvim je uzaludno očekivati sportski energične vozne osobine. Ali u svakom trenutku možete da računate na njegov poznati i potvrđeni turbodizelaš (ovde u verziji sa manje snage, odnosno sa 115 KS, dok se snažnija od 136 KS očekuje krajem godine). Mali dizelaš je pomalo inertan na niskom broju obrtaja, a ipak je elastičan. U manuelnom menjaču sa šest stepeni prenosa našao je pouzdanog partnera.

Šesti stepen je dugačak, zbog čega poziva da pređete na niže stepene prenosa svaku put kada treba da se pedala odlučno pritisne pri preticanjima.

Ubedljive kočnice
U vožnji je Carens prijatan. Uopšte uzevši, tih je i dobro neutrališe neravnine sa površine puta. Dobar utisak upotpunjuje potrošnja goriva. Opšti prosek je na regionalnim putevima sasvim dobar i iznosi između 6 i 7 l/100 km. Kočenje je mnogo ubedljivije, pa su putevi kočenja na suvoj podlozi kratki, a besprekorna je i otpornost papučice.
Sve ovo govori da se, posle izvesnog perioda odsustva, korejski miniven vratio temeljno promenjen, a u kombinaciji sa privlačnim izgledom. Prethodne generacije su prvenstveno računale na umerenu cenu i praktičnost i nisu se previše obazirale na dizajn i kvalitet upotrebljenih materijala. Sa novim Carensom, odnosno između cene i onoga što nudi i dalje je konkurentan, ali je opšti kvalitet primetno veći, kako spolja, tako i u kabini.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!           

 

Kia na NAVAK-u SAT+, 22. maj 2014. godine

$
0
0

U tu svrhu, jedan deo sadržaja ovog centra pretvoren je u pravi salon automobila.

Kada predstavnici jedne automobilske kompanije reše da omoguće publici direktan kontakt sa svojim modelima i udruže se sa redakcijom koja jedina u Srbiji test-vožnje za svoje čitaoce i gledaoce organizuje već 12 godina, onda rezultat ne može da bude ništa drugo nego pravi mali spektakl. Upravo tako je i bilo kada je u centru NAVAK organizovan Kijin dan sa 15 vozila.

Bila je to sjajna prilika da se na pravoj stazi prodaju cee'd (sid), pro_cee'd (prosid), Rio i drugi Kijini modeli među kojima su najzanimljiviji bili oni najnoviji – Carens (Karens) i pro_cee'd GT. Gosti su se naizmenično smenjivali u skladu sa programom, pa dok su jedni u velikoj hali razgledali izložene automobile i informisali se kod Kijinih predstavnika o cenama i uslovima prodaje, dotle su drugi jurili stazom dok su iz prve ruke testirali upravljivost automobila. Paralelno sa njima, treća grupa se na ofroud poligonu upoznavala sa terenskim mogućnostima Kije Sportage (sportidž).

Sudeći po raspoloženju prisutnih, manifestacija je bila pun pogodak, što je znak da će ovakvih događaja u centru NAVAK biti sve više.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!           

 

Uporedni test: Kia Cee’d 1.6 GDi / Kia Cee’d 1.6 CRDi Vrele gume

$
0
0

Krenimo od ergonomije, i iako smo poželeli spustiti sedište još malo niže, vozač za čas pronađe željenu poziciju. Kako se prednja bočna stakla spuštaju naniže ka prednjem delu, staklene površine su izdašne, što omogućava odličnu vidljivost sa strane.

Svega tu još možemo pronaći korisnog za vozača, i u duhu najnovije tehnologije. Spomenimo samo električnu ručnu kočnicu, sistem za upozoravanje nenamernog prelaženja u drugu saobraćajnu traku (zvučni signal) i jos jedan za pomoć pri parkiranju.

 

Nije zaboravljen ni praktični aspekt, cee’d je prepun prostranih boksova i ostava za odlaganje sitnica. Slično je i pozadi, s tim da je i prostor za kolena vredan hvale. Računajte na 5-6 dopunskih santimetara u poređenju sa Peugeotom 308, koji nam se našao pri ruci, odnosno navedenim Focusom.

Naprotiv, sa 380 litara prtljažnik je prosečno prostran (veći za 40 l od bivšeg). Od konkurenata, kao što su Renault Megane, Citroen C4 ili Honda Civic, veći je i do 100 l.

Kao po običaju, u njegovom dnu nismo pronašli rezervni točak, zauzvrat, postoji duplo dno, zgodno za odlaganje tanjih predmeta (alat, karte, prekrivač…).

 

Naravno što se ponašanja na putu tiče i upravljivosti oba modela su takođe vrlo slična ali ne i potpuno. Benzinac se nekako lakše kreće, slobodnije ulazi u krivinu i zabavniji je za vožnju. Dizel se dugo premišlja pre ubrzavanja, nešto je težeg „nosa“ koji „curi“ iz krivine i malo je udobniji.

 

Na repertoaru našeg testa nalazi se benzinska verzija koja razvija „samo“ 135 KS koju poredimo sa pre 18 meseci testiranim 1.6 CRDi od 128 KS. U principu, i jedna i druga motorizacija su sasvim dovoljne za prosečan, rekli bi nisk budžetni kompaktni porodični hečbek.

 

Već u prvim kilometrima moramo pohvaliti diskretnost rada benzinskog agregata. Tih, miran, raspoložen na svaki poziv papučice za gas. Na leru bešuman! Ukomponovan je sa šestobrzinskim manuelnim menjačem tako da se uz malo više rada na njemu, sa lakoćom kompenzuje dramatično niži obrtni moment u odnosu na CRDi naftašku motorizaciju.

 

Iako nije rekorder na ovom polju, prosečna potrošnja dizela u Parizu je iznosila je 6,6 l, sa rasponom između 4,3 i 8 l. Poslednji podatak odnosi se na gradsku vožnju u „špicevima“, bez Stop&Start sistema. Na autoputu, ukoliko se više manje poštuju francuska ograničenja od 130 km/h, ne prelazi 6 l.

 

Benzinac je na testu prosečno potrošio jednu litru više na 100 kilometara od dizelaša, tačnije 7,7 litara i to u rasponu od 6 do maksimalnih 10 litara u gradu i pri bržoj vožnji na autoputu.

 

Ukoliko niža potrošnja dizelaša nije adut koji bi nokautirao benzinca, šta je onda? Cena svakako nije. U istom paketu opreme, testirana benzinska Kia cee’d 1.6 GDI košta 16.540 evra, dok je indentična dizel verzija Kia cee’d 1.6 CRDi skuplja 2.300 evra, odnosno košta 18.840 evropskih novčanica.


Nije velika razlika u ceni, ali ušteda od 2.300 evra je oko 1.600 litara besplatnog benzina za vlasnika benzinske opcije nije zanemariva. A podatak da uštedom u nabavnoj ceni benzinac ima kredit od gotovo 20.000 gratis kilometara vožnje, je „kroše“ od kojeg dizelaš neće ostati na nogama!

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

http://www.vrelegume.rs/test/benzinac-ili-dizel-kia-ceed/

 

Test: Kia Sportage 2.0 CRDI Luxury Večernje novosti, 26. avgust 2014. godine

$
0
0

Kia je poslednjih godina doživela pravi preporod zahvaljujući novom, smelom dizajnu, efikasnim i ekonomičnim motorima, ali i poverenju koje je izgradila kod kupaca uz, kako u Kiji vole da istaknu „nenadmašnu“ garanciju od sedam godina.

Novi Sportage (sportidž) koji su Novosti imale na testu, sa 2.0 dizel motorom (184 KS) i paketom opreme Luxury (lukšuri), sa akcijskim popustom košta 36.090 evra.

Šta južnokorejski gigant nudi za taj novac? U SUV kategoriji, koja obiluje mnogobrojnim modelima u segmentu koji zauzima sve veći udeo na tržištu automobila, teško je ne samo biti u vrhu, nego i opstati.

Kia je ovog puta ponudila nešto sasvim drugačije. I ponovo je dizajn jedan od najjačih aduta. To i ne čudi kada se zna da je Kijina fabrika valjda jedina fabrika automobila na svetu u kojoj je dizajner (Peter Schreyer, Piter Šrejer) i generalni direktor.

Novi Sportage, koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim, doživeo je podosta dizajnerskih promena i sada izgleda bolje nego ikada pre – još je privlačniji i profinjeniji. Oštriji detalji spoljašnjosti, između ostalog, uključuju promenjenu masku motora, nova svetla i paletu
novih aluminijumskih naplataka, koji se odlično slažu s modernim izgledom i kvalitetnim materijalima u unutrašnjosti. Privlačnim linijama i atraktivnim detaljima kao što su ksenonski farovi i zadnja LED svetla, novi Kia Sportage ostavlja odvažan prvi utisak. Tu je nova maska, kako kažu u Kiji, u „obliku tigrovog nosa“.

Veliki farovi s crnim oivičenjem dopunjuju zaobljenu krovnu liniju novog Sportaga, a sa izražajnim LED dnevnim svetlima omogućavaju poboljšanu vidljivost ispred vozila. Promenjena su i zadnja kombinovana svetla koja doprinose elegantnijem izgledu. Kao opciju, sada je moguće naručiti LED zadnja svetla za bolju vidjivost noću ili u lošijim uslovima vožnje.

Savremen izgled kokpita „uramljen“ je u meku instrument-ploču, pri čemu je vozaču sve nadohvat ruke. Prekidači na obruču upravljača omogućavaju jednostavnu upotrebu audio-sistema i bluetootha (blutut) – bez pomicanja pogleda s puta.

Kvalitet završne obrade je izuzetan. Dovoljno je pogledati atraktivne linije i detalje tapacirunga vrata, s površinama mekšim na dodir i novom IMG (in-mould graining) zrnastom obradom teksture. „Armaturna“ ploča novog modela osvaja kvalitetnom izradom i materijalima prijatnim na dodir. Ergonomski je poboljšana i inovativnim mekm „nano“ premazom. Fokusiranost na detalje tu se ne završava, jer je centralna konzola istovremeno i praktična i dopadljiva.

Panoramski krovni prozor omogućava izuzetan pogled i prijatno provetravanje. Prozor koji se proteže celom dužinom krova stvara lep osećaj prostranosti u kabini. Tu je električno  pokretanje kliznim mehanizmom za otvaranje koji reaguje na lagani pritisak na dugme.

U novi adut Kije ugrađeni su mnogobrojni „smart“ i napredni elektronski sistemi.

Novi opcioni Supervision sportski merač, postavljen među najvažnije podatke o vozilu, ističe se sedmoinčnim TFT LCD ekranom koji ima veoma oštru rezoluciju tako da vozač u deliću sekunde s lakoćom može da pročita sve informacije – od potrošnje goriva i pređenih razdaljina, pa do upozoravajućih poruka, informacija o izabranom „Flex Steer“ načinu tvrdoće volana ...

Napredni „start/stop“ sistem automatski pali i gasi motor – kada sklonite nogu s pedale kvačila, i vozilo je u slobodnom hodu. To vam štedi dragoceno gorivo, što je ekološki prihvatljivo i dobro za vaš novčanik.

Pored kamere za vožnju unazad tu je i sistem „pametnog automatskog parkiranja“ (SPAS) koji prepoznaje odgovarajući paralelni parking prostor i posle toga automatski preuzima upravljanje volanom i ocenjuje razdalju ispred i iza vozila. Jedino što morate da uradite je da prilagodite brzinu i kočenje.

Za zvuk je zadužen savremeni zvučni sistem „Infinity“ s krovnom antenom u obliku peraje ajkule, koji udobno kontrolišete vrhovima prstiju. Navigacioni sistem čak uključuje prepoznavanje glasa, funkciju čitanja tekstualnih poruka i šest besplatnih godišnjih nadgradnji mapa.

Kia nudi i napredne tehnologije koje poboljšavaju udobnost u vožnji, npr. grejače obruča upravljača. Sedišta se elektronski pomeraju u šest pravaca. Pri tome, vrata otključavate i zaključavate samo dodirom ruke – dovoljno je da vam je ključ u džepu. Startuje se na dugme...

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!           

 

Test: Kia pro_cee'd 1.6 CRDi LX Dynamic Auto magazin, oktobar 2014. godine

$
0
0

Kijin model srednje klase cee'd (sid) nalazi se u prodaji već dve godine i svakim danom stiče sve više ljubitelja. Za razliku od pojedinih proizvođača koji bombastičnim dizajnom »bljesnu« prilikom prezentacije, pa zatim brzo prestare i odu u zaborav, novoj generaciji Kija to ne može da se desi. Naravno, vidljiv je veliki uticaj evropske škole dizajna koju je doneo Peter Schreyer (Šrejer).

Pokazalo se da je verzija cee'da sa troja vrata, pro_cee'd još atraktivniji i poželjniji za ljude koji žele da budu primećeni i da svojim automobilom ostave poruku.

Ako izuzmemo prednju masku i farove koji su glavni nosioci agresivne crte pro_cee'da, ostatak vozila deluje elegantno, čak i konzervativno. Sve je na svom mestu i ništa ne odskače. Slična situacija je i u unutrašnjosti. Sve je svedeno, sa puno ukusa i bez suvišnih detalja, ali sa elementima koji imaju aspiracije ka premium segmentu.

Položaj za upravljačem je odličan. Kijini stručnjaci su očigledno uzeli u obzir da je prosečni Evropljanin nešto viši od Korejca, pa su raspored komandi prilagodili tome. To znači da kada vozač podesi sedište po dubini i visini, kada podesi nagib naslona kako mu odgovara, pa potom podesi i upravljač po dubini i visini, ne mora da traži nožne komande, ručicu menjača ili najvažnije prekidače na neuobičajenim mestima. Sve je na dohvat ruke, dobro osvetljeno i pristupačno.

Ovde moramo da primetimo da su sedišta postavljeno nešto više nego kod većine automobila iz klase, međutim to je i dalje mnogo prijatnije i bolje nego kod SUV automobila.

Prostor u kabini je nešto iznad proseka C segmenta. Na zadnju klupu mogu da se smeste dva odrasla putnika. Auto je dovoljno udoban da se sa njim krene i na ozbiljnije, što će reći duže putovanje. Tim pre što i prtljažnik ima solidnu zapreminu od 380 litara, što je dovoljno za četiri kofera i ručni prtljag putnika. Zadnja klupa je podeljena na dve trećine i kao što je uobičajeno, može da se obori, čime auto postaje praktični teretnjak. Pristup zadnjoj klupi je dovoljno lak da ulazak i izlazak i nešto viših osoba ne predstavlja napor.

Za razliku od većine konkurenata, Kija nudi veliki broj paketa opreme – čak šest. Automobil koji vam predstavljamo je imao četvrti po redu nivo opreme LX Dynamic. On sadrži automatske podizače prozora, manuelni klima uređaj, električne pokretače retrovizora, maglenke napred i pozadi, kao i odličan audio uređaj koji pored ostalog može da čita MP3 format muzike preko USB priključka. Komande za »muziku« su pod prstima na točku upravljača. Tu su i tempomat, parking senzori pozadi i aluminijumski naplaci od 16 inča. Iako postoji i bogatija oprema, ovako opremljeni cee'd je sasvim dovoljan za vrlo komotnu svakodnevnu upotrebu. Mi bi samo preporučili doplatu paketa Dynamic+ koja poseduje senzor za farove, automatski dvozonski klima uređaj i LED dnevna svetla. Sa njim je auto vrlo fino kompletiran.

Osećaj u vožnji je još jedno iznenađenje. Automobil je vrlo »utegnut« i odlično komunicira sa vozačem, što je još jedna od karakteristika automobila koji pretenduju na vrh klase. To znači da vozač u svakom trenutku zna šta će automobil uraditi i da nikada ne doživljava neprijatna iznenađenja. Ogibljenje je prilično tvrdo i automobil se ne naginje previše u krivinama.

Pro_cee'd je vrlo neutralan i sposoban je da proklizavanje preko prednjih točkova transformiše u kontrolisano zanošenje repa pomoću kratkog kočenja i korekcije upravljačem.

Vožnja je udobna uprkos velikim aluminijumskim felnama od 16 inča. Nivo buke je odlično kontrolisan, čak i pri velikim putnim brzinama po grubom asfaltu.

Vozili smo pro_cee'd sa jačim, od dve verzije turbo-dizel motora. Oba imaju zapreminu od 1,6 litara, a snažnija verzija raspolaže snagom od 128 konjskih snaga i obrtnim momentom od 260 Nm. Sa njim je auto vrlo živahan – do »stotke« ubrzava za 10,5 sekundi. Kao što se i očekuje, štedljivost mu je velika vrlina. U realnim uslovima vožnje u kojima nemamo ni vremena ni živaca da pazimo na stil vožnje, uspeli smo da postignemo prosečnu potrošnju od 6,1 litar i smatramo da je to vrlo dobar rezultat u realnim okolnostima. Gradska vožnja koja se u našem slučaju sastoji od otvorenih bulevara Novog Beograda i gužve u centru, prosečnu potrošnju povećava za oko jedan litar. Na otvorenom drumu, zahvaljujući šestostepenom menjaču potrošnja bez problema može da se spusti ispod četiri litra.

Pre desetak godina, test neke od Kija obično smo završavali rečima da je »to skoro tu, ali, eto, cena je povoljna«. Odavno to više nije tako. Kia pro_cee'd ravnopravno stoji na čelu klase, a za to očekuje zasluženu cenu. Za nijansu nižu od većine, ali opravdanu. Kiju pro_cee'd možete nabaviti već za 11.290 evra. Ipak, za ovako dobro opremljen i motorizovan primerak  u kojem ćete uživati u svakom trenutku, moraćete da izdvojite 16.990 evra.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!    

 

Kia Pro_Cee'd 1.6 CRDi LX Dynamic http://www.b92.net (27.01.2015)

$
0
0

Kijin model srednje klase Cee'd nalazi se u prodaji već dve godine i svakim danom stiče sve više ljubitelja.

Za razliku od pojedinih proizvođača koji bombastičnim dizajnom "bljesnu" prilikom prezentacije, pa zatim vrlo brzo prestare i odu u zaborav, novoj generaciji Kija to ne može da se desi.

Naravno, vidljiv je veliki uticaj evropske škole dizajna koju je doneo Peter Šrajer.


Pokazalo se da je verzija modela Cee'd sa 3 vrata, Pro_Cee'd još atraktivniji i poželjniji za ljude koje žele da budu primećeni i da svojim automobilom ostave poruku.

Ako izuzmemo prednju masku i farove koji su glavni nosioci agresivne crte automobila, ostatak vozila deluje elegantno, čak i konzervativno. Sve je na svom mestu i ništa ne odskače.

Slična situacija je i u unutrašnjosti. Sve je svedeno i sa puno ukusa, bez suvišnih detalja, ali sa elementima koji imaju aspiracije ka onome što se naziva premijum segment.

Položaj za upravljačem je odličan. Kijini stručnjaci su očigledno uzeli u obzir da je prosečni Evropljanin nešto viši od Korejca, pa su raspored komandi prilagodili tome. To znači da kada vozač podesi sedište po dubini i visini, kada podesi nagib naslona kako mu odgovara, pa potom podesi upravljač po dubini i visini, ne mora da traži nožne komande, ručicu menjača ili najvažnije prekidače na neuobičajenim mestima. Sve je na dohvat ruke, dobro osvetljeno i pristupačno.

Ovde moramo da primetimo da su sedišta postavljena nešto više nego kod većine automobila iz klase, međutim to je i dalje mnogo prijatnije i bolje nego kod SUV automobila.

Prostor u kabini je nešto iznad proseka C segmenta. Na zadnju klupu mogu da se smeste dva odrasla putnika.

 

Auto je dovoljno udoban da se sa njim krene i na ozbiljnije, što će reći duže putovanje.

Tim pre što i prtljažnik ima solidnu zapreminu od 380 litara, što je dovoljno za četiri kofera i ručni prtljag putnika. Zadnja klupa je podeljena u odnosu 2:1 i kao što je uobičajeno, može da se obori, čime auto postaje praktičan i za prenos kabastih predmeta. Pristup zadnjoj klupi je dovoljno lak da ulazak i izlazak i nešto viših osoba ne predstavlja napor.

 

Za razliku od većine konkurenata, Kia nudi veliki broj paketa opreme - čak šest. Automobil koji vam predstavljamo je imao četvrti po redu nivo opreme, "LX Dynamic". On sadrži automatske podizače prozora, manuelni klima uređaj, električne pokretače retrovizora, maglenke napred i pozadi, kao i odličan audio uređaj koji pored ostalog može da čita MP3 format muzike preko USB priključka.  Komande za "muziku" su pod prstima na volanu Tu su i tempomat, parking senzori pozadi i aluminijumski točkovi od 16 inča.

Iako postoji i bogatija oprema, ovako opremljeni Cee'd je sasvim dovoljan za vrlo komotnu svakodnevnu upotrebu. Mi bismo samo preporučili doplatu paketa "Dynamic +" koji poseduje senzor za farove, automatski dvozonski klima uređaj i LED dnevna svetla. Sa njim je auto vrlo fino kompletiran.

 

Osećaj u vožnji je još jedno iznenađenje. Automobil je veoma "utegnut" i odlično komunicira sa vozačem, što je još jedna od karakteristika automobila koji pretenduju na vrh klase. To znači da vozač u svakom trenutku zna šta će automobil uraditi i nikada ne doživljava neprijatna iznenađenja.

 

Ogibljenje je prilično tvrdo i automobil se ne naginje previše u krivinama. Pro_Cee'd je vrlo neutralan i sposoban je da proklizavanje preko prednjih točkova transformiše u kontrolisano zanošenje repa pomoću kratkog kočenja i korekcijom upravljača.

 

Vožnja je udobna uprkos velikim aluminijumskim felnama od 16 inča. Nivo buke je odlično kontrolisan, čak i pri velikim putnim brzinama po grubom asfaltu.

Vozili smo Pro_Cee'd sa jačim od dve verzije turbo-dizel motora zapremine 1.6 litara. Na probi se našao auto koji ima jaču od dve varijante motora, koja raspolaže snagom od 128 "konja" i obrtnim momentom od 260 Nm.

Sa njim je auto vrlo živahan - do stotke urbrzava za 10,5 sekundi. Kao što se i očekuje, štedljivost mu je velika vrlina.

 

Kako možete videti sa fotografija automobila, fabrika kaže da Pro_Cee'd ima potrošnju od samo 3,7 litara. U realnim uslovima vožnje u kojima nemamo ni vremena ni živaca da pazimo da stil vožnje, uspeli smo da postignemo prosečnu potrošnju od 6,1 litar i smatramo da je to vrlo dobar rezultat u realnim okolnostima.

Gradska vožnja, koja se u našem slučaju sastoji od otvorenih bulevara Novog Beograda i gužve u centru, prosečnu potrošnju povećava za oko litar.

Na otvorenom drumu, zahvaljujući šestostepenom menjaču potrošnja bez problema može da se spusti daleko ispod četiri litra.

 

Pre desetak godina, test neke od Kia obično smo završavali rečima da je "to skoro tu, ali, eto cena je povoljna". Odavno to više nije tako.

Kia Pro_Cee'd ravnopravno stoji na čelu klase, a za to očekuje zasluženu cenu. Za nijansu nižu od većine, ali opravdanu.

 

Pro_Cee'd možete nabaviti već za 11.290 evra. Ipak, za ovako dobro opremljen i motorizovani primerak u kojem ćete uživati u svakom trenutku, moraćete da izdvojite 16.990 evra.

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2015&mm=01&nav_id=950759

 

 

 


Tiha muzika na struju - Kia Soul EV SAT+ (09.04.2015)

$
0
0

Odmah po otvaranju Salona automobila u Beogradu imali smo nesvakidašnju priliku da vozimo Soul EV, jedini električni automobil koji je na toj manifestaciji imao premijeru. U vožnji po prestonici Srbije utvrdili smo koliko je zaista praktičan i koristan. Iako autonomija nije bila na onom nivou koji obećavaju fabrički podaci, sasvim je dovoljna za svakodnevno obavljanje svih poslova u gradu.

Do brzina dozvoljenih u gradu ne čuje se skoro ništa, kao da se vozimo „u leru“. Iz tog razloga izlazimo na autoput, dodajemo gas i tek kod brzine oko 100 km/h čujemo jak huk vetra. Motor se čuje tek pri naglom ubrzanju, kada pomalo podseća na trolu, samo što ubrzava mnogo energičnije od tog vida gradskog saobraćaja. Prijatnu tišinu putovanja upotpunjuje i naše zadovoljstvo što smo na ovom testu „društveno odgovorni“ i brinemo o ekologiji, jer u vazduh ne emitujemo nimalo štetnih gasova. Ukratko, ovo su prvi utisci vožnje Kije Soul EV, električnog vozila koje je svoju premijeru imalo na Salonu automobila u Beogradu, samo 10 dana pre našeg testa.

Dovoljno za svakodnevnu upotrebu

Zadovoljni time što i kao „ekolozi“ lako obilazimo sporije učesnike u saobraćaju, brzo se električnom Kijom vraćamo u grad, što je ovom modelu, ipak, prirodno stanište. Gradu je namenjen ne samo po svojim dimenzijama, već i zbog toga što je ovo retko vozilo koje u urbanoj sredini ima veću autonomiju nego na otvorenom putu. Najpre, u gradu se vozi manjom brzinom, pa je i potrošnja „goriva“ manja, ali je važno istaći i to da je Soul EV opremljen sistemom regenerativnog kočenja, što znači da dopunjuje baterije pri svakom kočenju, a toga na putu van grada nema mnogo.
Do sada smo vozili veliki broj električnih vozila, a posebno hibridnih, ali nikada nismo isključivo na struju prevezli toliko kilometražu kao sa električnim Soulom. Iako Kija obećava autonomiju od 212 km sa jednim punjenjem baterije, naša vožnja po Beogradu je pokazala domet od 125 km. Ali, iako smo vozili manje od obećanog, to je ipak mnogo više od osamdesetak kilometara, što je do pre samo nekoliko godina bila „norma“ za električna vozila.

„Sitnicama“ do veće efikasnosti

Deo Kijine tajne leži u modernijim baterijama, koje omogućavaju više snage i veću otpornost na niske temperature, koje crpe mnogo energije. Drugi deo tajne je rezultat velikih napora da se drastično smanji potrošnja energije sistema grejanja i hlađenja, koje, recimo na izrazito niskim temperaturama, mogu da smanje autonomiju i do 50%. Rešenje su pronašli u vrlo efikasnoj toplotnoj pumpi koja skuplja suvišnu toplotu iz klima-uređaja i električnih sistema i koristi je za sistem grejanja i hlađenja, minimalno na tom zadatku trošeći energiju iz baterija.

Ukratko, umesto da se kod zagrevanja kabine na željenu temperaturu u potpunosti osloni na struju iz baterija, toplotna pumpa koristi toplotnu energiju koju oslobađaju električni uređaji. Takođe sa ciljem smanjenja potrošnje energije, vazduh se provetrava samo na vozačevoj strani. Dakle Soul EV nema jedno revolucionarno rešenje, već čitav niz malih inovacija, naizgled sitnica, ali koje zajedno daju kao rezultat ubedljiv gradski automobil, koji autonomijom sasvim zadovoljava svakodnevne potrebe većine vozača u gradu.

Sa motorom od 110 KS, Soul EV prema fabričkim podacima do „stotke“ ubrzava za 12 sekundi, a dostiže maksimalnu brzinu koja je elektronski ograničena na 145 km/h.

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji fajl!

 

 

Kia Rio 1,2 CVVT vs. Kia Rio 1,4 CRDi www.b92.net, 05.05.2015

$
0
0

Podsetićemo vas da B segment u Srbiji čini čak 45 posto ukupne prodaje novih vozila. Na stranicama našeg magazina već ste se upoznali sa benzinskim motorom zapremine 1,2 litra koji se ugrađuje u „rio“, a na našem testu se vrlo brzo našao i savremeni dizelaš zapremine 1,4 litra.

Rešili smo da ih uporedimo, ali ne samo kroz performanse i utisak u vožnji, već i kroz troškove eksploatacije, jer je to ono što najviše zanima naše kupce.

Za moderni mali benzinac sa CVVT tehnologijom (tehnologija promenljivog vremena otvaranja ventila) već smo konstatovali da ima „živahnih“ 85 KS, da ga odlikuje vrlo miran i tih rad. Isto tako utvrdili smo i da na magistralnim i regionalnim putevima, kao i svaki drugi benzinac, za preticanje traži jedan ili možda dva stepena nižu brzinu, kako bi se motor zavrteo na većim obrtajima ne bi li sva snaga ovog motora došla do izražaja.

Sa druge strane, već pomenuta CVVT tehnologija pružila je dosta dobre rezultate u pogledu potrošnje goriva, koja se u gradu kretala oko 7 litara na 100 km, dok je u kombinaciji otvorenog puta i auto-puta (pri većoj brzini), potrošnja pala na 5,8 litara.

Svi ovi parametri su za pola litra ili litar veći od fabrički deklarisanih, ali sa našim kvalitetom goriva i malo oštrijom nogom na papučici gasa rekli bi smo da su i vrlo zadovoljavajući.

Retko kada smo na testu uspeli da dostignemo fabrički deklarisane brojke potrošnje.

Potom je u našu redakciju stigao i dizelaš sa istim paketom opreme, ali sa modernim komon-rejl turbodizel agregatom zapremine 1,4 litra sa 90 KS. Odmah smo se obratili ovlašćenom uvozniku i ponovo zatražili benzinsku varijantu ne bi smo li istovremeno mogli da uporedimo ova dva motora.

Igrom slučaja (ili marketinškim trikom) dobili smo beli „rio“ benzinac sa crnim sportskim linijama i crni „rio“ dizel sa belim sportskim linijama duž celog vozila.

Ovakva „jing-jang“ kombinacija vozila apsolutno nigde u gradu nije mogla proći a da ne izazove masovno okretanje prolaznika za njima ili zavidne poglede vozača iz drugih automobila, pogotovo što smo autmobile vozili u paru, kako bi podaci o potrošnji bili što uporediviji.

Sve u svemu, vizuelno je „rio“ položio test i to sa najvećom ocenom. O detaljima na karoseriji i agresivnom dizajnu koji potpisuje čuveni Peter Šrajer, već smo govorili i za to imamo samo reči hvale.

Dizel motor u hladnim jutarnjim časovima ne može da izbegne čuveno „zveckanje“ karakteristično za motore ove konstrukcije, ali smo prijatno bili iznenađeni dobrom zvučnom izolacijom kabine. Zvuci hladnog dizelaša gotovo uopšte ne dolaze do putnika u vozilu.

Kada se malo zagreje, motor se utiša i na nižim obrtajima tiho brunda, dok pri većim brzinama i naglim ubrzanjima čak stvara rezak, neki bi rekli čak i sportski zvuk, koji prija vozaču i uliva mu samopouzdanje.

Sa druge strane, benzinac ne gotovo ne čuje ni spolja ni iznutra, osim preko 4000 o/min, kada sistem promeni fazu bregastih osovina. Tada zvuk postaje puniji i izrađeniji, ali i dalje ne smeta boravku u “riju”.

Važna stvar u zimskim danima je i činjenica da benzinski motor mnogo ranije postigne radnu temperaturu, a to automatski znači da troši manje goriva pri hladnom startu i da će vam grejanje u kabini proraditi mnogo brže.

Dizel motoru treba mnogo više vremena da se zagreje, a u tom periodu zna i da potroši malo više goriva, tako da ako ujutru na primer putujete od kuće do posla na relaciji koja je manja od 3-4 km, vrlo lako je moguće da ćete potrošiti manje benzina nego dizela, a i stići ćete na posao zagrejani.

Prednost dizel motora se prvenstveno ogleda u skoro dvostruko većem obrtnom momentu (220 Nm naspram 121 Nm u benzincu), za šta je pre svega zaslužna turbina promenljive geometrije.

To praktično znači da su međuubrzanja kod dizel motora znatno agresivnija i to na daleko nižim obrtajima, što vas može ponekad izvući iz kritičnih situacija prilikom preticanja.

Naravno, daleko od toga da je benzinac lenj; njega jednostavno morate da poterate u najviše obrtaje da bi pokazao šta može, a u tom slučaju je čak i hitriji od dizel “brata”.

Maksimalna brzina ova dva modela je identična i iznosi 172 km/h, a merenja pokazuju da je benzinac za jednu sekundu brži u sprintu do stotke, ali smatramo da to nije prvenstveni razlog zbog koga se kupuju automobili u ovom segmentu.

Dakle, za koji od ova dva motora se odlučiti? Za početak, morate biti svesni da razlika u ceni između ove dve verzije iznosi čak 2.600 evra. U pogledu troškova goriva prednost je nesporno na strani dizel motora, koji troši u proseku litar manje.

Ukoliko prelazite manje od 15 hiljada kilometara godišnje, razlika u ceni se ne vraća ni posle sedam godina

Sa druge strane, redovno održavanje dizel verzije je nekih 35 posto skuplje, a skuplji su i troškovi registracije, pa i to treba ubaciti u kalkulaciju prilikom odluke. Da bismo videli kakvo je činjenično stanje na tržištu, raspitali smo se kod prodavaca Kijinih vozila koji se motori više traže.

Rečeno nam je da se u apsolutnim brojkama svakako više prodaju benzinske verzije, pre svega zato što su cenovno mnogo bliži osiromašenom srpskom kupcu, ali i da oni koji uzimaju dizele ne čine to uvek samo zbog niže potrošnje, već najčešće zbog toga što im je i prethodni automobil pokretao dizel motor, te su navikli da voze dizelaše. Dakle, moć navike srpskih kupaca i dalje igra značajnu ulogu u kupovini automobila.


Naša generalna preporuka je da i vi napravite sličan obračun ukoliko imate dilemu između benzinskog i dizel agregata, ali da obavezno uzmete u obzir i svoje potrebe (pređenu kilometražu, vrstu puta koji najčešće prelazite, dužine svakodnevnih uobičajenih relacija…). A što se tiče novog Kijinog udarnog modela – smatramo da i mnogo „zvučnija“ konkurencija ima zbog čega da brine.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo, kliknite na link: http://www.magazinauto.com/kia-rio-12-cvvt-vs-kia-rio-14-crdi/

Test: Kia Rio 1.25 Urban b92.net, 21.01.2016

$
0
0

Večita dilema da li uzeti manji auto sa više opreme ili veći sa manje opreme uvek ima dva odgovora u zavisnosti od toga da li vas vodi srce ili racio. Ako ste u dilemi da li da odaberete Kiju Rio ili Cee'd, odgovor nije previše težak. Rio sa vrlo pristojnim paketom opreme Urban košta 10.190 evra a osnovna verzija Kije Cee'd 11.690.

Inače, Rio ima nešto veću cenu zbog toga što se ne proizvodi u EU, već u Južnoj Koreji. Kada se doda porez na zbir osnovne cene i carine, dobije se dodatno opterećenje od oko 18 posto. Na kraju krajeva, treba uzeti u obzir i povoljne uslove finansiranja na 60 rata, bez kamate.

Dakle, razlika u ceni dva automobila nije velika, ali razlika u opremi jeste. Oba modela imaju sedmogodišnju garanciju i jednako dobro će držati cenu kao polovnjaci. Dakle, pitanje je samo koje su potrebe budućeg vlasnika.

Ukoliko auto vozite pretežno po gradu, ponekad povezete saputnika, ne vučete sa sobom veću količinu stvari i nemate nameru da prevozite veš mašinu, realno je bespotrebno da svakodnevno sa sobom vučete veću količinu lima. Pogotovo ako vam situacija sa parkiranjem nije baš najopuštenija.

Rio nudi sasvim solidnu opremu u Urban paketu, na čijem spisku se nalaze alu felne, UV premaz na vetrobranu, kožni volan i ručicu menjača, automatsku "klimu" sa senzorom zamagljenosti stakala, senzor sa kišu...

Sa druge strane, bazni Cee'd nema čak ni daljinsku komandu centralne brave na ključu, ali zato nudi više prostora.

Ako se ipak odlučite za Rio, možete da očekujete mnogo pozitivnih iznenađenja. Za početak, opšti utisak kvaliteta je na vrlo visokom nivou. Sedi se veoma udobno, s obzirom da sedište može da se podesi prilično nisko a volan može dosta da se izvuče. Nožne komande su udaljene, što omogućava ispružen položaj nogu i smanjenje zamora prilikom dužih vožnji.

Menjač je konstruisan po ugledu na najbolje dane nemačkih brendova, sa kratkim hodovima i iznenađujućom preciznošću. Pravo je zadovoljstvo menjati brzine na automobilu kod koga su sve komande meke i sofisticirane.

Svaki put kada sednemo za volan iznenadi nas i ponašanje ovog modela na otvorenom. Veoma je tih i vrlo brzo se umiruje prilikom prelaska preko neravnina, za razliku od nekih drugih automobila iz klase u kojima imate osećaj kao da ste u igrački na autoputu.

Mala Kia inače ima meko podešeno ogibljenje, što je samo još jedan dokaz inteligentne konstrukcije koja pri većim brzinama eliminiše naginjanje i ljuljanje automobila a u gradskoj vožnji efikasno "pegla" sve vrste neravnina.

"Petnaestice" dimenzija 185/65 R 15 su svakako doprinele udobnosti a istovremeno neće opteretiti kućni budžet kada dođe vreme za zamenu ili nabavku zimskog kompleta.

Iako smo već više puta pisali o modelu sa 1.2 benzincem sa 85 KS moramo još jednom da ga pohvalimo u smislu kontinuiteta solidnosti. Naime, često nam se dešava da se različiti primerci istog tipa motora u istom modelu potpuno različito ponašaju, ne samo u pogledu performansi, već i potrošnje.

U slučaju Kije Rio, 1.2 benzinac svaki put je trošio manje od sedam litara benzina po Beogradu. Relacija kojom smo se vozili je uglavnom Novi Beograd, delimično strogi centar grada i autoput kroz Beograd. Na primer, pri 130 km/h Rio troši oko 6,5 l/100 km, a sa identičnom cifrom smo završili test.

Ovim se još jednom pokazalo da je potrošnja benzinaca vrlo ujednačena po gradu i pri 130 km/h. Inače, pri toj brzini motor se "vrti" na oko 3.600 obrtaja u minuti, što je sasvim u redu za petostepeni menjač.

Četvorocilindrični atmosferski benzinac je novije konstrukcije i sasvim je prijatan za svakodnevnu vožnju. Pri nižim obrtajima je srednje elastičan, što je dovoljno za tečnu gradsku vožnju sa solidnim međuubrzanjima koja će vas lako svrstati među brže u grupi vozila.

Iznenadili smo se da ovakav režim vožnje automobilu zapravo prija, s obzirom da se konstantna brzina bez napora mnogo brže postiže. Na primer, pri 50 km/h putni kompjuter je pokazivao cifru od oko dve do tri litre, tako da se zaista ne treba ustručavati sa "vrtenjem" motora. Naravno, samo prilikom ubrzanja i međuubrzanja.

Automatika sa senzorom vlažnosti

Ako se umesto Kije Cee'd odlučite za Rio, definitivno nećete biti razočarani.

Automatska "klima" u ovom modelu jedna je od najnaprednijih. Ima ugrađen senzor vlažnosti vazduha koji automatski aktivira kompresor u cilju odmagljivanja prozora.

Tokom testa je dosta padala kiša i možemo reći da odlično radi. Inače, prosek od 6,5 l/100 km je zabeležen sa stalnim radom kompresora "klime".

Komforno i po kiši

Osim senzora za vlažnost vazduha u kabini, Rio Urban je opremljen i senzorom za automatsko aktiviranje brisača. Njihova brzina rada se automatski određuje u odnosu na brzinu vozila i intenzitet padavina.

 

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2016&mm=01&nav_id=1087583

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi EX Exclusive A/T AWD b92.net, 13.05.2016

$
0
0

Sa svakim novim Sorentom pravljen je džinovski korak unapred i razlike u odnosu na prethodnika su sve drastičnije. Ovo, se doduše može reći i za model Cee'd, ali kod automobila sa više luksuza u sebi promene su daleko lakše uočljive. Tako je i sa modelom koji smo ovoga puta testirali. Već na prvi pogled jasno je da novi Sorento nema previše dodirnih tačaka sa starim.

Nije ovde bilo nikakvog fejsliftinga već klasičan rez i težnja da se novi proizvod primakne premijum konkurentima. Korejci su poznati po tome što umeju dobro da slušaju, i usvajaju sve dobro što čuju, tako da i u tome sigurno leži dobar deo njihovog poslovnog uspeha. I sami tvrde da nisu oni nikakvi čudvotvorci već su jednostavno za tržište SAD otvorili jedan dizajnerski centar u Kaliforniji i zaposlili ljude koji tačno znaju šta u svakom trenutku privlači američkog kupca.

Slična je situacija i sa Evropom, zato je tu evropski centar u Frankfurtu. Sve je, podrazumeva se, pod dirigentskom palicom Koreje i ako je suditi prema prodajnim rezultatima funkcioniše sjajno.

Kako biste imali pravi uvid u stanje stvari, cenu ovog automobila reći ćemo vam odmah, bez uvijanja. Testirani, najskuplji primerak Sorenta košta 55.990 evra! Ne, nismo omanuli u kucanju. Ne bismo da se ponavljamo ali još pre nekoliko godina smo rekli da Kije neće više biti jeftine, i kao što vidite – nisu. Umesto ovog automobila možete kupiti stan od 56 kvadrata u srpskoj prestonici.

Hajde da baš ne preterujemo ni u teatralnosti, početna cena novog Sorenta u skromnijem paketu opreme i sa benzinskim motorom je 37.990 evra ali ni to nije baš bagatela. Ok, znači primakli su se premijum klasi po ceni, da vidimo šta se nudi za taj novac. Prvi pogled na listu opreme i pola strane veoma sitno kucanog teksta znači da su se u Kiji potrudili da kupcu pruže dosta luksuza. Preskočićemo uobičajene stvari poput kožnih sedišta, LED prednjih i zadnjih svetala i panoramskog krova i bacićemo se malo na "egzotiku".

Ekran od osam inča (to je poput iPad mini tableta), je središnje mesto za komunikaciju korisnika i vozila. Naravno, uz "supervižn" instrument tablu na kojoj se nalazi još jedan TFT ekran. Tu je i sistem kamera koji prikazuje sliku oko vozila u krugu od 360 stepeni, tako da imate potpunu sliku o dešavanjima oko vozila, zatim kontrola mrtvog ugla u vožnji koja ima indikator u retrovizorima, "park asist" pomoć pri parkiranju (vozilo se automatski parkira na osnovu zadatih i snimljenih parametara).

Na kraju, za ljubitelje dobrog zvuka tu je Infinitijev audio sistem. Iako Infiniti ume tu i tamo malo da zabuši kada je reč o audio sistemima u automobilima, u Sorentu je posao odlično obavljen.

Prilazimo vozilu i usput skeniramo spoljašnost. Diskretno, elegantno bez nekih napadnih elemenata. U ovoj kategoriji svako eksperimentisanje može da bude veoma skup sport. Prednji kraj je masivan sa interesantnim rešenjem haube koja je praktično "nasela" na masku hladnjaka sa karakterističnim "tigrovim nosom". Bočne linije jednostavne sa "C" stubom koji podseća na onaj sa prošlog modela. Tu je možda i jedina sličnost sa prethodnikom.

Zadnji deo vozila u potpunosti je u stilu VW-Audi grupacije. Bez oštrih linija ali strog i odmeren. Ukupan utisak je da ovaj automobil neće kupovati neki francuski umetnik sa maramom i beretkom. Umesto vedrog duha tu su poštovanje i pre svega poslovni maniri.

Smeštamo se za volan. Nalaženje optimalne pozicije u ovakvom vozilu zaista nije neki težak posao. Sedište je lepo profilisano, udobno i elektronski pokretano. Tu je i memorija koja pamti vaša podešavanja, tako da ne morate da se nervirate svaki put kada vam neko pomeri sedište.

Osvrćemo se levo-desno da snimimo situaciju u kokpitu i odmah nam postaje jasno da su najveća tržišta za ovaj model SAD i Bliski Istok. Oseća se taj američki šmek (koji kupci sa Bliskog istoka slepo prate), iako nije lako reći, šta je to konkretno što je tipično za klijentelu sa one strane bare. Možda je to samo opšti utisak koji ne mora da bude objektivan.

Startujemo motor bez ključa pritiskom na taster, kratka animacija na instrument tabli kaže da je računar skenirao sve sisteme i vozilo se pokreće. Nivo buke i vibracija je znatno umanjen u odnosu na prošlu verziju (o prvom Sorentu i da ne pričamo).

Završna obrada dosta dobra, u skladu sa cenovnom kategorijom vozila.

Prelazimo prve kilometre i skupljamo utiske. Primetno je povećanje dužine u odnosu na prethodnika, a i širine. Sedi se nešto niže nego pre. Vozilo je nešto niže od prethodnog Sorenta tako da je centar mase sada bliže tlu. Rezultat - manje naginjanja u krivini.

Motor ima četiri cilindra i 2.200 kubika. Snaga je zaokružena na 200 KS i mahom se šalje na prednje točkove, a po potrebi se priključuju i zadnji. Ako je baš potrebno moguće je i zaključati centralni diferencijal pri čemu se vrši raspodela snage između osovina u odnosu od 50-50%.

Dizel motor na niskim obrtajima radi sasvim uglađeno. Kada ga naterate u više obrtaje ume da pusti glas, ali tu na scenu stupa dodatna zvučna izolacija kabine, tako da se unutra ne stiče utisak da se dogodilo išta značajno.

Uvek treba imati na umu da ovaj automobil ima skoro dve tone. To znači da od pomenutih 200 konjskih snaga ne treba očekivati čudo, ali s obzirom na sve Sorento se u saobraćaju ponaša iznenađujuće dobro.

Motor je prilično živahan a Mekferson oslanjanje napred, multi-link osovina pozadi i produženo međuosovinsko rastojanje tada dolaze do izražaja. Automatski menjač ima šest stepeni prenosa i potpuno je predvidljiv. Čak iako niste imali prilike da se ranije sretnete sa modernim automatskim menjačima posle nekoliko dana vožnje, bez većih problema, ući ćete u sve njegove tajne i uvek ćete moći da izvučete maksimum u određenom momentu.

Da li još uvek mislite da reči Kia i luksuz isključuju jedna drugu? Od jeftinog, robusnog i grubog terenca prve generacije, došlo se do automobila koji kuca na vrata premijum klase. Dobro, teško da će ljudi krenuti masovno da prodaju svoje X5-ice, ali u godinama koje slede sigurno će prilikom razmatranja kupovine mnogi u jednačinu uzimati još jednu varijablu koja se zove Sorento.

Kod nas će zbog visoke cene ovaj automobil ipak biti egzotika. Mada, kako kaže uvoznik, razlog nije toliko cena već mali kvota vozila koju je fabrika odobrila. Zbog velike potražnje, menadžent Kije je bio prilično restriktivan prema tržištima koje nisu SAD i Bliski istok (i naravno Južna Koreja).

Za Adrija regiju u prvoj turi bilo je planirano svega 30-tak komada i svi su bili u top paketu opreme. Skoro svi su već našli kupca. Još jednom se potvrđuje da svaka roba ima svog kupca, a cena je samo relativna kategorija.

Veliki brat
Sistem kamera kontroliše situaciju oko vozila i šalje sliku na centralni ekran od 8 inča, tako da vozač, pored klasičnih parking senzora, može da proveri situaciju oko vozila i iz ptičje perspektive.
Kontrola mrtvog ugla u raskrsnici
Koliko puta ste ulazili u nepreglednu raskrnicu ili se jednostavno isparkiravali sa nepreglednog parking mesta i niste bili u prilici da vidite da li vam neko vozilo ili pešak dolazi u susret? Kamere u novom Sorentu motre i na ove situacije i šalju vozaču odgovarajući zvučni signal ukoliko neko nailazi.
Čitanje saobraćajnih znakova
Još jedan od "pametnih" sistema u novom Sorentu jeste i funkcija čitanja saobraćajnih znakova. Kamera prepoznaje znakove pored puta i ukoliko naiđe na znak za ograničenje brzine ili zabranu preticanja prikazuje ga na ekranu navigacionog uređaja ali i na instrument tabli.

U praksi ovaj sistem funkcioniše dosta dobro. Zanimljivo je, recimo, kada uđete u naseljeno mesto gde ne postoji klasičan znak za ograničenje brzine od 50 km/h ovaj sistem se "konsultuje" sa mapom sa navigacije i usvaja ograničenje brzine koje je ispisano na mapi.
Pametni prtljažnik

Sistem pametnog otvaranja prtljažnika nije novina, ali jeste privilegija luksuznih automobila. Rekli smo da Korejci umeju da saslušaju i zato nije čudo što je ovaj sistem implementiran u novoj generaciji Sorenta.

Prilikom prilaska osobe kod koje se nalazi "pametni ključ", vozilo serijom signala obaveštava da sledi automatsko otvaranje prtljažnih vrata. Nikakvo pritiskanje dugmića ili hvatanje za ključ nije potrebno. Elektromotor podigne vrata za nekoliko sekundi i pred vama se nalazi prtljažni prostor od 605 litara.

Ukoliko oborite zadnja sedišta dobijate ravnu površinu od neverovatnih 200x140 centimetara! Zapremina ovog prostora je 1.662 litra.

Po odlaganju prtljaga, pritiskom na dugme, vrata prtljažnika se sama zatvaraju.


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2016&mm=05&nav_id=1130824

 

Test: Kia Cee'd 1.0 T-GDI GT Line b92.net, 16.06.2016

$
0
0

Da ne bude zabune, Cee'd nije mali automobil, ali motor u testiranom vozilu jeste! Hiljadu kubika u automobilu "C" segmenta? Malo?

 

Aktuelna verzija modela Cee'd već je nekoliko godina na tržištu i dobro je poznata domaćem kupcu, nedavno je ovaj model podvrgnut blagom redizajnu tako da je potpuno spreman za "drugo poluvreme" tržišne utakmice u segmentu koji je jedan od najzamršenijih. Bar kad je Evropa u pitanju.

 

Na današnjem testu imamo zanimljivu kombinaciju motora i opreme. Ispod ove vatreno crvene karoserije (zvanično ime joj je "trek red") krije se mali trocilindarski turbo motor od 1.000 kubika i 120 "konjskih snaga". Znamo da sad verovatno polovina čitalaca počinje da gunđa – proklet bio taj "daunsajzing", gde može motor od jednog litra da nosi ovoliki auto, pa to ne može da ide nikako, troši ko "moskvič" i verovatno će se raspasti posle 20.000 kilometara.

 

Posle samo nekoliko stotina metara test vožnje, sve ove predrasude pale su u vodu. Već nakon izlaska sa parkinga videli smo da "mali" voli da se vrti. Veoma brzo prima gas, a zahvaljujući sportskom izduvu koji ide uz GT Line opremu, pomislili smo da je ispod haube smešteno duplo više cilindara.

Motor je potpuno nov i praktično je premijerno prikazan u Evropi. Prateći trend smanjivanja radne zapremine motora, u Kiji su konstruisali benzinsku turbo jedinicu sa direktnim ubrizgavanjem goriva, kojoj je osnovni cilj smanjenje potrošnje i emisije izduvnih gasova bez uticaja na performanse.

 

Generalno ovaj motor dolazi u dve varijante. Slabija koja razvija 100 KS i snažnija (koja je bila na našem testu) koja ima 120 KS. Pretpostavljate da bi u prvoj verziji to bio pandan atmosferskom motoru od 1.4 litra, dok je druga varijanta "pucala" na atmosferske motore od 1.600 kubika.

 

Kako sve to izgleda u praksi? Prilično živahno. Da budemo iskreni, čini nam se da je ovo najzanimljivji pogonski agregat koji smo imali prilike da probamo u Kijinim automobilima. Primetili smo da od 2.500 obrtaja osetite kako vas Cee'd lepi za sedište i kako vam se uglovi usana i obrve automatski pomeraju na gore.

Menjač je u ovom modelu bio manuelni šestostpeni. Iako je motor male zapremine za postizanje krstarećih brzina nisu potrebni veliki obrtaji. Pri brzini od 100 km/h kazaljka obrtomera je tik iznad 2.000 obrtaja, a pri brzini od 120 km/h u šestom stepeni prenosa motor se vrti na nekih 2.500 obrtaja.

 

Znači, ukoliko želite da vozite ekonomično i to je moguće, ali čik da vas vidimo da se obuzdate na semaforu. Naravno, kao i kod svih turbo benzinaca male zapremine, teža noga sa sobom povlači i veću potrošnju.

 

U gradskim uslovima fabrika deklariše potrošnju od 6,2 litra na 100 km. S obzirom na veseo karakter motora, koji nas je često (da ne kažemo konstatno) mamio da ga teramo u veće obrtaje, mi smo zabeležili skoro litar veću potrošnju. Sa mirnijom potrošnjom i konstantno uključenim "start-stop" sistemom moguće je da se potrošnja spusti ispod sedam litara, ali nismo ubeđeni da je lako u gradu dostići fabričkih 6,2.

Ono što je za svaku pohvalu jeste kako su inženjeri uspeli da umire vibracije od trocilindarskog motora. Prilikom prvog startovanja, dok je hladan, vibracije motora su primetnije, međutim posle nekoliko minuta situacija postaje drastično bolja i na nivou je benzinskih varijanti sa četiri cilindra.

 

Sportski začin
Iako motor jeste pravi hit i velika novina u podmlađenom modelu Cee'd, bio bi greh ne reći i nešto o GT Line paketu opreme. Prvi susret sa fotografijama stavio vam je do znanja da ovaj paket koketira sa sportski nastrojenim kupcima, kojima je originalni GT ili skup ili nepraktičan.

Poenta ove serije jeste da imate sportski šmek u vozilu za svakodnevnu upotrebu. Agresivan prednji deo sa LED svetlima u karakterističnom GT stilu, jasno odvajaju ovaj paket opreme od standardnih verzija.

Nije sve namenjeno samo za one koji ga gledaju spolja, jer Cee'd GT Line ima dosta toga da ponudi i u kabini. Sportski enterijer sa metalnim pločicama na pragovima, metalnim pedalama i odmorištu za levu nogu i drugačiji upravljač pojačavaju sportski utisak. Sedišta nisu kao u pravom GT-u, ali su unapređena u odnosu na "regularne" modele.


Za gledanje originalnog testa kliknite na link:
http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2016&mm=06&nav_id=1144098

 

Istraživanje o kvalitetu vozila u SAD – Niko kao Kia Večernje novosti, 26.7.2016

$
0
0

Nakon što se Kia Motors već pozicionirala kao vodeća kompanija industrije u područjima dizajna, kvaliteta i tehnologije, nedavno je postigla novi veliki uspeh. Renomirana institucija J.D.Power proglasila je Kiju ubedljivim pobednikom istraživanja IQS (Initial Quality Study) 2016, u kojem je iza sebe ostavila 33 marke u SAD. Po prvi put u psolednji 27 godina na vrhu lestvice našao se non-premium brend automobila masovne proizvodnje.
Glavne zasluge ovog vrhunskog rezultata pripadaju modelima „sportidž“ i „soul“  koji su zablistali na prvim mestima u svojim segmentima, dok su „rio“, „forte“ i „sorento“  bili među prva tri u svojim kategorijama.
-Biti broj jedan u kvalitetu u celoj automobilskoj industriji je nešto što se sanja. To je rezultat naše dugogodišnje predanosti kvalitetu izrade i neprestanim poboljšanjima. Naša predanost odrazila se i na mišljenja naših kupaca, koja su najveća potvrda našeg kvaliteta – rekao je Majkl Sprag, glavni izvršni direktor i izvršni podpredsednik Kia Motors Amerika.  - Kao najviše rangirana marka u automobilskoj industriji nema sumnje da je Kija proizvođač automobila svetske klase.
U poslednje četiri godine u SAD prodaja Kijinih vozila je u konstantnom porastu i sada je već premašila brojku od 600.000 vozila godišnje. U isto vreme naglo se poboljšao i položaj Kije u istraživanjima IQS insitucije J.D.Power. Nakon što je 2013. godine Kija prvi put uvrštena među prvih 10 brendova, 2015. je već osvojila odlično drugo mesto. Ove godine je Kija pobedila sve, uključujući i luksuzne marke, te je prošlogodišnji pobednik Porše ove godine to mesto prepustio Kiji.
Istraživanje kvaliteta J.Dpower sprovodi se već 30 godina zaredom, a anliziraju se odgovori vlasnika automobila u 26 segmenata. Početni kvalitet vozila određen je kroz nekoliko kriterijuma, a vlasnici vozila ocenjuju iskustvo vožnje, kvalitet motora i menjača. Takođe, analizira se i široki spektar problema vezanih za kvalitet u prvih 90 dana vlasništva vozila.

Rang lista J.D.Power
Čak devet od deset brendova na rang listi J.D.Power ima maksimalni broj bodova tako da su o poretku odlučivale nijanse. Iza Kije slede Porše, Hjundai, Tojota, BMW, Ševrolet, Bjuik, Leksus, Linkoln i Nisan.

Propisi
Vozači na tržištu SAD su najzaštićeniji na celom svetu. Federalni zakoni ali i zakoni pojedinih država jednostavno teraju proizvođače vozila da shvate da je „njegovo veličanstvo kupac stvarno veličanstvo“. Zato i ne čudi da će vlasnici „folksvagena“ u SAD koji imaju dizel motore sa lažnim softverom dobiti velike odštete na koje njihove kolege u Evropi ne mogu da računaju.

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji fajl!

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi EX Exclusive A/T AWD n1info.com, 18.08.2016

$
0
0

Tehnološki je superiornija od mnogih evropskih brendova (i ne samo evropskih), pa joj nije problem da konstruiše i jedan Sorento, koji je daleko bolji SUV od konkurencije. Ono što je mene iznenadilo (prijatno, svakako), jeste činjenica da je Sorento za klasu bolji od modela iz "iste kuće" – Hyundaija Santa Fe.

Da li je Kia iznad brenda Hyundai? Ako direktno uporedimo modele ovih brendova, jeste! Dakle, Kia za Hyundai korporaciju nije ono što su Volkswagenu Škoda ili Seat (nezvanična "druga liga"), već marka automobila koja je okrenutija mlađoj i zahtevnijoj klijenteli.

Kia nudi vrhunski SUV (ne i terenac), koji može stati rame uz rame sa razvikanom konkurencijom. Samo, da li su kupci spremni da za jednu Kiju izdvoje toliko novca? U Kiji se ne opterećuju mnogo ovim pitanjem, jer se svaki novi Sorento prodavao znatno bolje nego onaj stari.

Sa svakim novim Sorentom pravljen je džinovski korak unapred, ali i unazad. Razlike u odnosu na prethodnika su sve drastičnije. Već posle kraće vožnje, jasno je da novi Sorento nema previše dodirnih tačaka sa starim, posebno ne sa prvom generacijom Sorenta, koji je bio terenac sa ozbiljnim off-road mogućnostima. Novi Sorento, sa klirensom od samo 185 mm, sasvim je neupotrebljiv van puteva u punom smislu te reči. Ali, novi Sorento se prodaje još bolje iako je skuplji, jer je mnogo udobniji, stabilniji, okretniji, tiši, kvalitetniji, opremljeniji, pa i lepši.

Kia ozbiljno prati potrebe evropskog tržišta i angažuje najbolje stručnjake iz sveta. Njima nije bitno da li je neko iz Amerike, Engleske ili Koreje. Glavni dizajner Kije je Peter Schreyer, bivši stilista Audija, koji je tek u Kiji u potpunosti pokazao svoju genijalnost i maštovitost, jer mu je Kia dala apsolutnu slobodu. Kia je brend budućnosti, marka automobila koje se jako brzo prilagođava potrebama tržišta.

Treći i aktuelni Sorento je na tržištu od 2015. godine. Ovaj model, sa novim dizajnom i osetno boljim kvalitetom izrade, pomalo konkuriše i premijum brendovima. Kia to javno ne ističe, ali to konstatuju kupci, vlasnici Mercedesa, Audija i BMW-a – naravno, u Americi. U Evropi je sve mnogo drugačije, jer se mišljenje o jednom brendu stvara i drži bezmalo pola veka. Pitajte prosečnog vozača u Srbiji da li Kia proizvodi veće, skuplje, tehnološki naprednije automobile od Peugeota ili Opela? Šta mislite, šta će vam odgovoriti?
Sorento deluje ozbiljno i otmeno i sa dužinom od 478 cm, širinom od 189 cm i visinom od 168,5 cm konkuriše najvećim SUV-ovima, za koje ne dobijate fabričku garanciju od sedam godina, kao kod Kije.

Šta je toliko sjajno kod 2.2 CRDi motora?
Turbo dizelaš 2.2 CRDi sa 16 ventila obradovaće svakog vozača prosečnom potrošnjom od 8,1 litara goriva. U gradu troši u proseku 8,9 litara, jer treba pokrenuti SUV težak dve tone. Iako ima relativno "malu" radnu zapreminu za ovako veliki automobil, zahvaljujući common-rail direktnom ubrizgavanju goriva i turbo punjaču promenljive geometrije, korejski dizelaš nudi obrtni moment od 436 Nm i to pri samo 1.800 o./min. radilice. Mogućnosti motora su idealno usklađene sa novim, preciznim automatskim menjačem, koji je i veoma brz i tečan, kao kod premijum automobila.
Maksimalna brzina od 204 km/h nije mogla biti veća zbog izražene visine automobila i samim tim osrednje aerodinamike. Sorento, međutim, pomenutu brzinu održava bez ikakvih poteškoća – osim, naravno, kada niste u Nemačkoj, tada je skupo kockati se sa radarskim kontrolama. Kia iznenađuje i vrhunskom zvučnom izolacijom: pri brzini od 130 km/h, u ovom terencu do putnika dopire buka od samo 65 dB. Tiši je za 4 dB u odnosu na stari Sorento.

To što Kia nudi udobnost jednog Mercedesa ili Nissana ne treba mnogo da nas čudi ali, s druge strane, treba istaći da Sorento odavno više nije terenac već je postao "šminkerski" SUV, doduše, sa vrhunskom dinamikom vožnje. Ovaj korejski SUV možda nije robustan poput modela kao što je Jeep Grand Cherokee, ali zato ga je mnogo zabavnije voziti. Stalni 4x4 pogon odlično prenosi snagu na točkove kada je podloga mokra. Moguće je i zaključati centralni diferencijal, pri čemu se vrši raspodela snage između osovina u odnosu od 50–50%, ali šta to vredi kada je klirens samo 185 mm. Ali, kupci ovog automobila svakako ne planiraju da idu u lov na divlje svinje, iako je gepek kao poručen za prevoz krupne divljači.

Siguran i pouzdan
Sorento je SUV, ali zaista pruža dinamičnost jedne limuzine ili sportskog automobila, jer u krivini dovoljno dugo prati težnje vozača za brzinom. Samo je BMW X5 bolji u ovom trenutku kada govorimo o adrenalinu i isticanju u oštrim krivinama.

Podesivi upravljač je izrađen nesumnjivo i po evropskom i po američkom ukusu – izuzetno je lagan kod uparkiravanja, ali i izuzetno precizan pri brzinama od 200 km/h. Ogibljenje je takođe po ukusu kupaca "preko bare" – mekano podešeno, tako da neravnine sa kolovoza gotovo i da ne osećate u putničkom prostoru koji je, opet, više nego raskošan. Ali se u krivinama Sorento iznenađujuće malo naginje. Nisam očekivao da će za volanom jednog korejskog SUV-a uživati kao da vozim BMW-ov SUV. Morate zakazati test vožnju kako ne biste pomislili da previše hvalim dostignuća korejskih inženjera.
Sedišta ne zamaraju na dužim putovanjima, mada nisu sportski profilisana, što znači da telo u oštrim krivinama blago klizi.

Uopšte uzev, Sorento ima dobre kočnice, koje se teško pregrevaju i lako doziraju, ova Kia ima i sportskih gena u sebi, a samim tim i dovoljno ambicija da se nametne sportski orijentisanim vozačima. Za sigurnost se brine elektronika, a na Euro NCAP kreš testu Sorento je osvojio maksimalnih pet zvezdica što, uz njegovu robustnu pojavu, treba da garantuje dovoljno sigurnosti. U ovom vozilu se sedi prilično visoko, zbog čega je iznimno dobra preglednost za ovu klasu vozila zagarantovana. Čak je i C stub umerenih dimenzija, pa parkiranje sa ovim terencem ne iziskuje mnogo znanja i strpljenja.
Testirana verzija imala je najbolji paket opreme, a kada bih detaljno naveo šta sve zadrži trebalo bi mi još dve stranice, tako da sve podatke možete pronaći na zvaničnom sajtu Kije.
Ova Kia sigurno neće držati dobro cenu kao neka Toyota ili Mercedes, ali imidž ovog brenda raste, tako da će u godinama koje dolaze ipak biti znatno lakše da "udate" svoj Sorento i kupite, vrlo verovatno, četvrtu generaciju koja će zaseniti ovu aktuelnu.

Kia korača zaista ogromnim koracima jer, trudeći se da pobedi samu sebe, ona "preskače" brojnu konkurenciju čak i kada cena nepristojno naraste preko 50.000 €, (testirana verzija košta 55.990 €). Na sreću, ni ja, ni vi nemamo novca za ovaj automobil, te ga možemo posmatrati samo kao kupovinu iz druge ruke i nadati se da će pet godina star Sorento biti dovoljno jeftin ili da će mu cena dovoljno brzo padati tako da se dočepamo prestiža za relativno malo novca.

Zapravo, Kia radi za sve nas. Onima sa dubokim džepom nudi tehnološki superioran auto sa vrhunskom opremom, a kupcima polovnjaka kroz koju godinu isti taj model, po mnogo nižoj ceni nego što ćete moći da kupite neki VW-ov, BMW-ov ili Audijev SUV (5 godina star Sorento 2.2 CRDi košta oko 14.000 €). Istina, nije isto da li vozite Kiju ili BMW, jer ćete u Kiji stizati na odredište daleko odmorniji. Pitanje je samo da li vam je cilj da izazovete maksimalnu zavist u vašem okruženju, ili da za svoj novac dobijete maksimalni komfor. Sve je stvar izbora, prioriteta, ukusa i dobrog vaspitanja. Jasno je da će većina odabrati stariji BMW nego mlađi Sorento, i to je sasvim u redu, jer većina ne može da se izbori sa predrasudama, koje sve nas, na ovaj ili onaj način, preskupo koštaju.
Ako ste, pak, vrhunski vozač koji ume i voli da vozi na granici zdravog razuma po planinskim krivudavim putevima, znajte da novi Sorento ima veoma direktan, progresivan servo upravljač koji izuzetno dobro prenosi šta se dešava pod točkovima, a i menjač je jednako izvrstan. Biću iskren – mene je novi Sorento prosto oduševio. Glavna mana mu je što mi nedostaje samo 50.000 € da kupim testiranu verziju. Tata Motors nudi modele primerene našim platama, a Kia, nažalost, ne. Kia ne želi odavno da bude brend koji prodaje najjeftinije automobile, što je takođe sasvim u redu. Živimo u Srbiji, državi u kojoj je i polovan automobil za veliku većinu luksuz. Ali, kada je već tako, ne morate da ostanete i slepi kod očiju, bar kada su automobili u pitanju.

Šta ona kaže:
Lep, udoban, prostran i brz SUV kakav je Sorento dopašće se svakome.Zbog dimenzija, nije baš najidealniji izbor za gradsku vožnju, ali vas itekako štiti od nervoznih i bahatih vozača. Sorento je najbolji dokaz da Kia može da prestigne Mitsubishi i Hondu kada su u pitanju SUV-ovi. Ako pogledate samo servisnu mrežu u Srbiji, shvatićete da je kod brenda Kia ona pet bolja nego kod pomenute japanske konkurencije. Cena je jako visoka za naše pojmove, ali i za jedno vozilo iz Koreje. Doduše, Kia odavno nema čega da se stidi, jer proizvodi izuzetno pouzdane i kvalitetne automobile. Vrlo dobar komfor, još bolje performanse i luksuz već u osnovnom paketu opreme privući će i najrazmaženije kupce. Dok ne provozate novi Sorento, mislićete da pravite najbolji mogući izbor kupovinom aktuelnog Santa Fea. Zato preskočite Hyundai i dajte prednost Kiji, koja je u ovom trenutku mnogo bolja.

Kome je namenjen ovaj automobil?
Kia poslednjih godina ne zna za grešku. Svi modeli koje su ponudili evropskim kupcima su više nego ispunili očekivanja. Novi Sorento takođe. Korejski automobili na našim prostorima postaju sve popularniji – zauzimaju tržište koje je nekada pripadalo Peugeotu, Citroënu, FIAT-u, Opelu, ali i japanskim brendovima. Onoliko kolika je Honda pala sa prodajom u Evropi u poslednjoj deceniji, toliko je korejska Kia napredovala. Da li je to slučajnost? Da se nisu kupci okrenuli jeftinijim automobilima?

Niti je to slučajnost, niti su modeli marke Kia jeftini. Naprotiv, ako pogledate koliko koštaju dobro opremljene verzije, videćete da ih treba platiti kao automobile proizvedene u Nemačkoj, Japanu ili Engleskoj. Kia odavno nema kompleks niže vrednosti i napada kompletnu konkurenciju. Možda će vam zvučati smešno, ali finalna obrada i kvalitet plastike jesu na nivou onih kod BMW-a i Audija. Zakažite test vožnju, pa se u to i sami uverite. Američke, pa čak i nemačke agencije objavljuju svake godine podatke da Kia proizvodi najpouzdanije automobile na svetu – automobile koji se manje kvare od Mercedesa, Audija, BMW-a, Toyote, Honde, Nissana. Da li i njima treba verovati? To je na vama da procenite. Ja uvek sve uzimam sa rezervom i maksimalno se trudim da nemam predrasude.

Kupci bez predrasuda će birati ovaj SUV koji nudi izuzetan komfor i odličnu dinamiku vožnje. Ovaj automobil je toliko zabavno voziti da ćete vrlo verovatno prelaziti mnogo veće kilometraže nego do sada. Nimalo se na šalim kada to tvrdim, jer se putnici u Sorentu jako malo zamaraju. Meni je Kia bila udobnija od BMW-a X5, ali i od Audija Q5 (on jeste manji od Sorenta, ali sa istom opremom i motorom slične radne zapremine košta slično). Možda vi nećete biti jednako oduševljeni ovim modelom, možda vama ergonomija Sorenta neće odgovarati u tolikoj meri, ali ćete sigurno biti veoma prijatno iznenađeni, jer je novi Sorento daleko udobniji od starog modela. Svi oni koji su bili zadovoljni nekim Kijinim SUV-om su potencijalni kupci Sorenta, novog ili polovnog – sasvim je svejedno. Ono što je izvesno jeste da se poverenje kupaca u automobile marke Kia povećava iz godine u godinu. Da li je kvalitetnija od Honde? Statistike tvrde da jeste, a ja zadržavam pravo da se ovoga puta javno ne izjašnjavam, sve u cilju borbe protiv predrasuda.

Prednosti: Veoma snažan, elastičan, odličan motor od 200 KS, koji je i dovoljno štedljiv do brzine od oko 150 km/h. Vrhunsko oslanjanje je pravi kompromis između udobnog i veoma udobnog ogibljenja uz odličan hendling. Zabavan auto za vožnju – interakcija sa vozačem je izvanredna. Odlična ponuda prostora, mesta ima puno i na zadnjem sedištu. Veliki prtljažnik od 605 litara je vrlo varijabilan. Bogata oprema – ima sve ono što nudi i japanska konkurencija. Zaista odličan kvalitet izrade – statistike tvrde da je stari model bio i izuzetno pouzdan. Odlična aktivna bezbednost. Izuzetno udobna i dobro profilisana sedišta – malo zamara na dužim putovanjima. Moćni farovi nude širok i dubok snop. Izuzetno efikasne kočnice koje se lako doziraju. Garancija od sedam godina.


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:
http://rs.n1info.com/a186187/Auto/Testovi-automobila-Kia-Sorento-2.2-CRDi-AWD.html

 


Test: Kia cee'd 1.6 CRDi EX Style Auto magazin, april 2016.

$
0
0

Od kako se pojavila, kompletna Kijina cee’d (sid) familija privlači veliku pažnju kupaca. Pre svega zbog svoje zrelosti i kvaliteta konstrukcije kompletnog automobila koja se može meriti sa najpoželjnijim nemačkim konkurentima u klasi.

Kijin evropski dizjanerski tim iz Frankfurta, krajem prošle godine predstavio je restilizovanu varijantu druge generacije cee'da. Značajna restilizacija je donela mnoštvo fino doteranih detalja, dizajniranih u sportskom, ali blago konzervativnom stilu. Ruku na srce, automobil nije previše izmenjen što itekako može da znači vlasnicima prethodne varijante, čija cena neće previše pasti s vremenom.

Sa dužinom od 4,31 metar, Kia cee'd spada u same klasike niže srednje klase , jer je gotovo u centimetar ista kao opel astra i folksvagen golf iako je desetak centimetara kraća od ford fokusa. Prtljažnik ima zapreminu od 380 litara, što je u gornjem delu proseka klase. Zadnje sedište je podeljeno na trećine i dva nejednaka dela mogu da se nezavisno obore. Kada se cela klupa preklopi dobije se prostor od čak 1318 litara, što je dovoljno da se preveze kabasti teret, poput nekog standardnog komada bele tehnike. Napominjemo i to da prtljažnik ima pravilan oblik, tako da svaki njegov deo može da se iskoristi, pa se pokazao kao više nego dovoljan za prtljag četiri putnika.

Već prilikom ulaska u kabinu stiče se utisak kvaliteta i solidnosti. Materijali su najskuplji i najkvalitetniji za ovu klasu vozila, i pažljivo su odabrani tako da budu prijatni na dodir ruke i pogled oka, uz napomenu da primerak koji je došao na duži test u našu redakciju ima trenutno najbogatiji dostupan paket opreme - EX Style.

Dopalo nam se što je kompletna površina tapacirunga u vratima i gornjeg dela komandne table obložena mekanom plastikom prijatne teksture kakvu nismo videli ni u jednom drugom automobilu iz klase. Takođe, u Style paketu, tapacirunzi na vratima su obloženi atraktivno proštepanom eko-kožom, što svakako pravi razliku u odnosu na mnoge slične automobile koji na tom mestu imaju ili tvrdu plastiku, ili eventualno komad tkanine. Tkanina na sedištima je crno-siva, osvežena komadima eko-kože svetle nijanse, iste kao na vratima.

Uz najbogatiji paket opreme dolaze još i lajsne od kvalitetne plastike ofarbane "pijano lakom", kao i detalji od hroma koji svakako atmosferu podižu na viši nivo i ovako opremljen auto jasno razdvajaju od ostalih modela u ponudi.

Najbogatiji paket sa sobom donosi i dvozonski klima uređaj koji ima opciju umerenog (soft) i snažnog (fast) rada. Kijini automatski klima uređaji su poznati po tome da poseduju detektor zamagljenosti vetrobranskog stakla, pa automatski pale kompresor klima uređaja kako bi sprečio nagli gubitak vidljivosti tokom vožnje.

Kabina je vrlo prostrana, mada će pozadi najudobnije biti putnicima prosečne visine. Ovo je priča koju ponavljamo prilikom testa svih automobila niže srednje klase i zato ne smatramo da je mana.

Pozicija vozačevog sedišta je prilično visoka, čak i u najnižem položaju. Pa ipak, zavaljen položaj za volanom omogućava i vrlo visokim osobama da se udobno smeste, s obzirom da upravljač ima vrlo dug hod prilikom podešavanja po dubini. Još jedan detalj koji boravak za volanom čini prijatnim jeste blago zakrivljena konzola ka vozaču, ali tako da ne otežava suvozaču kontrolisanje ventilacije i audio uređaja.

Činjenica je da je ovo vrlo atraktivan auto sa bogatom opremom i za relativno malo novca, ali ono što izbija u prvi plan jesu njegove vozne karakteristike. Ogibljenje i upravljački mehanizam odlično su uklopljeni - auto bespogovorno prati svaku reakciju upravljačem do krajnjih granica koje su vrlo visoko postavljene.

Zanošenja gotovo da i nema, a prilikom naglih korekcija volanom Cee'd se ponaša vrlo neutralno i poslušno prati zadatu putanju. Za to su zaslužni točkovi prečnika 16 inča, koji "lepe" auto za asfalt.

Ogibljenje se ne može nazvati ni tvrdim ne mekim (mada je nešto "čvršće"), ono predstavlja dobar balans između udobnosti pa i sportskih voznih karakteristika. To omogućava vrlo brze prolaske kroz krivine bez naginjanja, kao i vrlo prijatno neutralisanje kratkih uzastopnih neravnina.

Kija je ostavila vozaču da bira između tri nivoa servo asistencije, tako da auto pritiskom na taster na volanu u trenutku možete prilagoditi svom trenutnom raspoloženju, ili putu po kojem vozite.

Najprodavanija benzinska varijanta bila je, i ostala, benzinac od 1.4 litra koji sada ima 100 KS. Međutim, smatramo da je, kada su u pitanju cena i vozne osobine, najbolja verzija sa benzinskim motorom od 1.6 litara, snage 135 "konja", pa smo upravo ovakav auto i odabrali za supertest.

Možda je baš ovaj motor primer i razlog zašto benzinci ponovo postaju sve popularniji i traženiji od dizela.

Živahan motor pristojne snage opremljen je sistemom za direktno ubrizgavanje benzina u cilindre i sa uređajem za varijabilno otvaranje ventila, uz obrtni moment od 164 Nm pri 4.850 o/min.

Iako je maksimalni obrtni moment postavljen prilično visoko, motor lepo vuče i na niskim obrtajima. Nije potrebno menjati brzine iznad tri–četiri hiljade obrtaja, dovoljno je elastičan i možete se udobno upustiti ne koristeći menjač često.

Šestostepeni menjač preciznih hodova je odlično izbalansiran i u stanju je da podjednako dobro podnese kako one sa "ciglom na gasu", tako i one kojima više prija "penzionerski" stil vožnje.

Testirali smo Cee'd na deonici od oko 500 kilometara po autoputu i zaista uživali u mirnoj, komfornoj vožnji. Brzina od nepunih 130 kilometara na sat putnicima daje priliku za opušten razgovor, vozaču mir i potpunu kontrolu za volanom.

Potrošnja goriva u ovakvom režimu je ispod sedam litara, a ako ne ubrzavate (pre)naglo i vozite ustaljenim ritmom skala se približava oznaci od šest litara goriva.

Ono što je najbitnije jeste da ćete uvek imati dovoljnu rezervu snage koja će vas izvući iz rizičnih preticanja. Naravno, ne treba preterivati jer je ovde ipak reč o 135, a ne 200 ili više konjskih snaga. To znači da ako vozite natovaren auto, ili naiđete na zahtevnu uzbrdicu ipak morate posegnuti za ručicom menjača i spustiti dve, pa možda i tri brzine naniže.

Ukoliko ste pažljiviji prema papučici gasa, Cee'd 1.6 će znati da vas nagradi niskom potrošnjom. Normalnom vožnjom po magistralnim putevima, testni automobil trošio je 5,7 litara benzina.

Na autoputu je prosek, logično, skočio, a najveća prosečna potrošnja u gradskoj gužvi bila je oko 8,2 litra. Prosek na testu je bio oko sedam litara, što je više nego zadovoljavajući rezultat imajući u vidu gužve na beogradskim ulicama.

U ovom prvom predstavljanju modela Cee'd, koji će na našem dugotrajnom testu ostati nekoliko meseci, upoznali smo vas sa osnovnim karakteristikama i ličnom kartom ovog benzinskog modela. Uskoro stiže i konkretnija matematika - koliko košta kilometar pređenog puta, cene servisa i održavanja, kao i kako se automobil uklapa u život prosečne porodice u Srbiji.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument:

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi EX Exclusive A/T AWD danas.rs, 23.08.2016

$
0
0

Kia već godinama pobeđuje evropsku konkurenciju kvalitetom, dizajnom, garancijom i cenom. U svom trećem izdanju, Sorento je sam vrh onoga što Kia danas nudi evropskim kupcima.

Tehnološki je superiornija od mnogih evropskih brendova (i ne samo evropskih), pa joj nije problem da konstruiše i jedan Sorento, koji je daleko bolji SUV od konkurencije. Ono što je mene iznenadilo (prijatno, svakako), jeste činjenica da je Sorento za klasu bolji od modela iz "iste kuće" – Hyundaija Santa Fe.

Da li je Kia iznad brenda Hyundai? Ako direktno uporedimo modele ovih brendova, jeste! Dakle, Kia za Hyundai korporaciju nije ono što su Volkswagenu Škoda ili Seat (nezvanična "druga liga"), već marka automobila koja je okrenutija mlađoj i zahtevnijoj klijenteli.

Kia nudi vrhunski SUV (ne i terenac), koji može stati rame uz rame sa razvikanom konkurencijom. Samo, da li su kupci spremni da za jednu Kiju izdvoje toliko novca? U Kiji se ne opterećuju mnogo ovim pitanjem, jer se svaki novi Sorento prodavao znatno bolje nego onaj stari.

Sa svakim novim Sorentom pravljen je džinovski korak unapred, ali i unazad. Razlike u odnosu na prethodnika su sve drastičnije. Već posle kraće vožnje, jasno je da novi Sorento nema previše dodirnih tačaka sa starim, posebno ne sa prvom generacijom Sorenta, koji je bio terenac sa ozbiljnim off-road mogućnostima. Novi Sorento, sa klirensom od samo 185 mm, sasvim je neupotrebljiv van puteva u punom smislu te reči. Ali, novi Sorento se prodaje još bolje iako je skuplji, jer je mnogo udobniji, stabilniji, okretniji, tiši, kvalitetniji, opremljeniji, pa i lepši.

Kia ozbiljno prati potrebe evropskog tržišta i angažuje najbolje stručnjake iz sveta. Njima nije bitno da li je neko iz Amerike, Engleske ili Koreje. Glavni dizajner Kije je Peter Schreyer, bivši stilista Audija, koji je tek u Kiji u potpunosti pokazao svoju genijalnost i maštovitost, jer mu je Kia dala apsolutnu slobodu. Kia je brend budućnosti, marka automobila koje se jako brzo prilagođava potrebama tržišta.

Treći i aktuelni Sorento je na tržištu od 2015. godine. Ovaj model, sa novim dizajnom i osetno boljim kvalitetom izrade, pomalo konkuriše i premijum brendovima. Kia to javno ne ističe, ali to konstatuju kupci, vlasnici Mercedesa, Audija i BMW-a – naravno, u Americi. U Evropi je sve mnogo drugačije, jer se mišljenje o jednom brendu stvara i drži bezmalo pola veka. Pitajte prosečnog vozača u Srbiji da li Kia proizvodi veće, skuplje, tehnološki naprednije automobile od Peugeota ili Opela? Šta mislite, šta će vam odgovoriti?

Sorento deluje ozbiljno i otmeno i sa dužinom od 478 cm, širinom od 189 cm i visinom od 168,5 cm konkuriše najvećim SUV-ovima, za koje ne dobijate fabričku garanciju od sedam godina, kao kod Kije.

Šta je toliko sjajno kod 2.2 CRDi motora?

Turbo dizelaš 2.2 CRDi sa 16 ventila obradovaće svakog vozača prosečnom potrošnjom od 8,1 litara goriva. U gradu troši u proseku 8,9 litara, jer treba pokrenuti SUV težak dve tone. Iako ima relativno "malu" radnu zapreminu za ovako veliki automobil, zahvaljujući common-rail direktnom ubrizgavanju goriva i turbo punjaču promenljive geometrije, korejski dizelaš nudi obrtni moment od 436 Nm i to pri samo 1.800 o./min. radilice. Mogućnosti motora su idealno usklađene sa novim, preciznim automatskim menjačem, koji je i veoma brz i tečan, kao kod premijum automobila.

Maksimalna brzina od 204 km/h nije mogla biti veća zbog izražene visine automobila i samim tim osrednje aerodinamike. Sorento, međutim, pomenutu brzinu održava bez ikakvih poteškoća – osim, naravno, kada niste u Nemačkoj, tada je skupo kockati se sa radarskim kontrolama. Kia iznenađuje i vrhunskom zvučnom izolacijom: pri brzini od 130 km/h, u ovom terencu do putnika dopire buka od samo 65 dB. Tiši je za 4 dB u odnosu na stari Sorento.

To što Kia nudi udobnost jednog Mercedesa ili Nissana ne treba mnogo da nas čudi ali, s druge strane, treba istaći da Sorento odavno više nije terenac već je postao "šminkerski" SUV, doduše, sa vrhunskom dinamikom vožnje. Ovaj korejski SUV možda nije robustan poput modela kao što je Jeep Grand Cherokee, ali zato ga je mnogo zabavnije voziti. Stalni 4x4 pogon odlično prenosi snagu na točkove kada je podloga mokra. Moguće je i zaključati centralni diferencijal, pri čemu se vrši raspodela snage između osovina u odnosu od 50–50%, ali šta to vredi kada je klirens samo 185 mm. Ali, kupci ovog automobila svakako ne planiraju da idu u lov na divlje svinje, iako je gepek kao poručen za prevoz krupne divljači.
Siguran i pouzdan

Sorento je SUV, ali zaista pruža dinamičnost jedne limuzine ili sportskog automobila, jer u krivini dovoljno dugo prati težnje vozača za brzinom. Samo je BMW X5 bolji u ovom trenutku kada govorimo o adrenalinu i isticanju u oštrim krivinama.

Podesivi upravljač je izrađen nesumnjivo i po evropskom i po američkom ukusu – izuzetno je lagan kod uparkiravanja, ali i izuzetno precizan pri brzinama od 200 km/h. Ogibljenje je takođe po ukusu kupaca "preko bare" – mekano podešeno, tako da neravnine sa kolovoza gotovo i da ne osećate u putničkom prostoru koji je, opet, više nego raskošan. Ali se u krivinama Sorento iznenađujuće malo naginje. Nisam očekivao da će za volanom jednog korejskog SUV-a uživati kao da vozim BMW-ov SUV. Morate zakazati test vožnju kako ne biste pomislili da previše hvalim dostignuća korejskih inženjera.

Sedišta ne zamaraju na dužim putovanjima, mada nisu sportski profilisana, što znači da telo u oštrim krivinama blago klizi.

Uopšte uzev, Sorento ima dobre kočnice, koje se teško pregrevaju i lako doziraju, ova Kia ima i sportskih gena u sebi, a samim tim i dovoljno ambicija da se nametne sportski orijentisanim vozačima. Za sigurnost se brine elektronika, a na Euro NCAP kreš testu Sorento je osvojio maksimalnih pet zvezdica što, uz njegovu robustnu pojavu, treba da garantuje dovoljno sigurnosti. U ovom vozilu se sedi prilično visoko, zbog čega je iznimno dobra preglednost za ovu klasu vozila zagarantovana. Čak je i C stub umerenih dimenzija, pa parkiranje sa ovim terencem ne iziskuje mnogo znanja i strpljenja.

Testirana verzija imala je najbolji paket opreme, a kada bih detaljno naveo šta sve zadrži trebalo bi mi još dve stranice, tako da sve podatke možete pronaći na zvaničnom sajtu Kije.

Ova Kia sigurno neće držati dobro cenu kao neka Toyota ili Mercedes, ali imidž ovog brenda raste, tako da će u godinama koje dolaze ipak biti znatno lakše da "udate" svoj Sorento i kupite, vrlo verovatno, četvrtu generaciju koja će zaseniti ovu aktuelnu.

Kia korača zaista ogromnim koracima jer, trudeći se da pobedi samu sebe, ona "preskače" brojnu konkurenciju čak i kada cena nepristojno naraste preko 50.000 €, ( testirana verzija košta 55.990 €). Na sreću, ni ja, ni vi nemamo novca za ovaj automobil, te ga možemo posmatrati samo kao kupovinu iz druge ruke i nadati se da će pet godina star Sorento biti dovoljno jeftin ili da će mu cena dovoljno brzo padati tako da se dočepamo prestiža za relativno malo novca.

Zapravo, Kia radi za sve nas. Onima sa dubokim džepom nudi tehnološki superioran auto sa vrhunskom opremom, a kupcima polovnjaka kroz koju godinu isti taj model, po mnogo nižoj ceni nego što ćete moći da kupite neki VW-ov, BMW-ov ili Audijev SUV (5 godina star Sorento 2.2 CRDi košta oko 14.000 €). Istina, nije isto da li vozite Kiju ili BMW, jer ćete u Kiji stizati na odredište daleko odmorniji. Pitanje je samo da li vam je cilj da izazovete maksimalnu zavist u vašem okruženju, ili da za svoj novac dobijete maksimalni komfor. Sve je stvar izbora, prioriteta, ukusa i dobrog vaspitanja. Jasno je da će većina odabrati stariji BMW nego mlađi Sorento, i to je sasvim u redu, jer većina ne može da se izbori sa predrasudama, koje sve nas, na ovaj ili onaj način, preskupo koštaju.

Ako ste, pak, vrhunski vozač koji ume i voli da vozi na granici zdravog razuma po planinskim krivudavim putevima, znajte da novi Sorento ima veoma direktan, progresivan servo upravljač koji izuzetno dobro prenosi šta se dešava pod točkovima, a i menjač je jednako izvrstan. Biću iskren – mene je novi Sorento prosto oduševio. Glavna mana mu je što mi nedostaje samo 50.000 € da kupim testiranu verziju. Tata Motors nudi modele primerene našim platama, a Kia, nažalost, ne. Kia ne želi odavno da bude brend koji prodaje najjeftinije automobile, što je takođe sasvim u redu. Živimo u Srbiji, državi u kojoj je i polovan automobil za veliku većinu luksuz. Ali, kada je već tako, ne morate da ostanete i slepi kod očiju, bar kada su automobili u pitanju.
Šta ona kaže:

Lep, udoban, prostran i brz SUV kakav je Sorento dopašće se svakome.Zbog dimenzija, nije baš najidealniji izbor za gradsku vožnju, ali vas itekako štiti od nervoznih i bahatih vozača. Sorento je najbolji dokaz da Kia može da prestigne Mitsubishi i Hondu kada su u pitanju SUV-ovi. Ako pogledate samo servisnu mrežu u Srbiji, shvatićete da je kod brenda Kia ona pet bolja nego kod pomenute japanske konkurencije. Cena je jako visoka za naše pojmove, ali i za jedno vozilo iz Koreje. Doduše, Kia odavno nema čega da se stidi, jer proizvodi izuzetno pouzdane i kvalitetne automobile. Vrlo dobar komfor, još bolje performanse i luksuz već u osnovnom paketu opreme privući će i najrazmaženije kupce. Dok ne provozate novi Sorento, mislićete da pravite najbolji mogući izbor kupovinom aktuelnog Santa Fea. Zato preskočite Hyundai i dajte prednost Kiji, koja je u ovom trenutku mnogo bolja.
Kome je namenjen ovaj automobil?

Kia poslednjih godina ne zna za grešku. Svi modeli koje su ponudili evropskim kupcima su više nego ispunili očekivanja. Novi Sorento takođe. Korejski automobili na našim prostorima postaju sve popularniji – zauzimaju tržište koje je nekada pripadalo Peugeotu, Citroënu, FIAT-u, Opelu, ali i japanskim brendovima. Onoliko kolika je Honda pala sa prodajom u Evropi u poslednjoj deceniji, toliko je korejska Kia napredovala. Da li je to slučajnost? Da se nisu kupci okrenuli jeftinijim automobilima?

Niti je to slučajnost, niti su modeli marke Kia jeftini. Naprotiv, ako pogledate koliko koštaju dobro opremljene verzije, videćete da ih treba platiti kao automobile proizvedene u Nemačkoj, Japanu ili Engleskoj. Kia odavno nema kompleks niže vrednosti i napada kompletnu konkurenciju. Možda će vam zvučati smešno, ali finalna obrada i kvalitet plastike jesu na nivou onih kod BMW-a i Audija. Zakažite test vožnju, pa se u to i sami uverite. Američke, pa čak i nemačke agencije objavljuju svake godine podatke da Kia proizvodi najpouzdanije automobile na svetu – automobile koji se manje kvare od Mercedesa, Audija, BMW-a, Toyote, Honde, Nissana. Da li i njima treba verovati? To je na vama da procenite. Ja uvek sve uzimam sa rezervom i maksimalno se trudim da nemam predrasude.

Kupci bez predrasuda će birati ovaj SUV koji nudi izuzetan komfor i odličnu dinamiku vožnje. Ovaj automobil je toliko zabavno voziti da ćete vrlo verovatno prelaziti mnogo veće kilometraže nego do sada. Nimalo se na šalim kada to tvrdim, jer se putnici u Sorentu jako malo zamaraju. Meni je Kia bila udobnija od BMW-a X5, ali i od Audija Q5 (on jeste manji od Sorenta, ali sa istom opremom i motorom slične radne zapremine košta slično). Možda vi nećete biti jednako oduševljeni ovim modelom, možda vama ergonomija Sorenta neće odgovarati u tolikoj meri, ali ćete sigurno biti veoma prijatno iznenađeni, jer je novi Sorento daleko udobniji od starog modela. Svi oni koji su bili zadovoljni nekim Kijinim SUV-om su potencijalni kupci Sorenta, novog ili polovnog – sasvim je svejedno. Ono što je izvesno jeste da se poverenje kupaca u automobile marke Kia povećava iz godine u godinu. Da li je kvalitetnija od Honde? Statistike tvrde da jeste, a ja zadržavam pravo da se ovoga puta javno ne izjašnjavam, sve u cilju borbe protiv predrasuda.

Prednosti: Veoma snažan, elastičan, odličan motor od 200 KS, koji je i dovoljno štedljiv do brzine od oko 150 km/h. Vrhunsko oslanjanje je pravi kompromis između udobnog i veoma udobnog ogibljenja uz odličan hendling. Zabavan auto za vožnju – interakcija sa vozačem je izvanredna. Odlična ponuda prostora, mesta ima puno i na zadnjem sedištu. Veliki prtljažnik od 605 litara je vrlo varijabilan. Bogata oprema – ima sve ono što nudi i japanska konkurencija. Zaista odličan kvalitet izrade – statistike tvrde da je stari model bio i izuzetno pouzdan. Odlična aktivna bezbednost. Izuzetno udobna i dobro profilisana sedišta – malo zamara na dužim putovanjima. Moćni farovi nude širok i dubok snop. Izuzetno efikasne kočnice koje se lako doziraju. Garancija od sedam godina.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.danas.rs/zivot.1140.html?news_id=326073&title=TESTIRALI%20SMO:%20Kia%20Sorento%202.2%20CRDi%20AWD

Test: Kia cee'd 1.6 GDI EX Style Auto magazin, septembar 2016.

$
0
0

Posle dvomesečnog, forsiranog testa, a umesto presude, test tim "Auto magazina" saglasan je u jednom: nova Kia Cee'd je pouzdan, kvalitetan i pristupačan automobil.

Prošlo je više od dva meseca od kada je Kia Cee'd stigla u našu redakciju na dugotrajni test... Za to vreme, krstarili smo ovim automobilom po danu i noći, ulicama i putevima širom Srbije.

Nema bolje prilike da ocenite automobil do svakodnevne vožnje, sa mnogo kilometara, i iskustva koje vam pruža ono što se zove – život automobilski. Vožnja, parkiranja, svraćanje na pumpu, opterećenja i ubrzanja u realnim uslovima, idealni su za pravi utisak.

A počelo je od nule. Automobil je na naš test stigao pravo sa fabričke trake, mirišljav i blještav. U početku smo se prema njemu ponašali u stilu dobrog domaćina, pa se i potrošnja bitno spuštala posle prvih kilometara.

Naime, auto koji smo preuzeli bio je potpuno nov i tražio je određeni period razrade. Mnogi vozači misle da su motori u novim automobilima razrađeni u fabrici, da ne zahtevaju nikakvu pažnju i da od samog početka mogu da podnesu maksimalno forsiranje. To, naravno, nije istina.

Ono što se promenilo u odnosu na drugu polovinu prošlog veka, kada su novi automobili zahtevali poseban tretman, jeste kvalitet materijala, preciznost obrade, ali i kvalitet maziva. Zbog toga je period razrade kraći i manje zahtevan, ali svakako treba povesti brigu o postepenom povećanju opterećenja motora.

Svi veliki proizvođači automobila, pa tako i Kia, u uputstvu za upotrebu automobila navode da je bar u prvih hiljadu kilometara potrebno paziti da se pedala gasa ne pritiska preko tri četvrtine, da se broj obrtaja drži između dve i četiri hiljade i da se tokom vožnje na otvorenom putu često menja brzina kretanja. Naravno, što ravnomernije. Na taj način motor će se pravilno uhodati, imaće optimalnu potrošnju i dug radni vek.

Takođe, treba izbegavati vuču prikolice u barem prvih dve hiljade kilometara.

Naš Cee'd je već prešao nekoliko hiljada kilometara. Upoznao je zakrčene ulice glavnog grada, autoputeve i - srpske rupe. Što se više vozimo, jasnije shvatamo da je ovo idealan automobil na našeg vozača: prave veličine, bogato opremljen, tih na putu, udoban za putovanje, obezbeđen najdužim garantnim rokom (zlu ne trebalo) u Srbiji.

Čak smo primetili i diskretan brundajući zvuk, nešto nalik nekadašnjem italijanskom šmeku, sa dozom sportskog duha.

Potrošnja nas je pozitivno iznenadila. Kao što smo u prvom delu supertesta naveli, motor je prilično moderan, koristi sistem za direktno ubrizgavanje goriva i ima varijabilno upravljanje ventilima. Ipak, potrošnja u gradskim uslovima od oko sedam litara i to bez previše obzira na saobraćaj i stil vožnje je odličan rezultat za hečbek niže srednje klase.

Cee'd smo koristili svakodnevno. Tako je Kia dosta vremena provela i na otvorenom drumu. Na autoputu pri konstantnoj brzini od 120 km/h, automobil opterećen sa dve odrasle osobe i prtljagom troši 5,8 litara benzina na 100 pređenih kilometara. Na magistralnom putu, uz tečnu vožnju i poštovanje svih propisa, potrošnja može da se spusti i ispod granice pet litara.

Na početku testa pomenuli smo knjigu sa uputstvima za korišćenje vozila. Preporučujemo vam da je detaljno proučite, makar bili odličan poznavalac automobila i višedecenijski vozač. Svaki automobil ima pojedinosti koje ne možete da znate samo vozeći se u njemu.

Servis košta 1,22 dinara po kilometru

Tokom testa, naša Kia Cee'd išla je i na prvi servis. Fabrika je predvidela da se servisi rade svaki 15 hiljada pređenih kilometara, ili na godinu dana. Naravno, održavanje se radi isključivo u ovlašćenim servisima, inače se gubi sedmogodišnja fabrička garancija.

Prvi servis, na kom se menja motorno ulje, filteri vazduha, motora i kabine, uz proveru sistema oslanjanja točkova, kao i kaiševa u motoru, košta 12.565 dinara. Najskuplji redovni servis košta 21.904 dinara.

Inače, kako smo već naveli, fabrika na automobil daje garanciju koja traje sedam godina, ili 150 hiljada kilometara. To je oko 21.500 kilometara godišnje, što je iznad proseka u Srbiji.

Raspitali smo se i o ukupnoj ceni servisiranja u tom periodu. Svi redovni servisi tokom garantnog roka koštaće vas ukupno 182.560 dinara. To znači da ćete tokom garantnog roka godišnje na servisiranje automobila u proseku trošiti oko 26 hiljada dinara, ili 1,2 dinara po kilometru.

Uz to, treba da računate i na troškove zamene potrošnih delova, poput metlica brisača, pneumatika i to je sve.

Koliko iznosi kasko osiguranje?

Preporučujemo vam da osigurate svoj novi auto. Uz sedmogodišnju garanciju, kvalitetno kasko osiguranje će vas u potpunosti lišiti ikakve brige oko automobila. Vaše je samo da sednete i vozite. Kiju možete da osigurate jednostavno, prilikom kupovine automobila u samom salonu. Za vas smo spremili dva primera osiguranja.

Prva ponuda se odnosi na fizička lica, a druga na sva pravna, ali i fizička lica kao i za preduzetnike koji automobil uzimaju na lizing. Razlika između ovih ponuda je u nižoj ceni za osiguranja uz posredovanje lizing kuća upravo zbog višegodišnjih ugovaranja. Obe ponude obuhvataju osiguranje od svih saobraćajnih, požarnih i prirodnih rizika, kao i dopunski rizik krađe vozila (na novonabavnu vrednost automobila u prvoj godini). Varijante plaćanja su na 12 mesečnih rata ili u celosti.

Za fizička lica, osiguranje bez učešća iznosi 475,42 evra godišnje. U slučaju plaćanja u ratama, prva rata iznosi 65,35 evra, a preostale rate iznose 40,84 evra.

Uz učešće od 10 odsto, osiguranje iznosi 363,81 evra godišnje. Ako plaćate u ratama, prva iznosi 50,01 evra, a preostale 31,26 evra.

 

"Napravite" svoju Kiju po želji

Automobil koji vam prikazujemo je trenutno najbogatije opremljen u serijskoj ponudi Kia Srbije. Uvek potenciramo da je oprema stvar koja bitno utiče na kvalitet vožnje i ukupni utisak koji automobil ostavlja na vas. Zato vam predlažemo da, ako ste u mogućnosti, pogledate i spisak dodatne opreme i svoj novi automobil prilagodite svojim željama i potrebama.

Recimo, stakleni krov, koji je uvek atraktivna i poželjna stavka, košta hiljadu evra. Toliko koštaju i ksenonski farovi, koji će svakako uticati ne samo na bezbednost prilikom noćne vožnje, već će smanjiti zamor. Metalik boja košta 370 evra, automatski menjač 1.500 evra, a navigacioni uređaj sa kolor ekranom od 7 inča košta 650 evra. U ponudi su još i parking senzori, beskontaktna brava, "GT lajn" paket opreme, pa čak i BRC-ov gasni uređaj.

Naravno, ako se odlučitete za dodatnu opremu, morate računati na određeno vreme za isporuku, jer fabrika treba da napravi auto koji vi želite.

Nema putne asistencije? Bez brige!

Za razliku od većine proizvođača, Kia nema razrađen sistem putne asistencije u Srbiji. Međutim, nemojte da se brinete. Uvoznik se pobrinuo da vaša sedmogodišnja garancija ima smisla gde god se u Evropi zatekli u slučaju (eventualnog) kvara.

Dovoljno je samo da pozovete šlep službu i odvezete se do najbližeg ovlašćenog Kija servisa. Posle pregleda automobila i konstatovanja da opravka automobila spada u garanciju, servis će vam refundirati transportne troškove i preuzeti brigu o vašem automobilu. Jedini uslov za ovo je da sa sobom u automobilu uvek nosite garantnu knjižicu.

Zaključak

Posle dvomesečnog, forsiranog testa, a umesto presude, test tim "Auto magazina" saglasan je u jednom: nova Kia Cee'd je pouzdan, kvalitetan i pristupačan automobil.

Benzinski motor u ovom modelu je tih, malo troši i dovoljan je čak i za porodičan izbor. Auto je komforan, vrhunski opremljen, pregledan, i, što je jako važno, sedmogodišnja garancija daje vam mir i sigurnost.

Performanse su na nivou vodećih konkurentskih modela iz klase – Golfa, Focusa ili Astre, a Cee'd odlično podnosi srpske puteve.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2016&mm=09&nav_id=1172531

 

Istraživanje: Kia Sportage bez premca Novosti, 23.08.2016

$
0
0

Pobeda ostvarena u konkurenciji 68 modela prema oceni 15.000 privatnih vlasnika vozila.

Kia Sportage (Sportidž) pobedio je i osvojio još jednu nagradu za svoj kvalitet i pouzdanost pa je ovom nagradom osigurao prvo mesto u istraživanju pouzdanosti vozila 2016. Nezavisne agencije J.D. Power.

Rezultati ovog istraživanja dolaze samo šest nedelja nakon što je Sportage bio na testu izdržljivosti u nemačkom magazinu Auto Motor und Sport u kojem je prošao 100.000 kilometara bez ijedne greške. Kia Sportage je postao prvo vozilo u istoriji ovog magazina koje je prešlo test izdržljivosti bez ijedne greške na vozilu što govori više nego dovoljno o njegovom kvalitetu.

Istraživanje nezavisne agencije J.D. Power o pouzdanosti vozila, dugotrajno je istraživanje o kvalitetu u kome je treća generacija Kije Sportage imala najmanji broj grešaka na vozilu i odnela pobedu. Uspeh Sportaga nije samo rezultirao pobedom u svom segmentu kompaktnih terenaca, nego je i rangirao vozilo kao prvo među 68 modela od 24 proizvođača u celokupnom poretku. Sportage, koji je Kijin najprodavaniji evropski model, imao je prednost od 13 bodova nad drugoplasiranim vozilom u poretku.


Kia Sportage ne pokazuje slabosti ni u jednom segmentu, a u kategorijama spoljnog i unutrašnjeg izgleda i klimatizacionog sistema ostvaruje bolje ocene od bilo kog drugog vozila u istraživanju. Istraživanje o pouzdanosti vozila radi se na godišnjem nivou i najveće je takvo istraživanje o zadovoljstvu nemačkih vlasnika vozila. Ove godine J.D. Power je ispitao 15.453 vozača.

Četvrta generacija Sportaga je, kao i njegovi prethodnici, globalni prodajni hit i dobitnik nagrada Red dot i iF design. U odnosu na treću generaciju predstavlja novo lice i dužu karoseriju od treće generacije (4.480 mm, +40 mm). Zbog većeg međuosovinskog razmaka kabina pruža više prostora za putnike, prtljažnik je isto tako veći i pruža više prostora od prethodne generacije.

Visok kvalitet enterijera dolazi i sa novodizajniranim sedištima koja pružaju luksuzne mogućnosti poput ventilacije i električnog podešavanja. U zavisnosti od specifikacije, Sportage je opremljen 8-inčnim ekranom sa navigacijom. JBL luksuzni audio-sistem, wireless punjač za mobilni telefon i sistem za pametno telefoniranje su samo još neke od opcija koje pruža.

Izbor agregata ukjlučuje pet benzinskih i dizel motora sa snagom od 115 do 185 konjskih snaga. Zavisno od motora, vozilo može biti s prednjim pogonom ili pogonom na svim točkovima. Izbor motora uključuje novi 1,6-litarski turbo GDI motor sa 177 konjskih snaga, koji dolazi sa sportskim menjačem sa dvostrukim kvačilom. Novi sportski GT Line model dostupan je sa T-GDI motorom i najmoćnijim dizel motorom 2.0 CRDi koji nudi 185 konjskih snaga i pogon na svim točkovima. Novi GT Line model ima posebno podešenu šasiju i mnoštvo ekskluzivnih dizajnerskih elemenata i opcija, a inspirisan je pređašnjim sportskim GT modelima Kije.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf fajl:

 

Test: Kia Sportage 2.0 CRDi A/T AWD danas.rs, 02.10.2016

$
0
0

Sportage četvrte generacije je potpuno nov automobil, koji sa starim modelom deli samo ime i garanciju od sedam godina. Udobniji, tiši i kvalitetniji od Tuscona, predodređen je za uspeh.

Kia nije sama sebi dala autogol poput Hyundaija, koji je odlični ix35 zamenio prosečnim Tusconom. Novi Sportage deli platformu sa Tusconom, ali je neuporedivo udobniji, tiši, okretniji i dinamičniji. Ista platforma ne znači i da se radi o istom automobilu. Najbolji primer za to su Audi i Škoda. Pravi majstori kulinarstva uspevaju da od običnih sastojaka naprave jelo da poližete prste, dok će prosečan kuvar od odličnih sastojaka napraviti bljutav ručak. Vozeći Sportage nedelju dana obalama Jadranskog mora nisam mogao da nađem odgovor na pitanje, kako je Hyundai dozvolio da Kia napravi toliko bolji SUV. Kia se sa ovim modelom još više udaljila od prosečnosti. Ovoga puta su se približili Audiju, jer me u vožnji Sportage najviše podseća na Q3, samo su nedostajali prepoznatljivi krugovi na volanu. Možda je, konačno, vreme da Kia osmisli neki prepoznatljiviji amblem? Za divljenje je kako Kia ume da napravi enterijer koji odiše kvalitetom. Odlična finalna obrada i materijali mekani na dodir, poput onih u nemačkim automobilima, znatno popravljaju utisak. Nemačka je i ergonomija: idealnu poziciju za volanom će pronaći i oni skloni pivu i kobasicama, koji su odavno prešli granicu pristojne težine. Sedišta su stvarno udobna, a dobro su profilisana i ne zamaraju na dužim putovanjima. Instrumenti su sada nešto praktičnije postavljeni.

Sportage, pre svega, cilja na svoje verne kupce, u prvom redu garancijom od 7 sedam godina, povoljnom cenom, odličnom opremom, odličnom ponudom prostora, odličnim voznim osobinama i originalnim dizajnom. Nema više onih agresivnih, sportskih linija – Kia želi da novi Sportage zavole i oni koji imaju mnogo novca, te se okreću i nešto starijoj populaciji, koja je do sada vozila nemačke automobile. Kia i Hyundai su gotovo uništili FIAT u Evropi (FIAT je pred bankrotom, a Kia i Hyundai otvaraju nove fabrike), a dobrim delom su značajno smanjili prodaju francuskih automobila, pa su čak i jednom Opelu preoteli na hiljade kupaca.

 

Sportage je najprodavaniji Kijin model
Kia Sportage se montira u Kijinoj fabrici u Žilini u Slovačkoj (nije isključeno da to jednog dana bude i u Kragujevcu) i ostaje najprodavaniji Kijin model u Evropi, sa više od 105.000 prodatih primeraka u Evropi u 2015. godini, odnosno, čini 27,4% Kijine ukupne prodaje.

 

Bolja aerodinamika za manje buke i nižu potrošnju
Novi dizajn nudi i otpor vazduha od samo 0,33 Cd. To znači manje buke i nižu potrošnju za oko 0,5 litra u odnosu na stari model na brzinama preko 140 km/h. Novi Sportage dostupan je sa 16-inčnim, 17-inčnim ili 19-inčnim alu felnama, a GT Line verzija na testu imala je unikatne 19-inčne felne kao standard (nemojte proveravati cenu guma koje na njih idu – srce će vam se stati kad vidite koliko koštaju). Putnički prostor generalno je povećan. Maksimalni prostor za noge proširen je na 1.129 mm (+ 19 mm) za vozača i suvozača i 970 mm (+7 mm) za putnike na zadnjem sedištu. Visina prostora za glavu iznosi 997 mm (+5 mm) napred i 993 mm (+16 mm) pozadi. Milimetri su tu da se malo zabavljate i da razvojni timovi mogu reći da su ispunili zadatak koji im je uprava zadala. Pet milimetara gore ili dole nećete primetiti, ali ćete zato primetiti da su sedišta sada osetno udobnija i da se na njima bolje sedi.

Ova Kia veoma je brza – dohvati 200 km/h bez oklevanja i tada ostaje jako stabilna, veoma udobna i dovoljno tiha. Uprkos bogatoj GT-Line opremi i veoma sofisticiranom i snažnom agregatu, ovaj SUV ima i relativno povoljnu cenu od 35.490€. Nikada u istoriji luksuz u SUV klasi nije bio dostupniji, a performanse i dinamika vožnje bolja. Drugim rečima, Sportage je, sa motorom 2.0 CRDi, pun pogodak. Nudi više stabilnosti od Honde CR-V, Subaru Forestera, Toyote RAV-4, pa čak i od Mercedesa GLA (zaostaje ipak za modelima X3 i Q3, ali manje nego ikad).

Iako je 2.0 CRDi pravi izbor za ovaj SUV, kupcima izgleda nimalo ne smeta što je Kia u vozilo teško 1.700 kilograma, odnosno preko 1.750 kilograma, sa ovom opremom upakovala motor radne zapremine od "samo" 1,7 litara, jer se baš ova verzija vrlo dobro prodaje: košta samo 20.990 €. Relativno "mali" dizel motor od 1,7 litara uspešno vuče veliki automobil: trik se krije u velikom obrtnom momentu od 280 Nm pri izuzetno niskih 1.250 o./min, što je dovoljno za tečnu, ugodnu vožnju autoputem i preticanja na regionalnim putevima.

Savetujem vam izbor snažnijeg motora 2.0 CRDI jer troši gotovo isto kao slabiji, a nudi daleko bolje performanse i više sigurnosti. Novi Sportage je toliko stabilan i dinamičan, da je prava šteta da sebe ne počastite motorom 2.0 CRDi, koji je jedan od najboljih u klasi. Samo ćete tada dobiti SUV koji može parirati najboljima u klasi, i čak ih poniziti na delovima autoputa sa velikim usponima.

Sa nevericom su me gledali vozači BMW-a i Mercedesa širom Hrvatske kako ih pretičem, a kada im proradi ponos i kada pokušaju da me prate, vrlo brzo su odustajali, jer kad Sportage vozite na limitu, on je uhvatljiv samo ukoliko su za volanom pravi profesionalci. Sportage je toliko stabilan da je to prosto zadivljujuće. Ono što je Toyota napravila sa modelom RAV4, pre nekoliko decenija, odnosno ono što je Nissan postigao sa modelom Qashqai pre jednu deceniju, ništa je u poređenju sa ovim uspehom Kije, jer Sportage nudi dinamiku vožnje limuzine sa velikom klirensom. Bravo za Kiju!

Iako je Sportage "samo" krosover, performanse su mu sportske: od 0 do 100 km/h mu treba samo 9,0 sekundi (fabrika skromno obećava 9,5 sekundi), iako je težak više od 1,7 tone, a realna maksimalna brzina iznosi 200 km/h zahvaljujući snazi agregata od čak 184 KS. Korejski "maneken" danas izgleda luksuznije nego ikad: u enterijeru sve deluje moderno i dovoljno kvalitetno sklopljeno, kako i dolikuje kompaniji koja beleži najveći preporod u svojoj istoriji. Sa ovom Kijom možete sa uživanjem voziti autoputem, jer je automatski menjač izuzetno brz i efikasan. Ubrzanje od 150 do 200 km/h je odlično, pa ćete u vožnji nemačkim autobanom prosto uživati.

Za sportski brza preticanja Sportage 2.0 CRDi ima dovoljno snage. Dovoljno je zreo i za oštra sportska kočenja. Papučica kočnice se veoma lako i precizno dozira. Shvatite, ovo je neuporedivo bolji automobil od starog modela, ima samo isto ime. Tamo gde će Tuscon početi nervozno da gubi kontrolu, Sportage prolazi mekano i kao po šinama. Kao da su pravljeni na dve sasvim drugačije platforme. Najčudnije je što Tuscon nije nimalo udobniji od Kije, naprotiv. Nikad Kia nije bila baš toliko bolja od direktnog konkurenta iz Hyundaija kao sa ovim modelom. Treba očekivati da, kada se novi Sportage pojavi 2022. godine, on bude na nivou Audija Q3, jer mu trenutno diše za vratom. BMW X3 je ipak previše sportski podešen, pa nije za poređenje – BMW je drugačija liga. Ali, kad sam ga već pomenuo, znajte da je Sportage osetno udobniji i jednako tih. Kia koja ima istu zvučnu izolaciju kao BMW je za svaku preporuku. Da li ste svesni koliko je Kia napredovala? Ovaj tekst nema nikakvog smisla ako ne uzmete na test vožnju Sportage makar na jedan dan, jer vožnjom po gradu brzinom od 50 km/h nećete moći da steknete utisak koje je pokušavam da vam prenesem.

Osim "sportskog" motora 2.0 CRDi, Kia sada ima i dobru aerodinamiku (koeficijent otpora vazduha je spušten sa Cd-0,37 kod starog modela na Cd- 0,33 kod novog), pa joj je i potrošnja niža za 0,5 litra, a samim tim je i emisija gasova niža. Fabrika obečava prosečnu potrošnju od 6,3 litara, ali ja nisam uspevao da trošim tako malo. Kad sam vozio Kiju onako kako vozim sve automobile na testu, jako često i veoma oštro, a kombinovao sam 1/3 gradske vožnje, 1/3 auto puta, i 1/3 regionalnih puteve uz more, trošila mi je 8,1 litara na 100 km. Imajuću u vidu da je rezervoar 62 litra, autonomija je prilično velika. Sa umerenijom nogom na gasu, trošićete nešto ispod 7 litara, ali ne i obećanih 6,3 litara, odnosno možete ostvariti tu potrošnju ako se vozite samo van grada i ne brže od 120 km/h, ali koliko je to realno u ovakvom automobilu u kojem se ne oseti brzina?

Kia osvaja tržište korak po korak, "kuva" konkurenciju u mlakoj vodi, pojačava neprimetno gas, i kada tržištu ponudi jedan veoma zabavan automobil za vožnju kakav je ovaj Sportage, svi ostanu zatečeni. Honda, koja je čuvena po svojim upravljivim, dinamičnim, sportskim automobilima (mislim na model CR-V), jedan je "težak slon" koja nudi manje stabilnosti, manje uživanja, a više buke od jedne Kije Sportage. Kia čak ima i kvalitetnije materijale, bolje kočnice, bolju opremu, dužu garanciju i bolju servisnu mrežu. Da li će Honda odgovoriti? Nadam se da hoće, jer sam u detinjstvu bio oduševljen Hondama (i danas sam) i ne mogu tako lako da prihvatim da je jedna Kia toliko bolja. Gde je bila korejska auto industrija pre četrdeset godina? Pobediti japansku konkurenciju nije nimalo lako.

 

Već za 17.990€ možete kupiti Kiju Sportage
Cene svih verzija ovog modela možete videti na portalu kia.rs. Benzinac možete kupiti već za 17.990€, ali nemojte od njega očekivati nisku potrošnju. Dizelaš može biti vaš za 20.990€. Verzija kao na testu košta od 33.390€. Cene su orjentacione, svako od vas može tražiti ponudu, i dobiti možda i neke povoljnije cene. Uporedite cene ovog modela, sa konkurencijom, ali gledajte da to budu verzije sa motorima slične snage, dakle sa oko 180 KS, i da oprema sadrži isto što i GT-Line paket opreme. Otkrićete da je Kia daleko od najskupljih modela, a da ima daleko najdužu garanciju. Ako imate detaljnija pitanja u vezi sa ovim modelom, (jer nije poenta da pišem test na deset stranica), pošaljite mi pitanje na www.Najboljiauto.com/Pitajte. Naznačite da ste test pročitali na portalu Danas.rs, da biste dobili besplatan odgovor.
Ako vam je bezbednost porodice primarna, znajte da ni jedan auto nije dovoljno bezbedan, ali da su vam veće šanse da preživite u onom bezbednijem. Glavni konkurent ovom modelu Hyundai Tuscon dobio je tek 86% na EuroNCAP kreš testu (http://www.euroncap.com/en/results/hyundai/tucson/21319 ) i ako kliknite na strelicu ispod 86% vidićete da je zaštita grudnog koša u bočnom sudaru marginalna, a da je takva zaštita i putnika na zadnjem sedištu u frontalnom sudaru. Kod Kije je zaštita dobra (zelena boja) ili dobra (žuta boja), zato je osvojila 90% (http://www.euroncap.com/en/results/kia/sportage/22033 ). Tolika je u proseku razlika i kod kočnica, ali i kod svetlosnog snopa. Duža garancija Kije, bolja servisna mreža, jedu velika prednost.

Hyundai Auto je bankrotirao pre par godina, kupila ga je izraelska firma, i pitanje je da li im opet sledi bankrot. Ako se to desi, opet će biti problema sa lagerom rezervnih delova. Ali ako vi želite manje bezbedan, manje stabilan i manje kvalitetan automobi, vi kupite Tuscon. Indikativno je da u svim uporednim testovima, u Nemačkoj i Engleskoj, Tuscon gubi od Kije, ali je razlika u poenima mnogo manja nego što bi to realno trebalo da bude. Očigledno je marketing važnije od objektivnosti. Moj vam je savet, uzmite i jedan i drugi automobil na jedan dan, važnim kupcima će diler uvek izaći u susret, probajte auto na raznim putevima, nemojte se vozikati samo po gradu, i onda donesite vaš sud, po onim prioritetima koji su vama važni.

Hyundai je decenijama pravio konkurentnije automobile od Kije, i ja sam to pisao. Danas je Kia mnogo bolja. Hyundai je imao pre nekoliko godina bolju servisnu mrežu u Srbiji od Kije. Danas je nema. Jako je teško pogoditi šta će biti u budućnosti, jer da mi je neko rekao pre deset godina da će Kia napraviti bolji SUV od Honde, slatko bi se nasmejao. A verujem i vi, zar ne? Ovo je jedan od onih automobila. Onih automobila od kojih sam se jedva rastao. Iako je to samo Kia. Nisam nalazio prave reči, ali sam pokušao, zato dozvolite ovom automobilu da ostavi jednako dobre impresije i na vas.

 

Šta ona kaže:
Kia Sportage sa paketom opreme GT-Line je luksuz na točkovima. Sve je na ovom automobilu tačno tamo gde i treba da bude. Putnici će moći da uživaju u udobnim sedištima, puno prostora i odličnoj zvučnoj izolaciji i imaće utisak da se voze u jednom otmenom automobilu. Novi Sportage i jeste otmen u svakom smislu te reči. Vrhunski kvalitet iskače iz svakog njegovog spoja i kutka. A motor? Motor vuče kao da ima više od 200 KS. Sa uzbrdicama se poigrava, a nema više od 2,0 litra radne zapremine. Ogibljenje zaista efikasno upija neravnine, tiho, bez vibracija. Putovanje sa ovom Kijom je pravo uživanje. Nisam uspela da pronađem ni jednu manu ovom SUV-u. Za ovaj novac ne možete kupiti bolji automobil.

 

Kome je namenjen ovaj automobil?
Kia nije najomiljenija marka na našim prostorima. Sigurno u detinjstvu niste sanjali da potrošite čitavo malo bogatstvo na neku tamo Kiju. Sanjarili ste o Mercedesu ili BMW-u, poneko o Audiju. A danas? Danas Kia nudi jedan novi model sa starim imenom, koji se na putu ponaša kao nemački automobil, ili, da budem precizniji, SUV. Kako je to moguće? Sasvim jednostavno: angažovali su nemačke inženjere, ono što nikome u Zastavi nije palo na pamet.

Kia ima drugačiju politiku prema kupcima. Ideja da se ponudi više za manje novca ruši konkurenciju. Ideja da ponudi garancija od sedam godina dok ostali nude tri ruši strahove da Kia nema kvalitet. A da li ga zaista ima? Rekao bi da ga ima, jer je novi Sportage daleko kvalitetniji, ozbiljniji, temeljniji automobil od lepotana kojeg je nasledio. Možda novi Sportage ne oduševljava mlađu populaciju vozača kao stari model, ali oduševljava u vožnji – plišanoj vožnji sa odsustvom vibracija, buke, trzanja i bilo kakvog naprezanja.

Na raspolaganju vam je 400 Nm i 184 KS, tako da od svake uzbrdice pravi ravnicu. Težina od 1,7 tona i dobra stabilnost itekako dobro dođu kada duva jaka bura, pa dok gledate kako vetar pomera ostale automobile po putu, vi uživate u preciznom praćenju putanje koju ste zadali ovoj Kiji. Statistike tvrde da se Kia probila na vrh po najmanjem broju kvarova, bar u Americi, a povremeno i u Evropi, sve zavisi ko radi istraživanja i ko sabira podatke. Bilo kako bilo, uprkos manama, koje ima svaki automobil (jer ima čitalaca kojima nije jasno kako neki model može biti Best Buy kad ima toliko mana, evo i odgovora: može, jer ih ima manje od konkurencije), ovom modelu se smeši veoma lepa budućnost. Kia u Evropi raste, a raste jer su vlasnici oduševljeni što su dobili više nego što su očekivali, dok su, na primer, vlasnici FIAT-ovih automobila u Evropi (u Srbiji je FIAT prilično cenjen) itekako razočarani, posebno oni u Engleskoj, pa je ova marka pred bankrotom.

Korejska auto industrija je danas moćnija od francuske i engleske zajedno, a Italija je za njih "mala". Možda je ipak kupcu bolje ponuditi kvalitetan automobil i time ga pridobiti u narednim decenijama, onako kako to radi Kia , a ne FIAT. Nije lako prelomiti i dati toliko novca za jedan korejski automobil, ali to je teško samo prvi put. Kasnije je već lakše, jer dobijate više nego što ste očekivali. Još da probate korejsku kuhinju (tvrdi se da je najzdravija na svetu), pa da stvorite još bolju sliku o svetu koji je za tako malo godina napravio tako mnogo.

 

PREDNOSTI: Odličan elastičan motor od 184 KS. Izuzetno udobno ogibljenje, koje nudi i dovoljno stabilnosti. Dobra ponuda prostora, mesta ima mnogo i na zadnjim sedištima. Veliki prtljažnik od 513 litara je vrlo varijabilan. Ogromna nosivost od 600 kg je za svaku pohvalu (BMW X1 nudi samo 480 kg). Bogata oprema, kvalitetni ugrađeni materijali. Odlična finalna obrada, dobra pouzdanost. Vrlo dobra aktivna bezbednost. Jako malo zamara na dužim putovanjima. Dobar kvalitet audio uređaja. Izuzetno efikasne kočnice (pri brzini od 100 km/h do zaustavljanja pređe samo 34 metara - X1 potroši 36 m, a Mazda CX-5 35,5 m - prbi brzini od 140 km/h ta razlika između Kije i BMW-a je preko 5 m). Izvrstan hendling - nemački novinari tvrde suprotno iako ih merenja demantuju. Nenadmašna garancija od sedam godina.

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:
http://www.danas.rs/auto.1171.html?news_id=328957&title=Testirali+smo%3a+Kia+Sportage+2.0+CRDi#vest_komentar

 

Viewing all 69 articles
Browse latest View live