Quantcast
Channel: Kia.rs RSS
Viewing all 69 articles
Browse latest View live

Razlika u prtljažniku i stilu – Kia Rio Sedan 1.25 CVVT SAT+, 10. maj 2012. godine

$
0
0

Sa Kijom Rio smo već dobro upoznali, što na ispitima Supertesta, što na specijalnim testovima, a taman kada smo mislili da o ovom modelu sve znamo, u redakciju nam je stigla i produžena, «sedan» verzija. Razlika u odnosu na osnovnu hečbek varijantu je u zadnjem delu, koji je osim ozbiljnijeg i elegantnijeg stila ovom modelu obezbedio i primetno veći prtljažnik.

Kao što Rio u imenu ima dodatak «sedan», tako ova verzija u odnosu na onu iz koje je nastala ima i dodatak u zadnjem delu od 32 cm. U poređenju sa hečbekom, sa kojim smo se već detaljno upoznali, sedan nudi ozbiljniji, elegantniji karakter, a sa ukupnom dužinom od 4,36 m nadmašuje i pojedine modele iz C-segmenta. Ipak, još je dovoljno kompaktan da može da se snađe i provuče kroz gradske ulice.

Zanimljivo i prijatno

Na stazu centra NAVAK u Subotištu izvezli smo verziju za koju smatramo da je interesantna za naše tržište. Opremljena je 1.2 benzinskim motorom sa 85 KS, kakva je bila i ona na Supertestu. Umereni potrošač, kakav je benzinac sa 16 ventila, predstavlja se kao racionalna alternativa, pogotovu za porodične osobe koje godišnje ne prelaze mnogo kilometara.
Za volanom je zanimljivo i prijatno. Zanimljivost obezbeđuje moderan enterijer, a prijatnost pruža pažljivo oblikovana kabina i izrada od kvalitetnih materijala, koji su stvorili elegantan, pa i rafinisan ambijent. Povišena linija krova sedana omogućava da u njemu pozadi sede komforno čak i visoke osobe.
Zadovoljavajući utisak, test sedan ostavio je i u krivinama test-staze. Dobro se vozi, iako upravljač nije sportski, dovoljno je direktan, a asistencija servo-uređaja pravilno odmerena, pa će u neočekivanim situacijama pravovremeno reagovati. U krivinama se uopšte ne oseća dodatak u zadnjem delu, niti on utiče na stabilnost. Umerenih 85 KS ne može da opravda sports očekivanja, ali su ubrzanja u skladu sa onim što nude i konkurenti sa sličnim motorima.

Mala poslovna limuzina

U svakom slučaju i sedan je kao i hečbek pre njega, pokazao da može da pruži zaista mnogo, a da novim stilom može da bude zanimljiv čak i kao poslovni automobil. Rio sedan, odnosno Rio limuzina skoro je došao na naše tržište, ali je zanimljiv ne samo kao novitet već i zbog toga što nudi interesantan kompromis između praktičnosti, komfora, performansi, potrošnje i, na kraju, cene.

Osim toga, veliki adut je to što, kao i drugi modeli korejske fabrike, dolazi sa fabričkom garancijom od čak sedam godina ili pređenih 150.000 kilometara. Što se cene tiče, iako je veći i duži, Rio sedan je u poređenju sa hečbekom, naravno u odgovarajućim varijantama, tek neznatno skuplji. Cene se kreću od 11.590 evra za osnovnu 1.2 EX verziju pa do 15.390 evra za veoma dobro opremljenu 1.4 TX.

Na stazi:  Predvidljiv i stabilan

I Rio sedan se na stazi ponaša kao autentični predstavnik vozila sa pogonom na prednjim točkovima. Ponašanje je predvidljivo, ali ipak ne treba forsirati sportski stil vožnje. Brzo skreće u krivinu, a posle neutralno ponašanje prelazi u podupravljivost. Naginjanje karoserije je primetno, a ako se u krivini pretera, elektronski sistem za kontrolu stabilnosti (ESP), koji je deo standardne opreme, sprečava zanošenje. Iako volan nije sportski, već primeren automobilu za grad, mož se reći da je zadovoljujavajuće direktan, a asistencija servo-uređaja pravilno odmerena, pa je u neočekivanim situacijama lako pravovremeno reagovati.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 


Linija razlike - Kia Rio Sport Sedan 1.25 CVVT EX Auto magazin, mart 2012. godine

$
0
0

Sedan varijante malih gradskih automobila nikada nisu bile popularne na zapadu Evrope, ali je u zemljama Istočnog bloka i u Maloj Aziji za ovakvim vozilima bila opšta pomama. Svojim najnovijim modelom, Kija je rešila da malo «istumba» stvari i prodrma konkurenciju.

Pošto na ovim tržištima nije toliko bitno da li je u vozilu ugrađena kvalitetna oprema, već da li ima veliki gepek, proizvođači su ne retko škrtarili po pitanju završne opreme i materijala koji su ugrađeni u ovakva vozila. S obzirom da su bili jeftini niko za to previše nije ni mario. E sada dolazimo do glavnog junaka ove priče, koji ima potpuno drugačiji pristup problemu.

Kija je dobro proučila probleme i potrebe kupaca i u trku ušla sa malo drugačijim pogledom na situaciju. Dok je prethodni Rio sedan bio tipični predstavnik gore navedene kategorije automobila, novi Sport Sedan ima malo drugačiju «politiku». Ono što je na prvi pogled uočljivo jeste da zadnji deo Sedana nije na brzinu sklepan tek da bi moglo da se kaže da ima rep, već je fabrika temeljno preradila ceo zadnji kraj, uključujući i izmene na liniji krova. Zadnji kraj stilski podseća na veću i luksuzniju Optimu sa velikim svetlosnim grupama. Poklopac prtljažnika je elegantan, diskretan i ne upada u oči poput onog na Pežou 206 sedan. Sve u svemu, zaista pristojno spakovan automobil. Ruku na srce, slagali bismo kada bi rekli da je lepši od hečbeka, ali s obzirom na to šta smo sve viđali ranijih godina u ovoj konkurenciji, Rio Sport Sedan je vrlo dobar.

Rešili smo da vam predstavimo verziju koja je najprodavanija, osnovnu varijantu sa najmanjim motorom od 1,25 litara i 85 konjskih snaga. Prvo što nas je začudilo je to da je bazna verzija Sedana opremljenija od osnovnog Rija u «heč» varijanti. Uz to i za nijansu skuplji.

Moramo priznati da smo prijatno iznenađeni opremom na Sport Sedanu jer smo očekivali da najjeftinija verzija bude «gola». Ipak, sačekali su nas klima uređaj, radio sa 4 zvučnika, USB priključak, podizači prednjih stakala, alarm, centralna brava sa daljinskim otključavanjem ... i to sve bez doplate? Hm, zanimljivo. Ono što je još interesantnije jeste da se nije škrtarilo ni na bezbednosnoj opremi. Svaki Rio Sport Sedan ima šest vazdušnih jastuka, aktivne naslone za glavu, ABS, ESP, sistem za kontrolu stabilnosti vozila, sistem za proklizavanje točkova, pa čak i sistem za pomoć kod kretanja na uzbrdici. U čemu je caka? Pa štos je tome da je Kija ovim modelom želela pre svega da popuni prazninu u svojoj gami i da nekako napravi vezu između Rija i cee'da (sida). Poznato je da cee'd ni u prethodnoj ni u nadolazećoj generaciji nema limuzinsku varijantu, pa testirani Sport Sedan ima upravo tu ulogu da kupcima koji se odlučuju za cee'da da još jednu alternativu prilikom izbora novog vozila.  Bogata oprema sa jedne strane, neminovno povlači i cenu koja je prešla deset hiljada evra.
Opšti utisak kvaliteta je dosta dobar ako se uzme u obzir da je reč o vozilu B segmenta. Siva plastika deluje pomalo monotono, ali nije ispuštala neprijatne zvuke, niti se odaje utisak da će ovaj Rio za koju godinu «proškripati».

Testni model imao je osnovni motor od 1.250 kubika sa 85 konjskih snaga. S obzirom da je ovaj sedan prvenstveno namenjen porodičnim ljudima kojima je prostor za prtljag važniji od ubrzanja i maksimalne brzine mislimo da će u potpunosti odgovoriti svim izazovima. Reč je o motoru najnovije generacije sa «dual CVVT» sistemom (varijabilno vreme otvaranja ventila), koji ima obrtni moment od 121  Nm pri 4.000 obrtaja u minutu. U praksi Rio Sport Sedan ima sasvim pristojna ubrzanja za gradske uslove i lepu krstareću brzinu na auto-putu.
Jedan od glavnih razloga za kupovinu ovog automobila je prtljažnik. U odnosu na verziju sa troje i petoro vrata, Sedan ima za trećinu veći prtljažnik. Gledano kroz brojke to iznosi 390 litara, što  je sasvim dovoljno i za zahtevnije porodice.

Na kraju priče o Sport Sedanu vreme je da saberemo utiske i uporedimo ga sa hečbek verzijom koju smo nedavno vozili.

Nije neka mudrost reći da je novi rio zaista gradska faca i da njegov atraktivan izgled mami poglede. Poenta je da ova verzija ima sasvim drugu filozofiju. Namenjena je pre svega porodičnim ljudima svih starosnih grupa, koji žele lep, ali nešto mirniji automobil pristojnih voznih performansi i velike upotrebljivosti. Treba da udobno prevezi četiri, a u nuždi i pet putnika sa određenom količinom prtljaga. Pri tome ne sme da bude prevelik za svakodnevnu gradsku eksploataciju i parkiranje na uskim mestima.

Celokupna formula koju je Kija primenila kod konstrukcije ovog vozila nije loša, i malo je drugačija od onog što smo videli. Glavni sudija, ipak nije «Auto» magazin već kupac, a ako je suditi po prvim informacijama koje nam stižu iz Kijinih salona, imaju razloga da budu zadovoljni.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Prva vožnja – novi Kia cee'd Auto Bild, 4. maja 2012. godine

$
0
0

Prvi utisak je zaista impresivan. Novi cee'd izgleda, što bi rekli Amerikanci, prokleto dobro.

Ono što je kreirao Kijin šef dizajna, Piter Šrejer (Peter Schreyer), zaista se ni po čemu ne m ože povezati sa nekadašnjim poimanjem  korejskog dizajna. Sve, ali baš sve na njemu napravljeno je da se svidi evropskom kupcu. Izbalansirane proporcije, uzbudljive, oble površine i izražena ljubav prema detaljima čine cee'd (sid) zaista atraktivnim. Pritom, pomenuta ljubav prema detaljima može se videti u spoljašnjem, a još više u unutrašnjem izgledu novog modela.

Enterijer nudi obilje prostora napred, ali i putniima pozadi, zatim komforna sedišta sa dobrim držanjem u krivini, a i prtljažnik je sada veći. Sa 340, koliko ima stari cee'd, porastao je na 380 litara. Prtljažni prostor ima duplo dno sa par praktičnih ostava, a ispod njega, u testiranom vozilu nalazio se rezervni točak standardnih dimenzija, što je potez koji svakako pozdravljamo. Što se ostalih dimenzija tiče, novi cee'd je u odnosu na prethodnika, porastao za pet centimetara, dok je, sa druge strane, uži i niži za po centimetar. Međuosovinsko odstojanje je ostalo jednako kao kod prethodnika, ali je drugačijim, odnosno pametnijim unutrašnjim rasporedom obijeno više mesta za putnike i prtljag. Primera radi, za glavu putnika sada ima 15 milimetara, a z noge 9 mm više.
Osim prostranog enterijera, pažnju svakako privlači i nova instrument tabla, infotejnment sistem sa ekranom osetljivim na dodir kao i pojedini zanimljivi detalji opreme. Kako se ne bismo ponavljali, njih smo istakli u posebnom delu teksta.

Pored opreme, osvežena je i ponuda motora. Svi agregati su dorađeni, a ponuda je i proširena  novim GDI benzincem i dizelašem od 1.4 litre. Čine je četiri agregata zapremina od 1.4 i 1.6 litara. Osnova je poznati benzinac 1.4 koji je modifikovan pa sada ima 100 KS, a za njim sledi štedljivi GDI sa 135 konja. Što se tiče dizelaša, u ponudu je uvršten 1.4 CRDi sa 90 KS poznatiji iz Rija, a vrh ponude čine dizelaši od 1.6 litra sa 110 i 128 konjskih snaga.

Mi smo isprobali ekološku varijantu sa osnovnim 1.4 litarskim dizel agregatom od 90 KS. Ovaj motor praktično je preuzet od manjeg Rija, a nije bio u ponudu u prethodno generaciji cee'da. Sa 90 konjskih snaga deluje skromno, međutim na oko 2.000 obrtaja počinje ozbiljno da vuče i prvobitni utisak nedostatka sna ubrzo se gubi. U normalnim režimima vožnje, po gradu i auto-putu osnovni dizelaš ispunjava sve želje, a pažljivu vožnju u stanju je da nagradi niskom potrošnjom.  Na momente smo uspevali da je spustimo i na četiri litre, koliko fabrika navodi kao zvanični podatak, ali ipak smatramo da je prosek od pet i po do šest litara na 100 km realnija vrednost. Dakle, za svakog ko godišnje prelazi veliku kilometražu, a niska potrošnja mu je prioritet, dizelaš od 1.4 litre je solidan izbor. Svakako vredi razmisliti i o «eko» varijanti snažnijeg dizelaša od 1.6 litara jer ona, osim više snage, nudi i emisiju ugljen-dioksida od 97 g/km pa se time ovaj model kvalifikuje za državnu subvenciju u iznosu od 100.000 dinara.

U vožnji novi cee'd ostavlja utisak udobne, porodične limuzine. Jedan od noviteta koje je druga generacija ovog modela donela je i aktivni servo-upravljač. Tokom vožnje mogu se menjati tri moda – komfor, normal i sport. Na ovaj način menja se težina okretanja volana, dok osećaj preciznosti upravljača u svakom od njih ostaje sasvim prosečan, što još jednom govori u prilog porodične namene ovog modela. Slčno je i sa performansama, pa u svim režimima vožnje i bez obzira na na motor cee'd pre ostaje udobna i osveževajuće prijatna, nego dinamična limuzina. Zvučna izolacija eoma uspešno blokira buku koju inače stvaraju ekološke gume kave smo imali na testiranom modelu.
Dakle, novi cee'd nudi sve, a u nekim segmentima čak i više nego evropski konkurenti. Uz bogatu opremu, kvalitetan dizajn i završnu obradu i motre, Kia nudi cee'da uz početnu cenu oko 13.000 evra. Ee'du ide u korist i dokazani kvalitet i sedmogodišnja garancija.
 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Kec iz rukava - novi Kia cee'd TopSpeed, jun 2012. godine

$
0
0

Druga generacija Kijinog modela cee' (sid) predstavlja ostvarenje ambicije koju su planeri i dizajneri ove sve uspešnije kompanije zacrtali još 2007. godine kada su predstavili prvi automobil sa ovim imenom u tada relativno skromnoj gami. Rodonačelnik novog talasa dokazao je svoje kvalitete ne samo osvajanjem četvrtog mesta u konkurenciji za nagradu COTY, već i činjenicom da je od početka proizvodnje, dakle, za samo pet godina, tačno 633.000 kupaca širom Evrope poklonilo svoje poverenje upravo ovom modelu.

Glavni akcenat pri kreiranju novog modela dat je na poboljšanje svih detalja potrebnih da se cee'd etablira kao visoko rangirani takmičar u C klasi, sofisticiran u detaljima, rafiniran u izvedbi i napredan kada su vozne karakteristike u pitanju. Zbog toga je novi cee'd sišao sa proizvodnih traka fabrike u Žilini veći u odnosu na svog prethodnika. Duži je 50 milimetara (4.310 mm), i niži za 10 (1.470 mm), što znači da mu je profil još sportskiji, čime je ova karakteristika automobila, inače izražena, još više isplivala u prvi plan. Uz to produženo je i međuosovinsko rastojanje na kompletno novoj platformi. Ono je sad postalo jedno od najdužih u klasi (2.650 mm), a sportskom stajlingu i dinamičnim voznim karakteristikama doprinosi i trag točkova na obe osovine, dok naplaci od 18 i 18 inča (u zavisnosti od opcije) pojačavaju atletski imidž novog cee'daUporedo sa dizajnom karoserije, novi cee'd dobio je i nove pogosnke agregate, ekonomičnije i čistije. Paleta motora zahvata raspon od 90 do 135 KS. Evropska ponuda fokusirana je na benzince zapremine 1,4 litara sa ubrizgavanjem u više tačaka (MPI) i 100 KS i 1,6 litara sa direktnim ubrizgavanjem GDI od 135 KS. Naravno tu su i dva dizela – 1,4 sa 90  i 1,6 u dva nivoa snage od 110 i 128 KS zavisno od stepena tjuninga, sa obrtnim momentom od 260 Nm. Korejci nisu propustili da istaknu svakako najjači adut «naftaša», a to je prema očekivanju prosečna potrošnja, koja je u ovom slučaju deklarisana na 4,1 litar na 100 km, uz emisiju CO2 od 97 g/km. Ubrzanje ovog osnovnog dizela, koji će gotovo je izvesno biti popularniji od snažnijeg «brata» na srpskim putevima, iz mesta do 100 km/h sa šestostepenim menjačem traje tačno 11 sekundi. Snažniji benzinski GDI agregat od 135 KS je očekivano žustriji i ubrzava novi cee'd do «stotke» za 9,9 sekundi, troši 5,8 litara u proseku i izbacuje u atmosferu 119 k/km CO2. U ponudi sa ovim agregatom je i automatski DCT (Dual Clutch Transmission) sa šest brzina, koji radi na principu dva kvačila. Jedna spojnica je za drugi, četvrti, šesti stepen i «rikverc», a drugo za neparne stepen prenosa.enjačku jedinicu pokreće kompjuterski kontrolisan elektromotor, što sve rezultira neosetnom promenom brzina.

 

U Kiji poručuju da je posebna pažnja posvećena rigidnosti karoserije. Njena čvrstina poojšana je u odnosu na prvi model za 45 odsto, a izmenjene su i spiralne opruge, kao i amortizeri. Kada je reč o oslanjanju konstruktori su napred priblegli «Mekfersonu», a pozadi multilinku. Boljem ležanju dosprinosi i povećan ugao točkova sa 4,4 na 5,2 stepena. Napredak je vidljiv i u unutrašnjosti automobila. Prostor je povećan, kao i prtljažnik od 380 litara, a upotrebom boljih materijala koji prigušuju buku i vibracije, komfor u vožnji je podignut na viši nivo.

 

Treba napomenuti i značajno revidiranu aktivnu i pasivnu bezbednost. Vaki model nove kije cee'd opremljen je sa šest vazdušnih jastuka – prednjim, bočnim kao i zavesama duž celih bočnih stranica u unutrašnjosti.

 

Dolazak nove generacije Kie cee'd potvrđuje planove korejskog proizvođača da nastavi sa ofanzivom, kako na globalnom, tako i na evropskom. Tu će novi cee'd pokušati da zagorča život mnogobrojnim konkurentima, a svakako da će svojim prisustvom, pored izuzetno uspešnog Sportaga (Sportidža), predstavljati kec iz rukava kada je u pitanju dalja nadgradnja Kijinog imidža na Starom kontinentu.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Limuzina za malo novca – test: Kia Rio Sport Sedan 1.25 Novosti, 17. jun 2012. godine

$
0
0

Model sa benzinskim motorom od 1,25 litara (85 KS) staje 10.590 evra

Korejski automobili su u poslednjih nekoliko godina načinili korak od «sedam milja». Za ulazak u prvu ligu svetske auto-industrije Južnokorejcima je trebalo malo vremena, pa su brzinom «munje» stigli u odabrano društvo.
I nova Kia Rio je zadržala filozofiju da za relativno malo novca kupac dobije mnogo toga, svakako više nego kod konkurencije. Izuzetak nije ni Kia Rio Sport Sedan, koju su «Novosti» imale na višednevnom testu.

Iako smo se ranijih godina mrštili (s pravom) na «dizajnerske poduhvate» brojnih auto-giganata koje su «hečbek» modelima kalemile «rep» praveći poprilično  ružnjikave «sedane», već na prvi pogled na malu Kijinu limuzinu, bilo je jasno da inženjeri i dizajneri ove kompanije nisu ništa prepustili slučaju. Prtljažnik je skladno izdvajan, dovoljno prostran (390 litara) i pogodan za, ne mnogo zahtevne, potrebe prosečne porodice.

Teško je napraviti elegantnu limuzinu sa dužinom od 4.365 mm, ali skladne linije ovog sedana, čine da će kupac svakako imati utisak da je pazario «za broj veći» automobil. Novi Rio Sport Sedan dopadljiv je iz svakog ugla ... moderan i privlačan. Prednji deo izgleda veoma sportski, dominiraju skladne svetlosne grupe, koje i zadnjem delu daju atraktivan izgled.

Ulazak u unutrašnjost Sedana dokazuje da su u Kiji još jednom našli pravu računicu: Plastika u kabini nije baš najuglednija, previše je «siva», ali je zato kvalitetna, napravljena da traje i svakako je doprinela smanjenju troškova. A cena automobila, u takozvanom B segmentu je i te kako biti reper za potencijalne kupce.

Vozačevo sedište je udobno, lako se namešta pa ćete vrlo lako zauzeti idealan položaj za upravljačem koji predstavlja prijatno iznenađenje i estetski i funkcionalno.

Ono u čemu Kia postavlja standarde jeste nivo opreme. Mi smo na testu imali najjeftiniji model, sa najmanjim motorom, benzincem od 1,25 litara (85 KS) u kojem standardni paket opreme sadrži klima-uređaj, centralnu bravu sa daljinskim zaključavanjem/otključavajem i alarmom, radio CD sa četiri zvučnika, USB priključak, podizače prednjih stakala. Tu je i šest vazdušnih jastuka, nasloni za glavu na svim sedištima, ABS, ESP, ali i sistem za pomoć pri kretanju na uzbrdici. Priznaćete, teško je, bar na našem tržištu naći automobil u ovom «cenovnom razredu» sa ovakvom opremom.

Kia se ponosi svojom novom paletom motora. Tvrde, na primer, da njihov novi dizelaš troši samo 3,2 litre na 100 km. Na testu smo imali motor sa četiri cilindra izrađen od aluminijuma, opremljen «Dual CVVT tehnologijom» patentom Kije zaduženog za smanjenje potrošnje i emisije štetnih gasova. Nekako već po tradiciji, uvek kada testiramo vozilo Kije, pokušavamo da vozimo što štedljivije i skoro uvek na putnom računaru imamo niže vrednosti od fabričkih deklarisanih. Ovog puta smo rešili da imamo «tešku nogu na gasu» i da vidimo za koliko ćemo «probiti» granicu potrošnje koju deklariše fabrika.
Iako smo uspeli u naumu, prosečna potrošnja na našem testu je iznosila, i dalje prihvatljivih 5,2 litara na 100 pređenih kilometara! Fabrika, da kažemo, tvrdi da je prosečna potrošnja u kombinovanom režimu vožnje 5,0 litara, u gradu tvrde ne prelazi 6,0 a na otvorenom 4,3 litre!

Cena testiranog modela je 10.590 evra, ali kako je kod Kije skoro uvek neka akcija na snazi, najbolje je posetiti neki od Kijinih salona. I naravno, i na ovaj model daje sedmogodišnju garanciju!

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

(R)evolucija – test: Kia Rio Vrele gume, jul-avgust 2012. godine

$
0
0

Rio je bez dileme veliki adut korejske marke. Kada kažem «veliki», to znači da bi početno slovo ovog atributa moglo da bude veliko. Dokaz tome je što smo, pored «hatchbacka» sa petoro vrata dobili sedan verziju, ali i atraktivno trovratno izdanje koje pre svega cilja na mlađu vozačku populaciju.

Unutrašnjost
EX Style+ paket opreme, pored ostalih stvarčica o kojima će biti reči kasnije, donosi 17-inčne naplatke, i to je prva stvar koja upada u oči.
Enterijer je značajno luksuzniji u odnosu na sedan verziju koju smo imali prilike nedavno da testiramo, i koja je, da podsetim, u EX Fun paketu opreme. Kabinski prostor u ovom, trovratnom Riju, je moderan, stilski izražajan, a materijali visokog kvaliteta.
Sedi se odlično za jedan automobil B segmenta, a sportski osećaj će pozdraviti pre svega mlađa klijentela. Sedišta su profilisana i pružaju dobru lateralnu podršku bez bilo kakvog negativnog uticaja na udobnost.
Upravljač sa integrisanim komandama je dobre debljine, presvučen kožom i zadovoljstvo je baratati njime.
Obavezno vredi spomenuti i kvalitetan zvuk audio uređaja, jer među vozačima ima dosta onih kojima je to bitna stavka, kao što je između ostalog slučaj sa autorom ovih redova.

Spoljašnjost
Kia Rio u ovoj verziji je sigurno jedan od najlepših modela u svojoj kategoriji. Nemački dizajnerski mag Peter Šrejer (Peter Schreyer) je iz korena promenio Kijino korporativno «lice». Celokupan automobil je sjajno izvajan, sa naglaskom na zakrivljenoj liniji krova, iskošenom, masivnom C stubu i širokom «stavu».
Što se dimenzija tiče, identičan je petovratnom «bratu», što znači da je jedan od najvećih u klasi kompaktnih gradskih automobila.
Jasno je da svojim izgledom, odnosno «muskulaturom» cilja potpuno suprotnu klijentelu u odnosu na sedankoji je interesantan za nešto konzervativnije, ali i flotne kupce. Hatchback verzija sa troje vrata je namenjena prvenstveno mlađim kupcima koji žive u gradu, i koje krasi dinamičan životni stil, koliko god to zvučalo kao otrcana fraza.

Vožnja
Sportski paket u vidu Kije Rio sa 1,4 litarskim Gama benzinskim motorom sa 109 KS i trkačkim prugama, u stvarnosti pruža izvesnu dozu sportske dinamike. Ogibljenje je nešto kruće, upravljanje dovoljno precizno, što u kombinaciji sa dobrim balansom vozila pruža mnogo zabave. Automobil je predvidiv, što donosi više poena na konto bezbednosti, i odličan je za one koji u budućnosti planiraju da kupe neki «hothatch» model.
Snaga od 109 «konja» je, rekao bih, sasvim dovoljna za većinu zahtevnih vozača. Sprint do stotke obavlja za 11,5 sekunde, što nije spektakularno, ali nije ni loše. Šestostepeni menjač posao obavlja odlično, i u odličnoj je sinergiji sa motorom.
Ono što je zaista pohvalno kada je ovaj automobil u pitanju je potrošnja goriva. Ukoliko vozite bez trkanja «od semafora do semafora», ona će svesti u proseku na nekih 6 l na 100 km, dok u gradu ne bi trebalo da pređe 7-7,5 l.

Oprema
Edan od glavnih aduta ovog modela je paket opreme. Osnovna cena ovog modela iznosi 15.090 evra, međutim, ona je značajno umanjena Euro 2012 popustom, i to za 2.350 evra, što znači da Kiju Rio 1.4 sa troja vrata u EX Style+ opremi možete kupiti za 12.740 evra. A šta dotični paket donosi?
Pre svega, uživaćete u atraktivnosti spoljnjeg dela izgleda kojeg naglašavaju alu točkovi od 17 cola. Za bezbedno parkiranje su zaduženi zadnji parking senzori, a ambijent unutrašnjosti je oplemenjen kožnim oblogama na vratima i ukrasnim lajsnama u boji vozila. Kvalitet zvuka je odličan, a tome doprinose dva «visokotonca». LED tehnologija je prisutna i kod prednje svetlosne i zadnje signalne grupe, s tim što farovi poseduju Follow Me Home funkciju.

Zaključak
Kia Rio lako ulazi «pod kožu», posebno verzija sa troje vrata, koja je najatraktivnija od sva tri predstavnika marke u B segmentu.
Vizuelni aspekt je potpuno zadovoljen, i retko ko će ostati ravnodušan kada je u pitanju pojava ovog automobila. Ista je priča sa enterijerom, na čijem se stilu i kvalitetu ozbiljno poradilo.
Adut Kije Rio 1.4 EX Style+ je pre svega odnos dobijenog i uloženog. Za svoj novac ćete kupiti automobil iz 1. lige B segmenta, i dobiti uz njega gomilu poželjne opreme.
Kome je on namenjen? Pre svega mladim ljudima koji još uvek nisu zasnovali porodicu, a vole da na četiri točka izgledaju dobro, jer Kia Rio je trenutno možda stilski najizraženiji model u svojoj kategoriji.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Novi svetski poredak - Kia cee'd 1.6 CRDi EX Maxx Auto magazin, septembar 2012. godine

$
0
0

Ako izuzmemo prednju masku i farove koji su glavni nosioci agresivne crte „sida“, ostatak vozila deluje čak i konzervativno. Sve je na svom mestu i ništa ne odskače. Ima i detalja koji su možda već viđeni kod konkurencije, ali su, opet, pakovani u jednu jedinstvenu celinu. Za razliku od bratskog i30 i novi cee'd kao da na umu ima potpuno drugačiju klijentelu. Grubo gledano, čini nam se da je strategija korejskog koncerna da sa modelom i30 posebno napadne tržišta Istočne Evrope i Rusije gde ljudi nov automobil pa čak i u ovom segmentu doživljavaju kao čist luksuz i demonstraciju moći i ličnog uspeha pojedinca. Možda iz tih razloga hjundai i30 obiluje krivudavim formama koje skreću pažnju. Sa druge strane, cee'd je daleko uglađeniji i ostavlja dijametralno suprotan utisak. Zbog toga verujemo da će biti zanimljiviji ljudima na zapadu Starog kontinenta. Tu pre svega mislimo na Francusku, Nemačku i Britaniju.

Prednji kraj odaje laki sportski karakter, ali sve ostalo kao da je potčinjeno porodičnoj upotrebi. Slična situacija je i u unutrašnjosti. Sve je mnogo mirnije nego u i30 i sa više ukusa, bez suvišnih detalja, ali sa elementima koji imaju aspiracije ka onome što se naziva premijum segment. U svakom pogledu, osim po pitanju mase, novi cee'd je nadmašio prethodnika. Vožnja je udobnija uprkos velikim aluminijumskim felnama od 17 inča koje baš i ne vole ove naše puteve „u tranziciji“. Nivo buke je značajno smanjen, a kvalitet materijala poboljšan. Posebno bismo pohvalili oplate vrata koje više nisu isključivo od plastike već ima i materijala lepših na dodir poput kože ili platna. Sedišta imaju lep dizajn i pružaju solidnu potporu, a prolaze i test dužih putovanja. Testni automobil imao je i veliki „tač skrin“ (touch screen) ekran u kome je pored obilja multimedijalnog sadržaja smeštena i navigacija koja, za svaku pohvalu, ima i instaliranu detaljnu mapu Srbije i to na ćirilici. Postajemo li mi to deo sveta?


Ceo kokpit kao da je usmeren prema vozaču. To je ranije bio specijalitet BMW-a, ali se i Peteru Šrejeru (Schreyer) očigledno dopao koncept pa se malo poigrao i potom pitanju. Ishod je dopadljiv i ne previše nametljiv. Crni sjaj daje znatnu dozu elegancije. Igračka koja nam se svidela jeste TFT displej koji je smešten tačno ispred vozača na mestu brzinomera. Brzinomer je u potpunosti „nacrtan“ na ekranu, a u njegovoj sredini ima prostora za ispisivanje brojnih informacija koje vozilo šalje vozaču. Tu spadaju parametri vožnje, obaveštenje da li ste i sa koje strane izašli iz vozne trake ali i pozdravne poruke kada ulazite i izlazite iz vozila. Električno pokretano vozačko sedište u ovom paketu ima i opciju memorisanja više položaja. Kada ugasite automobil sedište se automatski pomera unazad kako bi vam olakšalo izlazak iz vozila. U ovom paketu opreme dobijate i ambijentalno osvetljenje kabine, ali i područja oko vozila. Ispod retrovizora nalaze se LED diode koje osvetljavaju deo pored vrata, a sa unutrašnje strane kvake se nalaze diode koje osvetljavaju deo oko ručki za otvaranje vrata.

Na zadnjoj klupi ima sasvim dovoljno mesta, a za putnike pozadi iz centralne konzole izvučeni su i ventilacioni otvori, kako bi hlađenje i grejanje zadnjeg dela kabine bilo komfornije. Prtljažnik je narastao na 340 na 380 litara uz nesmanjen komfor za putnike pozadi.

U testnom automobilu nalazio se dizel motor zapremine 1,6 litara sa 128 konjskih snaga sa obrtnim momentom od 260 Nm u rasponu od 1.900 do 2.750 obrtaja. U svakodnevnoj vožnji moćićete potpuno da se opustite i ne brinete o velikim uzbrdicama i preticanjima. Nećete osetiti da vam telo uranja u sedište pri ubrzavanju, ali ćete bez ikakvih problema moći da krenete u regularno preticanje (pri legalnim brzinama) bez bojazni da će mu nestati snage na pola puta.

Uz obilnu upotrebu klima uređaja na beogradskih 40 i više stepeni, test završavamo sa prosečnom potrošnjom od sedam litara. Van grada ta cifra se spuštala za dobrih dva litra, ali nismo uspeli da dođemo do fabričkog proseka od četiri litra. Uz umereniju vožnju, bez klime i sa gorivom koje ne potiče sa naših pumpi verujemo da je moguće doći do te cifre.

Sam se parkira
Model sa testa bio je opremljen i sistemom za asistenciju pri parkiranju. Vozilo samo skenira prostor između parkiranih vozila i daje signal vozaču kada pronađe parking mesto dovoljne širine. Putem displeja se vozaču signalizira u kom trenutku treba da zaustavi vozilo i ubaci u rikverc dok se za upravljanje brine sam automobil.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Putovanje iz lože – uporedni test Kia cee'd i konkurenti SAT+, 25. oktobra 2012. godine

$
0
0

Gledano sveukupno Kijin model nije imao slabih tačaka. Na vrh je dospeo tako što smo sabrali sve poene koje su testirani modeli osvojili, s tim što smo na svakom testu odredili različitu težinu unutar tabele, na osnovu važnosti svakog pojedinačnog testiranog aspekta.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 


Uporedni test – Kia cee'd vs. Chevrolet Cruze Auto Bild, 7. septembra 2012. godine

$
0
0

Dizajn cee'da (sid) je daleko razigraniji i dinamičniji i, slobodno možemo reći dizajniran da se svidi prvenstveno evropskom kupcu. Ovo i nije neko iznenađenje ako znamo da se cee'd prodaje samo u Evropi, dok je Cruze namenjen prodaji u celom svetu.

Enterijer, tačnije njegov kvalitet je jedna od glavnih vrlina novog cee'd. Naime, najveći napredak u odnosu na prethodnika postignut je prilikom izrade unutrašnjosti cee'da druge generacije. Potpuno novi enterijer svojim kvalitetom i dizajnom može se, bez problema, nositi sa evropskim konkurentima. Osim izgleda enterijera, novi cee'd donosi i niz tehnologija kakve nismo viđali u ovom segmentu. Primera radi, instrument-tabla skupljih verzija je u stvari ekran od tečnih kristala visoke relucije. Grafika i preglednost su vrhunski, čak i po jakom suncu. Takođe, tu je i sistem automatskog parkiranja vozila, upozorenje za prelazak preko isprekidane linije, a i multimedijalni sistem koji uključuje i navigaciju sa mapama Srbije. Posebno je impresivan upravljač prepun raznih komandi.
Cee'dovo savremenije ogibljenje sa multilink sistemom na zadnjoj osovini pokazalo se doraslim zadatku, a dodatno udobnost putnika povećava i dobra, ali zaista dobra zvučna izolacija. Pritom cee'd uz doplatu nudi brojne veoma savremene sisteme kakve cruze jednostavno nema.
Kijin GDI agregat je tehnički prilično zanimljiv i napredan. Ima direktno ubrizgavanje goriva, što iz ugla vlasnika vozila znači nižu potrošnju goriva i neznatno bolje performanse. Sveukupno, performanse i potrošnja su na strani cee'da.

Zaključak

Kia cee'd dizajnom, tehnologijom, bogatom opremom i ponudom motora cilja na kupce koji su doskora izbegavali južnokorejske modele kao inferiorne u odnosu na evropske, a tu je i sada već čuvena garancija od sedam godina kao dodatni argument.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Korak od sedam milja – test Kia cee'd 1.6 CRDi SAT+, 25. oktobra 2012. godine

$
0
0

Druga generacija Kije cee'd (sid) donosi evidentan skok ukupnog kvaliteta pa ovaj model ne samo što se približio vodećim konkurentima u klasi nego namerava i da ih prestigne. Osim modernog izgleda i savremenih motora, poseban adut je nivo opreme koji je do sada bilo nemoguće naći u delima ove klase, i to ne samo onim koji dolaze iz Koreje, već i vozilima drugih proizvođača.
Utiske o novoj Kiji cee'd nemoguće je ispričati bez osvrtanja na prethodnika. Kada se pojavila 2007. godine, prva generacija cee'da stigla je kao svojevrsno iznenađenje: Bio je prvi automobil korejske kompanije sposoban za veliki tržišni iskorak, neophodan da bi Kija mogla da parira najboljim modelima na evropskom tržištu u najpopularnijem C-segmentu. Istovremeno, cee'd je omogućio da korejska fabrika svoj renome, od svojevrsnog početnika, u Evropi uzdigne na nivo jednog od vodećih proizvođača.
Uostalom, pre nekoliko godina pri pominjanju Kije mnogi su snobovski odmahivali rukom, ali ona danas ozbiljno ugrožava pozicije glavnih zapadnih proizvođača, što ne bi trebalo da čudi ako se zna da je grupacija Hyundai-Kia po veličini peti proizvođač automobila na svetu.
Svoju snagu korejska kompanija pokazuje upravo novim cee'dom odnosno time što druga generacija stiže samo pet godina posle predstavljanja originalne verzije – iako većina rivala održava životni ciklus svojih modela od sedam godina.
Skraćeni životni vek cee'da istovremeno je pokazatelj samouverenosti, finansijske snage, tehničkog napretka i efikasne poslovne politike kompanije.

Važan je prvi utisak

Za dobar start potreban je dobar izgled. Prvi cee'd izgledom nije izazivao uzdahe, dok se nije pojavio kupe, ali je bilo jasno da su Toyota Auris, Ford Focus, pa i njegovo veličanstvo VW Golf dobili ozbiljnog konkurenta. Utisak je popravljen modernizacijom koja je usledila već 2009. godine. Sada novi model ide istim pravcem, s tim što već u startu ima ubedljivu pojavu koja nosi primetno više odvažnosti, elegancije i dinamičnosti.
Visoke ocene dobija i enterijer, a tu je između prve dve generacije pređen primetno veći put. Sasvim je očigledno da je uložen veliki napor da se dobije ambijent racionalne i odmerene elegancije, pa cee'd obiluje opremom koja se do sada nije mogla naći u automobilima iz ovog segmenta. Osim novina koje su namenjene komforu, vozaču su na raspolaganju brojne asistencije u vožnji, pa je, na primer, vožnja sigurnija, a parkiranje mnogo lakše.
1,6 dizelaš koji u najsnažnijoj verziji raspolaže sa 128 KS na drumu u velikoj meri može da parira vodećim konkurentima, prvenstveno što motor radi ravnomerno i progresivno. U stanju je da energično i ravnomerno povuče već od niskih režima, a najbolji raspon obrtaja rada motora je od 2.000 do 3.500, pa nema potrebe da se insistira da idu preko 4.000 obrtaja.

Umeren potrošač

Šestostepeni menjač se odlikuje dobro odmerenim prenosnim odnosima, a kvačilo je lako, što omogućava prijatnu vožnju u gradu, u kolonama. Naš cee'd je kao opremu imao i flex steer (fleks stir) sistem odnosno mogućnost da upravljač radi na jedan od tri moguća načina – komforni, standardni i sportski.
Što se udobnosti tiče, izolacija od buke je na zavidnom nivou, a osećaj da ste u izuzetno udobnom automobilu trenutan je i očigledan. Nema ni previše vibracija motora jer ih dizelaš emituje umereno. U pogledu buke, cee'd ostaje prijatno tih sve do maksimalne brzine (dozvoljene na nekim autoputevima od 130 km/h). Dizelaš nije bučan ni ujutru kad je hladan.
Kod ovog cee'da nismo uočili ni preterane zahteve za gorivom. Opšta prosečna potrošnja je oko 6,7 litra na 100 kilometara, a pristojne granice ne prelazi, čak ni u najtežim situacijama, kao što su, na primer, one u gradu kada troši oko 7,0 litara na 100 kilometara.

Malo prostora za kritiku

Kia cee'd druge generacije je prijatna u vožnji, udobna i sa konkurentnom cenom i najdužom garancijom na našem tržištu. To nam ostavlja malo prostora za kritiku, koja je ograničena uglavnom na detalje. Ipak, primetna i velika razlika u odnosu na nedavnu prošlost, ali najvažnije je, da, kao prva verzija, novi cee'd ostavlja utisak solidno izrađenog i dobro konstruisanog automobila, a o je upravo ono što većina kupaca u ovoj kategoriji traži.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Vozili smo - Kia Rio Sport Sedan 1.25 CVVT EX (B92.net, 2012.)

$
0
0

KIA je dobro proučila probleme i potrebe kupaca i u trku ušla sa različitim pogledom na situaciju.

Ono što je na prvi pogled uočljivo jeste da zadnji deo automobila nije na brzinu sklepan tek da bi moglo da se kaže da ima rep, već ga je fabrika temeljno preradila, uključujući i izmene na liniji krova.

Zadnji deo stilski podseća na veću i luksuzniju Optimu sa velikim svetlosnim grupama. Poklopac prtljažnika je elegantan, diskretan i ne upada u oči poput onog na Peugeotu 206 sedan.

Sve u svemu, zaista pristojno spakovan automobil. Ruku na srce, slagali bismo kada bismo rekli da je lepši od hečbeka, ali s obzirom na to šta smo sve viđali ranijih godina u ovoj konurenciji, Rio sedan je vrlo dobar.

Rešili smo da vam predstavimo verziju koja je najprodavanija, osnovnu varijantu sa najmanjim motorom od 1.25 litara i 85 konjskih snaga. Prvo što nas je začudilo jeste da je bazna verzija sedana opremljenija od osnovnog modela u "heč" varijanti. Uz to je i za nijansu skuplja. Moramo priznati da smo pozitivno iznenađeni opremom na Sport Sedanu jer smo očekivali da najjeftinija verzija bude "gola".

Ipak, sačekali su nas klima uređaj, radio sa 4 zvučnika, USB priključak, podizači prednjih stakala, alarm, centralna brava sa daljinskim otključavanjem... I sve to bez doplate? Hm, zanimljivo.

Ono što je još interesantnije jeste da se nije škrtarilo ni na bezbednosnoj opremi. Svaki Rio Sport Sedan ima šest vazdušnih jastuka, aktivne naslone za glavu, ABS, ESP, sistem za kontrolu stabilnosti vozila, sistem za kontrolu proklizavanja točkova, pa čak i sistem za pomoć pri kretanju na uzbrdici. U čemu je caka? Pa štos je u tome da je KIA ovim modelom želela pre svega da popuni prazninu u svojoj gami i da nekako napravi vezu između modela Rio i Cee'd.

Poznato je da Cee'd ni u prethodnoj ali ni u nadolazećoj generaciji nema limuzinski varijantu, pa testirani Sport Sedan ima upravo tu ulogu da kupcima koji se odlučuju za Cee'd da još jednu alternativu prilikom izbora novog vozila.

Bogata oprema sa jedne strane, neminovno povlači i cenu koja je prešla deset hiljada evra.
Opšti utisak kvaliteta je dosta dobar ako se uzme u obzir da je reč o vozilu B segmenta. Siva plastika deluje pomalo monotono, ali nije ispuštala neprijatne zvuke, niti se stiče utisak da će ovaj Rio za koju godinu "proškripati".

Mesta na prednjim sedištima ima sasvim dovoljno. Iako je međuosovinsko rastojanje kod obe verzije isto, čini nam se da je zadnja klupa sedana postavljena nešto niže tako da zbog drugačijeg položaja tela ima više mesta i za kolena, ali i za glave putnika. Kad je prostor iznad glave u pitanju, deo zasluga pripada i izmenjenoj liniji krova.


Testni model imao je osnovni motor od 1.250 kubika sa 85 konjskih snaga. S obzirom da je ovaj sedan prvenstveno namenjen porodičnim ljudima kojima je prostor za prtljag važniji od ubrzanja i maksimalne brzine, mislimo da će u potpunosti odgovoriti svim izazovima. Reč je o motoru najnovije generacije sa dual CVVT sistemom (varijabilno vreme otvaranja ventila), koji ima obrtni moment od 121 Nm pri 4.000 obrtaja u minutu.

U praksi, Rio Sport Sedan ima sasvim pristojna ubrzanja za gradske uslove, i lepu krstareću brzinu na autoputu. Kao i kod većine motora male zapremine, ostaje bez daha jedino kada je u pitanju preticanje pri brzinama od oko 100 km/h. Tada valja spustiti brzinu niže i dobrano pritisnuti papučicu gasa.

Jedan od glavnih razloga za kupovinu ovog automobila je prtljažnik. U odnosu na verziju sa 3 i 5 vrata, sedan ima za trećinu veći prtljažnik. Gledano kroz brojke to iznosi 390 litara, što nije rekord u ovom segmentu, naprotiv, ali je sasvim dovoljno i za zahtevnije porodice.

Nije neka mudrost reći da je novi Rio zaista gradska faca i da njegov atraktivan izgled mami poglede.

Poenta je da ova verzija ima sasvim drugu filozofiju. Namenjena je pre svega porodičnim ljudima svih starosnih grupa, koji žele lep, ali nešto mirniji automobil pristojnih voznih performansi i velike upotrebljivosti. Rio sedan treba da udobno preveze četiri, a u nuždi i pet putnika sa određenom količinom prtljaga. Pri tome ne sme da bude prevelik za svakodnevnu gradsku eksploataciju i parkiranje na uskim mestima.

Celokupna formula koju je Kija primenila kod konstrukcije ovog vozila nije loša, i malo je drugačija od onoga što smo videli. Glavni sudija ipak je kupac, a ako je suditi po informacijama koje nam stižu iz Kijinih salona, u toj kompaniji imaju razloga da budu zadovoljni.

Cena osnovnog, testiranog modela je 10.740 evra sa PDV-om.

Oprema:
Standard (paket EX): ABS+EBD+BAS, ESP, VSM, TSC, sistem za pomoć pri kretanju na uzbrdici, vazdušni jastuci za vozača i suvozača, bočni vazdušni jastuci, bočne vazdušne zavese, aktivni nasloni za glavu na prednjim sedištima, daljinsko centralno zaključavanje sa preklopivim ključem, alarm, klima uređaj, električni podizači prednjih stakala, radio/CD/MP3 sa 4 zvučnika, komande audio uređaja na upravljaču, USB+Aux, putni računar, eletrično grejani i podesivi retrovizori...


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na link:

http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2012&mm=10&nav_id=652402

 

Kia - Recept za uspeh Večernje, 5. mart 2013. godine

$
0
0

KARAVAN vozilo je, beše to nekada, bilo isključivo namenjeno za prevoz tereta, velikog prtljaga višečlane porodice koja odlazi na odmor...

Sada se od, takozvanog sport-vagon vozila očekuje da bude univerzalno, višenamensko, da izgledom, kvalitetom, performansama svom vlasniku pruži ”što više toga ”.
Na prvi, ipak, osnovni zadatak, ”obilje prtljažnog prostora”, južnokorejski gigant ”Kija” je svojim ”sid sport-vagonom” uspešno odgovorila. Zapremina prtljažnog prostora je među najvećima u klasi - 528 litara a obaranjem sedišta dolazimo do zavidnoh 1.642 litra! Pri tome je i pod prtljažnika opremljen ”duplim dnom” koje je u slučaju testiranog modela bilo iskorišćeno za smeštanje velike boce za TNG od 50 litara, što znači da su u ”Kiji” rešili da ionako štedljiv automobil učine još interesantnijim za kupce koji godišnje prevaljuju dosta kilometara.

TNG uređaj, poznate marke ”BRC” ugradiće vam u ”Kiji” i to će vas zadovoljstvo, sve sa atestom, koštati 900 evra.Treba napomenuti da ”kija sportvagon” sa benzinskim motorom 1,4 CVVT od 100 KS, kojeg smo mi imali na testu, sa paketom opreme ”LH fan plus ” košta 13.140 evra (model sa istim motorom i osnovni paketom opreme ”LH fan” košta 12.940 evra), pa je jasno da su se u ”Kiji” potrudili da sve sa TNG uređajem cena njihovog karavana bude veoma konkurentna na našem tržištu.

TNG uređaj je veoma kvalitetan, teško da ćete primetiti razliku da li motor radi na benzin ili TNG, ali ćemo vam ostati dužni podatke o potrošnji jer putni računar ne pokazuje koliko se troši TNG na 100 km, a pun rezervoar nismo uspeli da potrošimo za vreme sedmodnevnog testa.

Prema fabričkim podacima ”kija sportvagon 1,4” troši u proseku oko 5,6 litara benzina na 100 pređenih kilometara, što bi značilo da je upotreba ”plina” (potrošnja je svakako nešto veća), s obzirom na cenu, veoma isplativa.

Čini nam se da smo (i ”Kija”) dali odgovor na dve najbitnije osobine ”karavana” upotrebljivost (korisni prostor) i ekonomičnost. TNG uređaj je u ovom slučaju dodatni šlag na torti...

Ipak, složićete se, zahtevi modernog doba (i kupaca) su znatno veći pa da vidimo šta ”kija S” u opremi ”lh fan”, dakle osnovnom paketu nudi.
Za sigurnost su zaduženi vazdušni jastuci za vozača i suvozača, tu su i bočni vazdušni jastuci ali i vazdušne zavesice. Pored standardnog ABS u osnovnom paketu su i ESC sistem za elektronski nadzor stabilnosti vozila, TCS sistem kontrole proklizavanja pogonskih točkova, VSM-sistem koji brine o stabilnosti vozila, HAC-sistem koji vam pomaže pri kretanju vozila na uzbrdicama, EDB elektronska raspodela sile kočenja, BAS, automatsko pojačavanje sile kočenja. U slučaju udesa automatski se prekida dovod goriva a vozilo otključava...
Za ugodniju vožnju zadužen je klima uređaj, pregrada ispred suvozača se rashlađuje, upravljač je servo-progresivni podešava se po visini i dubini, sedište vozača je takođe veoma lako podesiti i po visini, komande su na upravljaču, putni računar je krcat podacima, tu je i kvalitetan radio/CD/MP3 uređaj sa šest zvučnika (dva visokotonca), USB, AUH i iPOd priključci, podna konzola sa pregradom, držači za čaše, naslon za ruku između prednjih sedišta, osteljnjenje u prtljažniku ali i ”bateri sejver”, uređaj koji automatski isključuje sve potrošače struje odmah po zaključavanju vozila, što je, priznaćete, veoma korisno.
U ovom paketu opreme sleduju čelični naplatci od 15 inča, ali i tonirana stakla, zadnji brisač i grejač stakla, uzdužni krovni nosači, eletrično podesivi spoljni retrovizori, hromirani rub maske motora, zadnji krovni spojler, projekcijska prednja svetla ali i dnevna svetla koja se automatski pale kada startujete vozilo, hromirani nastavak izduvne cevi...
U ovom paketu opreme nemate rezervni točak umesto koga je u ponudi ”instant mobiliti kit” - set za brzi popravak pneumatika...

”Kija sid sport-vagon” je skladan, lep, automobil.

Treba napomenuti da za vozila sa TNG uređajem važi garancija od tri godine ili 100.000 pređenih kilometara.
Za one koji više vole dizelaš od benzinaca, pa makar bili opremljeni i TNG uređajem, u ponudi je 1,6 dizelski motor CRDI sa 110 i 128 KS koji košta od 15.990 evra pa naviše.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.233.html:422744-Kija-Recept-za-uspeh

 

Računa na prvi utisak - Kia pro_cee'd 1.6 GDI SAT+, 11. april 2013. godine

$
0
0

Posle Kije cee'd (sid) u hečbek verziji sa petoro vrata, a i potom i sportwagona odnosno karavana, na naše tržište stigao je i pro_cee'd (prosid), odnosno varijanta sa troja vrata. Zahvaljujući malim, ali značajnim razlikama, krasi ga jedinstvena pojava. Sportski stil nastavlja se i u kabini, ali ne po cenu udobnosti i praktičnosti neophodnih za svakodnevnu upotrebu, a sve to prati i zanimljiva cena.

Tajna prosidove privlačnosti nalazi se u dobro odmerenim proporcijama, a sportski stil, osim modifikovanog „tigrovog nosa“ na prednjem delu, ističe se bočna linija koja se od farova lagano izdiže ka zadnjem delu, dok hromirani okvir oko prozora daje utisak više klase.


Detalji čine razliku

Kia pro_cee'd ne skriva nameru da bude prestižan automobil sa pristojnim nivoom luksuza. To je očigledno čim se otvore vrata, a taj utisak komfora u kabini naglašava raznovrsna oprema koju smo zatekli. Atmosfera je elegantna, štaviše i raskošna, pošto je atraktivni izgled delimično pozajmljen iz veće limuzine Optima. Vozačevo mesto je komforno, a sa leve strane gornje ivice sedišta, kao kod kupea, nalazi se držač pojasa koji je tu da bi ga vozač lakše dohvatio. Sa desne strane volana je dugme za start motora, tako da nema potrebe da se vadi ključ iz džepa, jer automobil „prepoznaje“ njegovo prisustvo. Na volanu su ponovljene brojne komande sa centralne konzole. Utisku više, odnosno čak premijum kategorije doprinosi veliki ekran navigacije visoke rezolucije i panoramski krov.

Po ugledu na višu klasu

Multimedijalni uređaj sa navigacijom, sada integrisan u centralnu konzolu, ima ekran osetljiv na dodir. Navigacioni uređaj je opremljen kartama evropskih država, a za svaku pohvalu je to što dolazi sa detaljnom mapom Srbije. Na njegovom ekranu se vidi slika kamere za lakšu vožnju unazad. Vozaču su na raspolaganju i brojne asistencije u vožnji kojih ranije nije bilo. Sa njima smo se već upoznali na cee'du. Na primer, parkiranje može da bude lakše uz pomoć asistenta (Smart Parking Assist System). Zanimljivo je da samostalno može da parkira automobil na obe strane ulice. Od vozača očekuje da ubacuje u prvu brzinu i hod unazad, ali onda preuzima okretanje volana.

Kupe po meri porodice

To što je pro_cee'd izgubio dvoje vrata ne znači da mu je umanjena i svakodnevna praktičnost, pa je na raspolaganju prostran i pravilan prtljažnik. Ima  zapreminu od 380 litara, dakle ista je kao kod cee'da, odnosno kod hečbeka sa petoro vrata. Ova zapremina je u skladu sa standardom niže srednje klase, a obaranjem naslona teretni prostor se može povećati. Zadnja vrata su široka, pa se mogu transportovati i veći predmeti.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Izlet u elitno društvo - Kia Optima Hybrid SAT+, 9. maj 2013. godine

$
0
0

A šta to nudi Optima Hybrid? Najpre, veoma dopadljiv dizajn, koji prati porodični i stil predstavljen i na manjim modelima. Osim toga, samom opremom i prostorom za pet putnika i međuosovinskim rastojanjem od 2,8 metara nudi prostranu kabinu. Zahvaljujući činjenici da u zadnjem delu nema centralni greben, iza vozača lako mogu da se smeste tri odrasle osobe i da svejedno ima dovoljno mesta za kolena.

Ipak, najzanimljive u vezi sa ovom limuzinom jeste kako se ona vozi. Najpre, najinteresantniji detalj – do 100 km/h moguće je voziti isključivo na električnu energiju, doduše ako je režim lagan i ako se gas ne stiska naglo.

Sa druge strane, ako se iz mesta kreće naglo, kao i u bilo kojoj drugoj situciji u kojoj se ima potreba za punom snagom, zajednički rade električni motor i onaj sa unutrašnjim sagorevanjem – baš kao i kod svakog hibridnog vozila. Zajedničkim radom dva motora dobija se ukupno 190 KS.

 

Dva pogona

Kada je reč o klasičnom motoru, Optimu pogoni dvolitarski benzinac sa 150 KS. Prema rečima Kijinih inženjera, hibridni sistem smanjuje potrošnju goriva za preko 40 km/h. Velika limuzina je u vožnji veoma tiha, čak i u situacijama kada radi benzinski motor, a posebno kada stvar u svoje ruke preuzme električna energija i kada se jedva čuje samo kotrljanje točkovima.

U cilju smanjenja potrošnje goriva, osim naplataka modifikovani su i klima-uređaj i servo-upravljač. Međutim, to se u vožnji ne oseća, pa niti nam je u krivinama upravljač bio tvrd, niti smo mogli da se požalimo na rad klima-uređaja.

 

Performanse: štedljiva, a brza

Hibridni sistem u Optimi nudi performanse koje lako zadovoljavaju i sportski nastrojenog vozača, ali i onog koji sa ekološki svesnim vozilom želi da štedi gorivo. Najpre, 190 KS koliko razvija hibridni sistem dovoljno je za ubrzanje iz mesta do 100 km/h za 9,4 sekunde, dok je maksimalna brzina elektronski ograničena na 192 km/h .

Sa druge strane, kada se vozi umereno, Optima je izuzetno štedljiva. Kada se kreće lagano, moguće je voziti do brzine od 100 km/h isključivo na struju – uz uslov da su baterije pre toga bile pune. U gradskoj vožnji, prema fabričkim podacima, Kia Optima Hybrid beleži prosečnu potrošnju od 5,7 l/100 km, što je izuzetno dobar rezultat za vozilo dugo skoro pet metara i sa masom od preko 1.587 kg. Prosečna potrošnja je još niža i iznosi 5,4l/100 km.

Na novu vrstu litijum-polimernih baterija Kia nudi istu garanciju kao i na celo vozilo, to jest 7 godina.

Kia Optima Hybrid je već i zvanično stigla na naše tržište. Najprej je predstavljena na salonu automobila u Beogradu i na tržištu se nudi sa visokim nivoom opreme po ceni 32.500 evra.

 


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Vozili smo - Kia Pro_cee'd 1.6 GDI EX Style B92.net, 11. jul 2013. godine

$
0
0

Prilikom testiranja automobila volimo da čujemo komentare slučajnih prolaznika. Otvoreni smo za svačije mišljenje, a na taj način možemo da shvatimo o čemu najviše razmišljaju potencijalni kupci tog auotmobila.

Možda više nego ikada do sada, o novoj Kiji Pro_cee'd su pljuštali komentari tipa: "Jao vidi kako je lep, ovo je baš dobar automobil! Korejci su sada sigurno 'razvalili' Evropljane"!

Peter Šrajer, glavni dizajner Kije, a od nedavno i jedan od direktora kompanije je očigledno nadmašio sebe. Novi Cee'd, ovaj put sa troja vrata, je prepoznatljiv, pun karaktera i moderan, sve ono što njegov rođak, Hyundai i30 nije.

Međutim, ono što mi uvek potenciramo je da dizajn, odnosno izgled nije i ne treba da bude presudan prilikom određivanja kvaliteta automobila.

Dizajn jeste bitan za imidž, ali je ipak najvažnije ono što vidite i osećate kada sednete u auto. Tu ćete boraviti najveći deo vremena, zar ne? Zato, hajde da otvorimo vrata i startujemo motor.

Već prilikom ulaska u kabinu nove Kije Pro_cee'd stiče se utisak kvaliteta i solidnosti, mnogo bolji nego kod prethodne verzije i na nivou sa najboljim konkurentima u klasi.

Materijali nisu najskuplji, ali su pažljivo odabrani tako da budu prijatni na dodir. Boja tkanine na sedištima je crno-sive boje, a atmosferu u kabini upotpunjuju umeci od pijano plastike, koja je trenutno vrlo moderna, ali je notorno problematična za čišćenje.

Kabina je vrlo prostrana za ovakav, kupeovski oblik karoserije. Ruku na srce, oblik karoserije nije previše menjan u odnosu na hečbek sa petoro vrata, pa zato ni prostor u kabini nije umanjen.

Pozicija vozačevog sedišta je dosta niža nego u prethodnoj verziji, pa sa zadovoljstvom konstatujemo da se u Pro_cee'd-u sedi zavaljeno, sportski i prijatno.

Zavaljen položaj za volanom omogućava i vrlo visokim osobama da se udobno smeste, a s obzirom da upravljač ima vrlo dug hod prilikom podešavanja po dubini i visini, svako može da pronađe kvalitetan položaj koji mu najviše odgovara.

Činjenica je da je ovo vrlo atraktivan kupe i svakoga najviše interesuju njegove vozne karakteristike.

Ono što smo primetili je da se podešenost oslanjanja ne razlikuje puno od verzije sa 5 vrata. U ovom slučaju to je dobro, jer to znači da je auto vrlo stabilan na putu sa "zrelim" osećajem mnogo većeg auta, uz dobro kroćenje većine neravnina na našim putevima.

Ogibljenje i upravljački mehanizam su odlično uklopljeni, auto bespogovorno prati svaku reakciju upravljačem do krajnjih granica koje su vrlo visoko postavljene.

Zanošenja gotovo da i nema, a prilikom naglih korekcija volanom Pro_cee'd se ponaša vrlo neutralno i poslušno prati zadatu putanju.

Uz ovako relativno umeren i udoban automobil, odlično se slaže moderni benzinac zapremine 1.6 litara. Uz pomoć sistema za direktno ubrizgavanje goriva u cilindre razvija maksimalnu snagu od 135 KS i maksimalni obrtni moment od 164 Nm.

I snaga i obrtni moment se razvijaju na prilično visokim obrtajima. Na svu sreću u ovom slučaju to samo znači da motor ima energičan sportski karakter i da voli da se vrti, a ne da je neelastičan.

Opušteno će prihvatiti gas i pri hiljadu obrtaja u šestom stepenu prenosa manuelnog menjača. Međutim, ako želite da pretičete, ili ako jednostavno želite da vratite osmeh na lice, vratićete ga tri brzine naniže i pustiti ga do limitera.

Dobro kontrolisan, ali pun i "zdrav" zvuk odlično će se uklopiti u opšti karakter auta. Maksimalna brzina iznosi 198 km/h, a za ubrzanje iz mirovanja do "stotke" Kiji je potrebno 9,9 sekundi.

Moderna konstrukcija motora najviše se oseća u potrošnji goriva. Prosek testa iznosio je 7,1 litar. Opuštenom vožnjom on bi mogao da se spusti za oko pola litra.

U gradu, potrošnja se kreće oko osam litara, a na otvorenom između četiri i osam litara, u zavisnosti od puta i stila vožnje.

Automobil koji vam prikazujemo ima pretposlednji od šest ponuđenih paketa opreme.

Luksuzni detalji poput dvozonske automatske klime, tempomata, automatskih podizača stakala i kvalitetnog audio sistema uveliko će ulepšati vožnju i olakšati boravak u autu.

Ističemo da već najniži nivo opreme poseduje kompletnu bezbednosnu opremu, sa šest vazdušnih jastuka i kompletnom elektronikom za korigovanje ponašanja automobila u vožnji.

Kija nas je proteklih godina navikla na automobile koji se pored kvaliteta diče cenom koja je upadljivo niža od konkurencije. Poslednja generacija automobila marke Kia podignuta je na znatno viši vizuelni i kvalitativni nivo, pa su i cene nešto više.

Međutim, sa cenom od 14.340 evra, ova Kia Pro_cee'd je i dalje među najpovoljnijim u klasi.

Na atraktivnost ovog automobila utiče i činjenica da u "C" segmentu ima samo nekoliko direktnih konkurenata sa kupeovskim izgledom karoserije.

Kako su vrata automobila primetno duža u odnosu na verziju sa 5 vrata, i srednji stub, na koji je pričvršćen pojas, pomeren je unazad. Zbog toga je u kupeima prilično nezgodno dohvatiti pojaseve sa prednjih sedišta.

Kia je želela da olakša situaciju vozaču i suvozaču i u maniru mnogo skupljih kupea ugrađen je sistem poluga koji pojas približavaju ramenu putnika na prednjim sedištima.

Ovo je naizgled jednostavan detalj koji umnogome poboljšava ukupnu sliku o automobilu.

Kija u modele Pro_cee'd i Cee'd sa bogatijim nivoima opreme ugrađuje električnu asistenciju upravljača koja može da se podešava u tri nivoa, "komfor", "normal" i "sport".

Dok je prvi idealan za parkiranje, treći previše oteža upravljač koji ne dobija na preciznosti i komunikaciji sa vozačem. Najviše nam se dopalo da auto vozimo u srednjem od tri nivoa rada servo uređaja.

Cena testiranog modela iznosi 14.340 evra sa PDV-om, a početna cena za novi Kia Pro_cee'd je 10.890 evra sa PDV-om, za verziju sa 1.4 litarskim benzinskim motorom i osnovnim paketom opreme.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na http://bit.ly/13GUSn1

 


Čili papričica - Kia Pro_cee'd GT Auto magazin, jun 2013. godine

$
0
0

Pre nešto malo više od godinu dana na svetskoj promociji novog cee'da u Marbelji sedeli smo sa gospodinom Panu Vainamom, marketing menadžerom evropskog ogranka Kia Motorsa i tada nam je rekao da se spremimo za puno konjskih snaga. Polovinom juna, na severu Austrije, možemo i da isprobamo taj novitet koji nosi skraćenicu GT.

Kija se odlučila da svoje sportsko izdanje predstavi u dva karoserijska oblika. Iako smo u prvi mah pro_cee'd GT i očekivali, GT izvedba cee'da bila je iznenađenje. I to pozitivno. Možete to smatrati ličnim stavom autora teksta, ali generalno cee'd poslednje generacije deluje nam lepše i potpunije od novog pro_cee'da. Priznajemo, to je stvar ukusa, ali ipak smo za prvi deo testa od minhenskog aerodroma do Kicbila na severu Austrije uzeli perla beli cee'd GT. I nismo se pokajali. Iako se od automobila koji u svom imenu nosi skraćeni GT očekuje da je vrlo tvrd i zakleti neprijatelj kamena u bubregu, put smo savladali bez trunke umora. Jeste, znamo to su nemački putevi i pitanje je kakva bi situacija bila na drumovima našim nasušnim. Istog dana smo od Beni Ojena, podpresednika za marketing, saznali da Kijin GT ni je ni RS, ni r ni ST, ni GTI i to potpuno svesno i namerno.

Za pogon ova dva modela Korejanci su izabrali nove GDI motore zapremine 1,6 litara koje su obogatili turbopunjačem. Sve je to dovelo do toga da ova dva GT-a imaju 50 odsto više snage i 60 odsto viši obrtni moment u odnosu na isti motor bez turbopunjača. Malo li je?

Gledano kroz brojke, cee'd do 100 km/h stiže za 7,7 sekundi i ima maksimum od 230 kilometara na čas. Ono što nam se sigurno dopalo jeste elastičnost koja i čini ovaj automobil izuzetno zabavnim za vožnju. Od 60 do 100 km/h u četvrtoj brzini stižete za 5,4 sekunde. U petom stepenu prenosa se za 7 sekunde stiže od 80-120 km/h, a ista brzina u šestom stepenu prenosa postiže se za 8,8 sekundi. U praksi sve to deluje izuzetno veselo i zabavno, naročito ako se tome doda i zvuk izduvnog sistema koji je prilagođen duhu ova dva automobila. Iako glasniji i više sportski, motor u normalnim režimima vožnje je tih i uglađen pa ne stvara zamor prilikom dužih tura.

Što se performansi tiče, cee'd GT bi mogao da stane na crtu uz novi Clio RS 200, međutim i tu se model iz Žiline u mnogo čemu razlikuje. Najpre tu je oslanjanje koje jeste tvrđe od standardnog modela, ali nije toliko sportski „trimovano“ kao što je to slučaj kod klija. Cee'd GT bi najbolje mogao da se definiše kao „hot heč“ za početnike. Dobijete zaista snažan motor koji se rado vrti, a ne morate da se odreknete komfora kada vozite decu u školu ili, pak kada sa porodicom odlazite na letovanje. I možda je tu najveća prednost ove filozofije menadžmenta Kije: Zaista bi bilo neozbiljno tek tako, preko noći, izbaciti model sportskih afiniteta i očekivati da ostane neka mrvica sa stola GT starosedelaca koji već decenijama potvrđuju iznova svoj status. Umesto toga, dobijate najbolji cee'd (i pro_cee'd) koji su ikada napravljeni. Bez ikakvog dvoumljenja možemo da kažemo da su ovo najuzbudljivije Kije koje smo imali priliku da vozimo. Sve u svemu, odlično obavljen posao pod dirigentskom palicom Petera Šrejera. Napravljen je atraktivan automobil koji prilično uspešno kombinuje odlike „hot heč“ automobila sa porodičnim limuzinama. Ostaje samo još da ga probamo i na dužem testu kada dođe u Srbiju. Činjenica je da i zbog cene (koja još uvek nije objavljena) sigurno neće imati veliki udeo na tržištu ali će bez sumnje doprineti da kompletna cee'd i pro_cee'd gama izgleda poženije nego ikad.

Novo značenje reči garancija

Prvi put u istoriji jedan sportski automobil, sa visokim performansama ima punu sedmogodišnju garanciju. To uopšte nije zanemarljiv podatak ako se ima u vidu da se ovakvi automobili kupuju pre svega da bi se vozili žustro, a samim tim je ceo automobil izložen daleko većoj „torturi“.


 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!

 

Nežni snagator - Kia cee'd GT i pro_cee'd GT SAT+, 4. jula 2013. godine

$
0
0

Prvo što su nam u Austriji rekli naši domaćini na međunarodnoj prezentaciji modela cee'd GT (sid) pro_cee'd GT (prosid) jeste da su njihovi automobili priznati kao praktični i pouzdani, ali da nisu bili zadovoljni time što su slabo prolazili u onim oblastima koje bi mogli podvesti pod pojmove „mladalački“ ili „zabavni“. Već ova rečenica nam je odmah najavila šta to jesu GT verzije Kijinih modela, ali i šta nisu. Najpre, one jesu praktične i komforne, kakve su i do sada bile, uz snažan začin mladalačke i sportske šminke i osetno boljih pefrformansi. Sa druge strane, kako su praktičnost i lakoća svakodnevne upotrebe bili imperativ, GT verzije nisu surovi sportisti, poput, RS,  ili GTI verzija konkurenata, koji oduševljavaju performansama i upravljivošću, ali to naplaćuju tvrdim oslanjanjem i osetno slabijim nivoom komfora.

 

Sportska putovanja

U vožnji od Minhena, na čijem su nas aerodromu čekali brojni primerci modela cee'd i pro_ce'd GT vozeći do Kicbila u Austriji, imali smo priliku za dve potpuno različito kratke test-vožnje. Vozeći obe verzije, i hečbek i kupe, razliku u vožnji nismo osetili. U prvom delu, na nemačkim autoputevima probali smo snagu motora zapremine 1,6 litara i 204 KS, koji se bez problema nosio i sa velikim limuzinama i rasnim sportistima. Od maksimalne brzine koja iznosi 230 km/h, važnije nam je bilo  što je i međuubrzanje ubedljivo, pa je u petom stepenu prenosa od 80 do 120 km/h potrebno samo 7,3 sekunde.

Napuštanjem Bavarske i ulaskom u Austriju ne menja se samo pejzaž, već i način vožnje, pa se brza vožnja autobanovima zamenjuje brdskim putevima punim nezgodnih krivina i serpentina. Za prvi utisak o GT verzijama ovih Kija takva vožnja nam je bila neophodna, jer smo na autoputu otkrili da ovi sportisti nisu tvrdi, ali smo te impresije delom pripisali i dobrom radu nemačkih putara. Međutim u Austriji, zbog deonica na kojima je moguće naći neravnine na magistralama, definitivno smo se uverili da GT Kije nisu tvrde. To nam se  dopalo, jer u vožnji ne zamaraju vibracijama, a sa mekšim oslanjanjem bolje se nose sa „tork stir“ fenomenom (engl. Torque Steer), odnosno tendencijom da prednji točkovi, kada se na izlasku iz krivina naglo stisne gas, proklizavaju i zanose prednji deo.

Sa nestrpljenjem čekamo da neku od ove dve GT verzije vozimo i na stazi centra NAVAK kako bismo u optimalnim ulovima proverili prve utiske, između ostalog i one u vezi s kočnicama.

 

Za nijansu bučniji
Logično, na brdskim putevima u Austriji ima uzbrdica onoliko koliko i nizbrdica, pa su one ujedno i dobar poligon za sticanje prvih utisaka o kočnicama. Naši kažu da su snažne, ali da je osećaj na pedali mekan. U Kiji tvrde da su na njihovim testovima GT verzije zabeležile najbolje rezultate u odnosu na druge modele u porodici, te da im je pri brzini od 100 km/h do potpunog zaustavljanja potrebno 36,4 metra.
Zvuk je takođe važna odlika sportskog automobila. Pri snažnom ubrzanju GT verzije modela cee'd i pro_cee'd su za 10 decibela bučnije od standardnih. To je taman završni detalj ove sportske GT šminke, koje i do sada atraktivne modele cee'd i pro_cee'd učinila zabavnim i bržim, ali ne manje praktičnim.

 

Magično dugme
Tokom putovanja od Minhena do Kicbila, potom penjanja uz Alpe, a u drugom delu dana vožnjom unatrag do prestonice Bavarske, nismo se upoznavali samo sa osobinama motora, već i sa jednom zanimljivom igračkom: Kako se ispred vozača nalazi TFT displej, to je otvorilo mogućnosti za dva različita stila, pa u prvom planu može da bude digitalna simulacija analognog brzinomera, ili se, pritiskom dugmeta GT na volanu, taj deo menja i pretvara u mali informativni centar nalik onom u trkačkim vozilima, pa se pokazuje i raspoloživost obrtnog momenta, pritisak u turbopunjaču, a brzina očitava digitalno.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Maneken - Kia pro_cee'd 1.6 GDI EX Style Vrele gume, oktobar 2013. godine

$
0
0

Odmah, već na prvi pogled, jasno je da se radi o verziji sa naglašenijim sportskim izrazom u odnosu na hečbek sa petoro vrata.

Odbojnici izgledaju agresivnije, zadnji deo izgleda mišićaviji, a gril hladnjaka je uži. Ne možemo a da iznova ne konstatujemo kako je Kia od neuglednih automobila iz prošle decenije došla do toga da proizvodi možda i najatraktivnije četvorotočkaše današnjice, naravno, u klasama kojima njeni automobili pripadaju.

„Mišićava“ estetika

Što se dimenzija tiče, pro_cee'd je u gabaritima svog „brata“ sa petoro vrata, ali ono što se odmah primeti je njegov niži stas. Pro_cee'd je čak 40 mm niži. Samim tim, njegov stav je naoštreniji i agresivniji, a njemu doprinose i široko postavljena svetla za maglu i zaobljene linije zadnje svetlosne grupe. Odsustvo bilo kakvih bočnih lajsni dodatno doprinosi atraktivnom sportskom minimalizmu Petera Šrejera (Peter Schreyer). Ovaj automobil se retko kome neće svideti.
Dizajn enterijera je takođe atraktivan i odiše kvalitetom. Možda se ne odlikuje dizajnerskim egzibicijama kao spoljni izgled, ali sportska nota je sjajno ukomponovana sa standardima koji vladaju u C segmentu. Generalno, kada je enterijer u pitanju, u današnjoj automobilskoj industriji vlada izvesna doza konzervativizma, verovatno i povezana sa štednjom, tako da je pro_cee'd i na ovom planu iznad proseka.

Praktičnost ispred performansi

Iako se za nijansu bolje vozi od cee'da, i ovaj automobil je pre svega namenjen za duža putovanja pri kojima donosi sjajan komfor. Mada su naginjanja karoserije u krivinama prisutna, uglavnom je sve pod kontrolom, ali oni koji su u potrazi za uličnim trkačem neka potraže model sa sufiksom GT.
Pro_cee'd je praktičan automobil, bez obzira što ima jedan par vrata manje u odnosu na cee'd. Prtljažnik takođe raspolaže sa zapreminom od 380 l, odnosno 1225 l kada se polože nasloni zadnjih sedišta. Prednja vrata su 270 mm duža u odnosu na ona kod cee'da, što osigurava lak prilaz zadnjim sedištima. Mesta za glave i noge odraslih putnika ima na pretek.

Uglađeno i glatko

Automobil na našem testu je pogonjen 1,6 litarskim benzinskim GDI motorom sa 135 KS. Njegova linearnost je već legendarna, ali isto tako i kultura rada i uglađenost. Do „stotke“ mu je potrebno 9,9 sekundi, a maksimalna brzina iznosi 195 km/h. Da bi ste ga vozili u tom stilu, obrtaji moraju da se drže prilično visoko. Tada ovaj motor prijatno reži i donosi vam impresiju da se zaista nalazite u jednom sportskom automobilu. Menjač je šestostepeni manuelni sa odlično kalabrisanim prenosnim odnosima. Bez obzira što se ne radi o hot hatch modelu, uživanje u vožnji se može oceniti pozitivnom ocenom.

Rezime

Kia pro_cee'd sa 1,6 litarskim benzincem u Style paketu opreme košta 16.140 evra. Dakle, za relativno pristojan novac dobijate veoma atraktivan, upotrebljiv hečbek, dokazane pouzdanosti i kvaliteta. Style paket opreme je prilično bogat, i u njega su uključene komponente poput dvozonskog klima uređaja, sedišta u kombinaciji tkanine i eko-kože. Ljubitelji estetike za koje nekako smatramo da će biti najčešći kupci ovog automobila, moćiće da uživaju u spoljnjem dnevnom osvetljenju u LED tehnologiji, i klavir crnim detaljima u unutrašnjosti. Dark Chrom paket podrazumeva rubove okvira stakala, dodatno zatamnjena zadnja stakla, kućišta prednjih svetala za maglu i rub maske motora u tamnom hromu. Nikako ne treba zaboravitii sedmogodišnju garanciju, odnosno garanciju na 150.000 pređnih kilometara. Sve što pro_cee'd donosi, daje mu garanciju da će nadmašiti tržišni uspeh prethodnog modela. Najveći adut ovog modela je dizajn, a to je parametar koji najčešće prodaje automobile u Srbiji, što znači da samo treba spojiti dva i dva.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Lepota i kvalitet pod jednim krovom: pro_cee'd 1.6 GDI TopSpeed, jul 2013. godine

$
0
0

Pre nekoliko godina, tačnije prilikom promocije modela Sportage (sportidž), proizvođač je najavio početak strategije prema kojoj će njihovi automobili u budućnosti biti sve kvalitetniji i lepši. Da dizajn igra možda i presudnu ulogu u pozicioniranju sve ambicioznijeg automobilskog brenda, sugeriše i to što je za predsednika Kije imenovan šef dizajnerskog odeljenja Peter Šrejer (Schreyer). Ovakav poslovni potez dobija na težini ako se ima u vidu da je posredi prvi slučaj da na čelu kompanije sa Dalekog istoka stoji neko ko nije Korejac. Minuli rad priznatog nemačkog dizajnera nije ostao nezapažen ni u Kiji, niti na tržištu koje sve bolje prihvata atraktivnu paletu njegovih proizvoda, naročito u Evropi. Prvi model koji je otvorio vrata hrabrim dizajnerskim poduhvatima bio je upravo pro_cee'd (prosid), prvenstveno zbog dinamične linije koja je hečbek, odnosno kompakt sa troja vrata vizuelno približila formi kupca.

Sa dolaskom druge generacije, pomenute karakteristike Kije pro_cee'd postale su još izraženije. Proverena osnova sada je obogaćena još dinamičnom formom, a pride je našminkana modernim detaljima. Izgled prednjeg dela definišu svetlosne grupe „pojačane“ dnevnim LED osvetljenjem, u kombinaciji sa agresivnom „tigrovom“ maskom hladnjaka. Fizionomija „lica“ na pravi način nagoveštava atraktivan izgled čitavog automobila. Naravno, to je tek početak priče o atraktivnom dizajnu, a ona se nastavlja bočnom formom koja naglašava dinamičnost. Rastuća bočna linija i male staklene površine pozadi ostavljaju utisak da je automobil u pokretu čak i onda kada stoji u mestu. Tome na svoj način doprinose još neka rešenja poput zakošenog vetrobranskog stakla i spuštenog „nosa“. Budući da je testirani primerak stigao u beloj boji, pomenute estetske karakteristike još više dolaze do izražaja.

Ali, Kija nije napravila napredak samo u domenu izgleda karoserije, već i po pitanju onoga što se krije u unutrašnjosti. I tu bez dileme može da se prepozna kvalitet. Dobra selekcija materijala i veoma precizna završna obrada odmah stavljaju do znanja da su Korejci posvetili posebnu pažnju izradi enterijera. Kokpit je moderno osmišljen, sa centralnim grebenom orijentisanim ka vozaču, što je za svaku pohvalu. Sedišta su prilično tvrda, ali su isprojektovana tako da dobro prihvataju telo. U enterijeru dominira crni trim koji je periodično osvežen svetlijim tonovima, sa estetske strane sve to daje veoma dobar, da ne kažemo odličan utisak. Ista je stvar i sa ergonomijom koja ne ostavlja mesta kritikama. Sve komande su optimalno raspoređene – ručica šestostepenog menjača je na dohvat ruke, pedale su na dobroj korelaciji sa pozicijom sedišta. Instrumenti su jasni i pregledni, svetle belom bojom koja dodatno apostrofira crvene „cajgere“.

U automobil se inače nešto teže ulazi i iz njega izlazi, prvenstveno zbog niskog sedenja, koje je u skladu sa nižom siluetom čitavog automobila. Podsetićemo, pro_cee'd je za 40 milimetara niži od modela cee'd (sid) sa kojim deli platformu. Sa druge strane, prijatno smo se iznenadili ponudom prostora, pogotovo na zadnjim sedištima gde dva odrasla putnika mogu sasvim normalno i bez ikakve teskobe da sede duže vreme. Mi smo naravno najveći deo vremena proveli za upravljačem.

Testirani model pokreće trenutno najsnažniji agregat u ponudi. Benzinac zapremine 1,6 litara sa direktnim ubrizgavanjem raspolaže sa 135 konjskih snaga pri visokih 6.300 obrtaja u minutu. Prilikom lagane vožnje, kada se „vrti“ na oko 2.000 obrtaja u minutu, motor je izuzetno tih i prilično lenj. To je neminovna karakteristika „navijenih“ atmosferskih agregata koji pun potencijal iskazuju tek na višim obrtajima. Konkretno Kia pro_cee'd pokazuje pravu narav kada prebaci 4.500 ob/min. Tada zvuk postaje prodoran, a svaki pritisak na pedalu gasa biva propraćen solidnim ubrzanjima. To se najviše oseća u drugom i trećem stepenu prenosa, a s obzirom da je ručica menjača sportski tvrda i izuzetno precizna, promene stepena prenosa predstavljaju pravo zadovoljstvo za vozača. U domenu upravljanja u Kiji su pokušali da unaprede dinamiku ponudom tri različita režima servo asistencije, tako da vozač u svakom trenutku može da pređe sa normalnog na komforan ili sportski mod.  Što se tiče oslanjanja ono je nešto tvrđe trimovano i to je potpuno u redu budući da nije neudobna, a osim toga ne treba zaboraviti da je ovde reč o atraktivnom hečbeku koji formom koketira sa kupeima.

Zapravo Kia pro_cee'd u globalu ostavlja utisak tvrdog, veoma solidno izrađenog automobila po ugledu na toliko hvaljenu nemačku školu. Sumirajući utiske iz vožnje moramo da se osvrnemo na potrošnju koja varira od uslova vožnje. Ako se vodi računa pro_cee'd 1.6 GDI u gradu troši između osam i devet litara, a na otvorenom i do tri litra manje.

Za kraj, nekoliko reči o ceni ... Najjeftiniji pro_cee'd sa 1,4 litarskim motorom košta od 10.990 evra. Testirani primerak u četvrtom nivou opreme EX Style (stajl) sa kožnim volanom i menjačem, parking senzorima, LED dnevnim svetlima, aluminijumskim točkovima od 16 inča, automatskom dvozonskom klimom, tempomatom, itd, košta tačno 14.340 evra. Rekli bismo, još jedan od mnogobrojnih aduta ovog atraktivnog i odlično opremljenog automobila koji nema čega da se postidi, naprotiv.

Utisak
Sa novom generacijom pro_cee'da u Kiji su potvrdili kontinuitet razvoja, ne samo ovog modela već čitavog brenda, koji krupnim koracima nastavlja da grabi napred.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Test: Kia pro_cee'd Naše novine, 03.02.2014

$
0
0

Neobuzdan temperament, tehnologija koja pokazuje put u budućnost i sportske linije samo su neki od detalja koji krase novu Kiju pro_cee'd (prosid). Njegovo »mišićavo telo« i kada stoji u mestu izgleda hitrije od mnogih sportskih automobila. Ovu »ljutu mašinu« krasi i snažan zadnji deo, širok rameni pojas i veoma harizmatični prednji deo vozila sa novim licem koji naglašava njegovu pogonsku snagu.

Ekipa Naših novina imala je priliku da testira ovu »ljutu guju« u verziji 1.6 GDI sa motorom snage od 135 KS. Najnoviji automobil C-segmenta, naslednik modela koji je od 2007. godine pa sve do danas osvojio srca više od 700.000 kupaca, nastavlja da pleni i osvaja tržišta širom sveta. Na našem testu ovaj četverotočkaš u gradskoj vožnji je potrošio sedam, dok je na otvorenom putu iz rezervoara »isterao« pet litara benzina na pređenih 100 kilometara. U krivinama je maksimalno precizan, dok je na pravcu izuzetno agilan. Maksimalna brzina koju smo isterali na cajgeru je 190 km/h, dok smo do stotke stigli za 11 sekundi. Šestostepeni manuelni menjač je odličan i u svoje pregrade ulazi bez »grebanja«.

Sportski duh
Njegove glavne karakteristike su snaga, dinamičnost i elegancija. Aerodinamičan prednji deo vozila, atraktivna prednja maska i fluidne linije pokazuju novi pravac Kije. Trovratni pro_cee'd se u dužinu proteže na 4,3 metara, i dugim 2,6 metara međuosovinskim rastojanjem. Sportski zaobljen zadnji deo vozila izražava dinamičnost koja se nastavlja niskim stavom i kratkim prepustom, a dodatna specijalno dizajnirana LED svetla osvajaju na prvi pogled. Putnička kabina ostavlja utisak sportskog duha i dinamičnosti koja sada nudi puno više prostora u visini glave, predelu nogu, kao i prostor za ramena. U njemu je bukvalno sve nadohvat ruke.
Brojne pregrade za odlaganje stvari nadograđuje izvrsna ergonomija. Za idealan položaj vozača tu su progresivni servo upravljač i sedišta sa potporom u lumbalnom delu. Središnja konzola lagano je okrenuta prema vozaču, ima integrisan audio-sistem sa opcionim TFT-LCD ekranom i aktivnim navigacijskim sistemom povezan sa kamerom za prikaz događanja iza vozila pri vožnji unazad. Za jednostavnije i sigurnije parkiranje zadužen je sistem pomoći pri parkiranju sa prednjim, bočnim i zadnjim parking senzorima. Zapremina prtljažnika iznosi rekordnih 380 litara, a sa »složenom« zadnjom klupom raste na čak 1.225 litara.

Sistem upozorenja
Među najvažnije sigurnosne elemente Kije pro_cee'd spadaju čvrsta karoserijska osnova sa šest vazdušnih jastuka i aktivni prednji nasloni za glavu u službi sprečavanja povrede vrata pri udaru u zadnji deo vozila. Sistem za elektronski nadzor stabilnosti vozila obuhvata brojne sigurnosne sisteme – VSM, ABS, BAS, HAC i sistem automatskog paljenja svih pokazivača smera kod naglog i snažnog kočenja. Opremljen je naprednim sistemom upozorenja u slučaju nenamernog prelaska vozne trake pod nazivom LDWS kojim se smanjuje mogućnost nesreća kada je vozač umoran. Cena testiranog modela je 15.490 evra.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Viewing all 69 articles
Browse latest View live